Mucize Doktor Dizisinin Konu Edindiği Savant Sendromu Nedir.

Fox Tv’de yayınlandığı günden beri herkesi ekrana kilitleyen reytingleri alt üst etmeyi başaran Mucize Doktor dizisinde öne çıkan konulardan biride otizm ve savant sendromudur.

Perşembe akşamları saat 20.00’da yayınlanan dizi, farkındalık oluşturan güzel ve etkileyici konusuyla yayınlamaya başladığı günden bu yana izleyiciler tarafından büyük bir ilgiyle izlenmeye devam etmektedirler. 

Savant Sendromu Nedir?

Mucize Doktor filmindeki Doktor Ali karakterinin sahip olduğu Savant sendromu, önemli düzeyde gelişimsel ya da zihinsel olarak yetersizliklerin oluşması ile birlikte çoğu insanda bulunmayan sıra dışı zihinsel becerileri olan kişileri tanımlamaktadır. Yani Zihinsel engelli birinin normalin ötesinde göstermiş olduğu yetenek durumuda diyebiliriz. Yaklaşık 15 yıl öncesine kadar Ülkemizde bilinmeyen savant sendromu üzerine yapılan araştırmalarda uzmanlar tarafından ortaya konulmuş iki farklı görüş bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi insan vücudundaki gen veya genlerdeki bir değişiklikten kaynaklandığı,  diğeri ise sağ hemisferde oluşan hasarı telafi eden beynin sol yarımküresinde oluşan hasardan kaynaklı olduğudur.

Savant sendromu yaşayan kişilerin yaklaşık yarısı otistik olup, bunların sayısal yetenek ve hafızaları gerçekten olağanüstü bir hesaplama gücüne sahiptirler. Ama otistik olan bireylerin çok az bir kısmının kayda değer yetenekleri bulunmaktadır.

Mucize Doktor Dizisi İle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Detay?

1-Fox Tv’de yayınlanan mucize doktor dizisinin herkes tarafından ilgi görerek sevilmesinin arkasında yatan sebeplerden biride otizmli ve savant sendromuna sahip bir genci ön plana çıkartarak onunla mucizeler sergilemesidir.  Dizinin başrol oyuncusu olan asistan Doktor Ali’nin tek arzusunun başarılı bir doktor olarak herkese ümit kaynağı olmak ve en umutsuz hastaları bile yaşatmak olmuştur.

2-MF Yapım Firması tarafından çekilen dizinin Yönetmeni Yusuf PİRHASAN olup, Bu filmin Amerikada yayınlanan ve büyük izleyici kitlesine sahip olan The Good Doctor filminden esinlenerek çekildiği de düşünülmektedir.  

3-Mucize Doktor Film, babası tarafından terkedilerek yetimhanede büyüyen ve bir doktor tarafından sürekli takip edilerek yetiştirilen savant sendromlu bir çocuğun Tıp Fakültesini birincilikle bitirerek özel bir hastanede Asistan Cerrah olarak işe başlamasıyla macera başlıyor.  Dizi şuan kullanımda olmayan Hayat Hastanesinde çekilmektedir.

4-Dizinin Başrol oyuncularına baktığımızda Taner ÖLMEZ(ALİ), Onur TUNA (FERMAN), Reha ÖZCAN (ADİL) ve Sinem ÜNSAL (NAZLI) gibi çoğu tanınmış isimler yer almaktadır.

5-Mucize Doktor Filminin esinlendiği ve ilk defa 2003 yılında Güney Korede çekilen benzer nitelikteki  dizi toplamda 20 bölümden oluşmaktadır.

Savant Sendromu Yaşayan Ünlüler

Jonathan Lerman(Amerikalı bir otistik meraklı yabancı sanatçıdır.), Leslie Lemke(Amerikalı Müzisyen), Tony DeBlois (Amerikalı Müzisyen), Alonzo Clemons(Amerikalı Heykeltraş), Buğra ÇANKIR(Türk Müzisyen) ve Daniel Tammet(Britanyalı Otistik Savant) gibi ünlüler bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Brave New World Dizisi İçin İlk Fragman Yayınlandı

Brave New World Dizisi İçin İlk Fragman Yayınlandı

Merakla beklenen yapımı ise adeta bir yılan hikayesine dönen Brave New World Dizisi, nihayetinde ise …

Christopher Nolan'ın Yeni Filmi Tenet Ertelendi

Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Tenet Ertelendi

Merakla vizyona çıkması beklenen Nolan Filmi Tenet ile ilgili alınan ikinci bir erteleme kararı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir