MOBA Nedir? Multiplayer Online Battle Arena Oyunları Ve Tarihçeleri

MOBA Nedir? Multiplayer Online Battle Arena Oyunları Ve Tarihçeleri

Oyuncular tarafından sevilerek yoğun bir şekilde oynanılan Dota 2 ve League of Legends firmalarını temsil edilen oyun türü MOBA aslında nedir, ne zaman ortaya çıkmıştır?

League of Legends ve Dota 2 serisinin günümüzde bulunan en yaygın örnekleri olduğu MOBA, oyun severler tarafından uzun süreden beri oynanıyor.

MOBA’nın kelime açılımı “Multiplayer Online Battle Arena”, yani diğer bir deyimle  “Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası” olarak adlandırılmıştır. MOBA oyun türlerine baktığınız vakit, günümüzde yalnızca iki oyunla tanıyoruz, açıkça söylemek gerekirse bu oyunun geçmişi de ilgi çekici….

MOBA Nedir?

MOBA, açılımı “Multiplayer Online Battle Arena” olup Türkçe karşılığı “Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası” olan, genel itibariyle üç yollu olan bir harita üzerinde iki takımla oynanan bir oyun, iki takımda bulunan oyuncuların amacı da rakiplerinin enerji kaynağını yok etmek olduğu bir oyun türdür.

MOBA türündeki oyunlarda genel itibariyle her takımdan beş kişi oluşur oyun alanındaki haritada bulunan yolların üzerinde, rakibin merkezine gitmesini engellemekte olan kuleler vardır. Bu kuleleri yok ederek en sonunda rakibin merkezinde bulunan kuleyi yıkan takım, bu maçı kazanır.

Bu oyunlarda birbirinden farklı olan karakterler, her bir karakterin kendisine özgü yetenekleri bulunmakta olup, bu yetenekler de o karakterin oynanma şeklini ve yerini belirlerler.

Oynanmakta olan karakteri, oyun oynarken güçlendirmek için, genellikle oyun içi ekonomi sistemi kullanılır, bu sistem genel itibariyle her saniye başına oyuncuya bir miktar para verir. Sistem tarafından verilen parayı,  harita üzerinde bulunan paraları alarak veyahut karşı takımdan bir rakibi yok ederek de kazanabilir

Oyunda kazanılmış olan parayla oyun içerisinde birçok farklı işlevi bulunan bir karakter veyahut oynanan karakteri farklı açılardan güçlendirecek olan eşyalar satın alınır.

MOBA Oyunların Tarihçesi

Şu an League of Legends ve Dota 2 olarak bilinen bu oyun türünde,  fazla bir oyun çeşidi olmasa da tarih boyunca birçok MOBA oyun örneğinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Dota 2 serisinden önce gelen oyunlardan Defense of the Ancients, Heroes of Newerth, Heroes of the Storm gibi çeşitli oyunları örnek olarak gösterebiliriz verebiliriz.

İlk çıkan MOBA oyunundan bahsetmek gerekirse 2002 yılında SEGA tarafından çıkarılan Warcraft III: Reign of Chaos’u örnek olarak gösterebiliriz.

Warcraft’in üçüncü nesil oyunu olan RoC ise, içeriğinde ilk Dota harita oyunun temelinin atıldığı oyun olması açısından şu an piyasada bulunan MOBA oyunlarının atası olarak gösterebiliriz.

MOBA türündeki ilk örnek olarak gösterilen bu oyunun harita üzerindeki düzenleyicisi baz alınarak yapılan Defense of the Ancients, oyun türünün yaygınlaşması için büyük bir adım niteliği taşımaktadır.

Esin kaynağı olarak görülen DotA haritaları, Riot Games tarafından üretilen League of Legends’ın oyun haritasının baş tasarımcısı da aynı haritanın yapımcısı olan Steve Feak’tir.

Popüler olmasının ardından Valve tarafından satın alınan Dota’nın ikinci nesil oyunu da 2013 yılında oyuncularla buluşmuştur.

MOBA Oyun Listesi çıkış tarihleri yıllar itibariyle

2002 yılında Warcraft III: Reign of Chaos

2003 yılında Defense of the Ancients

2009 yılında League of Legends

2010 yılında Heroes of Newerth

2013 yılında Dota 2

2014 yılında Smite

2015 yılında Heroes of the Storm

Ayrıca kontrol et

Maestro Görevi

Overwatch Sigma’nın Maestro Görevi İle Karşımızda

Oyun severlere arada sırada yeni düzenledikleri etkinliklerle oyun oynamalarını sağlayarak kazanabilecekleri türde içerikler sunan Overwatch …

Astralis CS GO Dünya Sıralaması

Astralis, CS:GO Dünya Sıralamasında İlk 10’da Yer Alamadı.

Danimarka’nın en iyi takımları arasında yer alan Astralis, bu sefer CS:GO Dünya Sıralaması içerisinde en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir