MMORPG Nedir | MMORPG Oyunları Nelerdir?

MMORPG Nedir

Bugün MMORPG Nedir? MMORPG Açılımı nedir? Ve hangi tür oyunların MMORPG kategorisinde yer aldığı konusunda sizler için biraz detaylı bilgi vermek istedik.

MMORPG Nedir?

Aslında çoğu kişinin zaman zaman karşılaştığı ama anlamını pek bilmediği MMORPG kelime bileşeni oyun sektöründe sıklıkla kullanılmakta olan yaygın bir kelimedir.  Bu kelimenin Türkçe anlamına bakıldığında  “Devasa, Çok Oyunculu Rol Yapma Oyunu”  manasına geldiğini söyleyebiliriz.

Çok sayıda oyuncunun internet bağlantısı olan bir bilgisayar aracılığıyla oyuna bağlanarak diğer kişilerle beraber oynadığı bir oyun çeşidi olduğunu yazımızın devamında sizlere vereceğimiz bilgilerden daha net bir şekilde anlayacaksınız.

MMORPG Oyunları Hangileridir?

Sizlere birazda MMORPG oyunlarından bahsetmek istiyoruz, bağlanmış olduğunuz oyunun içerisindeyken öncelikle kendimiz için bir karakter oluşturur veyahut hazır bir karakter seçersiniz. Bu durum neredeyse oynayacağınız rol yapma oyunların hepsinde bulunmaktadır.

Bu oyunların neredeyse hepsi bireysel veyahut grup olarak karakterinizi geliştirmenize ve kazanmanıza odaklıdır.

Ortak  bir şekilde  bağlanılan oyunun sunucusuna  verileriniz anlık olarak kaydedilmekte olup, MMORPG Oyunları kendi içerisinde farklı bölümlere  ayrıldığı gibi Moba oyunları ile  de bir etkileşim halinde bulunmaktadır.

MMORPG oyunları  her ne kadar oyun içerisindeki mücadeleyle  ilerlese de Pay To Win  klasında olduğu gibi oyunlar hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

(Online oyunlarda Ping Düşürme İçin buraya tıklayarak yazımızı ziyaret edebilirsiniz)..

Pay To Win MMORPG Oyunları

İlk olarak “Pay To Win” ne demek olduğunu açıklayalım, bu kelime Türkçede  “Kazanmak İçin Öde” manasına gelmektedir.  Kelimenin anlamından da anlaşılacağı üzere oyun harici, yani  dışarıdan bir ödeme yaparak öne geçmek, başka bir deyişle oyunda ödediğiniz gerçek para karşılığında sizi öne geçiren bir yöntemdir.

Bu durum ne kadar da adaletsiz gibi görünüyor olsada, bazı online oyunların kazanma stratejileri bu şekilde bir yönteme bağlıdır.

Mesela League Of Legends oyunu Pay To Win oyunları arasında bulunmamaktadır. Çünkü LoL oyununda yalnızca görsel ve oyunun rekabetine hiçbir etkisi bulunmayan öğeleri satın alabiliyorsunuz.

Konu ile ilgili başka bir örneği Pay To Win oyun türü olarak meşhur bir oyun olan Metin2 ile vermek istiyorum. Metin2 tarzı oyunlar her ne kadar da emeğiniz ile gelişebileceğiniz izlenimini size gösteriyor olsa da, gerçek hayatta bir yatırım yapma ihtiyacı doğurur. Fakat hiç kimse oyun içerisindeyken de kazanarak belli seviyeye gelemeyeceğinizi de belirtmez, çok uzun bir süre alsa da önünün açık olduğunu söyleyebiliriz.

Pay To Win türündeki oyunlar günümüzde özellikle mobil oyun sektöründe aşırı derecede yaygınlaşmaya başlamışlardır. Bu oran neredeyse her 10 oyundan 6’sının bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz.  Onlar haricindeki oyunlar ise sizlere diğerlerinin önüne geçmeniz için ödül reklamı sunmaktadır.

MMORPG Oyunları Ve Sistem Gereksinimleri

Günümüzde yoğun bir şekilde ilgi gören Pay to win ve olmayan popüler oyunları sizler için sıralamak istedik.

League Of Legends

League Of Legends2009 yılında Riot Games firması tarafından yayınlanmış olan bir MMORPG oyunudur. Günümüzde ortalama olarak 100 milyona yakın oyuncuya sahip olan ve gün geçtikçe popülaritesi dahada artan bir oyundur. Aynı zamanda da League Of Legens oyunu bir Moba Oyunu kategorisine de girmektedir.

Türkiye sunucusunda açılmış olan ortalama 20 milyondan fazla hesap ve 10 milyona yakın oyuncusu bulunmakta olup,  ülkemizde de en çok oynanan oyunlar arasına girmiştir.

Önerilen En Düşük Sistem Gereksinimleri

 • 3 GHz işlemci (SSE2 ve üstü)
 • 2 GB RAM
 • En az 12 GB boş sabit disk alanı
 • Shader 2.0b sürümü uyumlu olan bir ekran kartı
 • 1920×1200’e kadar destekleyen ekran çözünürlüğü
 • DirectX v9.0c veyahut daha üst bir sürüm desteği
 • İşletim sistemleri Windows 7,  8 ya da Windows 10

( Riot Games’in Resmi Sitesinden alınmıştır)…

League Of Legends bilgisi için buraya tıklayın

Wolfteam

WolfteamWolfteam epey bir süredir Pay To Win kategorisi içerisinde bulunuyor olsa da, oyuncu kitlesini elinde tutmak ve rakipleri ile aralarındaki rekabeti dengelemek için bunu aşmak zorundadır.

2007 yılında Softnyx firmasının özellikle Windows platformları için geliştirmiş olduğu bir MMORPG oyun olup, ortalama 40 milyona yakın bir oyuncu sayısı bulunmaktadır. Bu oyunda iki takım bulunmakta olup, ölüm öldürme ve takım skoruna bağlı olarak ilerleyen macera dolu güzel bir oyundur.

Önerilen En Düşük Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows XP SP3 – Vista SP2 – Win 7 ve üzeri.
 • İşlemci: Pentium 4 (2.2 GHz)
 • RAM: 2 GB.
 • Ekran kartı: 512 GeForce 6800 veya üstü
 • İhtiyaç duyulan boş disk alanı: 2 GB.
 • Direct X: 9.0c.

“Wolfteam’ın Resmi sitesinden alınmadır”

Wolfteam bilgi için buraya tıklayın

Metin2

Metin2Webzen firması tarafından geliştirilen bir MMORPG oyunu olup, günümüzde Gameforge şirketi tarafından geliştirilmektedir. 17 farklı dil ve birçok ülkede milyonlara ulaşan oyuncu kitlesine sahip bir oyundur. Metin2 oyunu karakter geliştirmeye ve seviye atlamaya dayalı orta düzey bir rekabetli ve zor kategorisinde olan bir oyundur.

Önerilen En Düşük Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7,  8 ve 10
 • İşlemci: Pentium 3.1 GHz işlemci veya daha üstü.
 • Bellek: 512 MB.
 • Ekran Kartı: 32 MB ve üzeri.
 • Direct X: DirectX 9.0 Desteği.
 • İhtiyaç duyulan boş disk alanı: 3 GB

(Bilgiler Metin2 resmi sitesinden alınmıştır)…

Metin2 hakkında bilgi için burayı tıklayın

Dilerseniz Dünyanın En Sevilen MMORPG Oyunları konulu yazımızada bir göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir