Mıhlama (muhlama) nasıl yapılır? Mıhlama tarifi

Karadeniz bölgesinin meşhur kahvaltılıklarından olan muhalama  son günlerde Karadeniz bölgesini aşarak ünü tüm Türkiye’ye hatta neredeyse dünyaya yayıldığını söyleyebiliriz.  Yapmış olduğumuz araştırmalarda mıhlamanın farklı bölgelerde kuymak adıyla da bilindiği tespit edilmiştir.

Mıhlamanın en önemli temel malzemesinden birinin Trabzon peyniri olduğu bilinmektedir. Olurda Trabzon peynirini bulamazsanız onun yerine köy peyniri veya çeçil peyniri de kullanabilirsiniz.

Gelelim en önemli noktaya mıhlamanın nasıl yapıldığını açıklayalım işte yapılışı,  

Son zamanlarda büyük küçük demeden neredeyse herkes tarafından sevilerek tüketilen mıhlama,  Karadeniz bölgesinde neredeyse sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Mıhlama yapılırken sizlere anlatacağımız püf noktalara dikkat ederseniz eğer sizlerde mıhlamaya hayatınızda yeni bir sayfa açacaksınız.


4 Kişilik Malzeme,

4 yemek kaşığı tercihen köy tereyağı( eğer bulamazsanız marketlerde aldığınız tereyağını da kullanabilirsiniz)
4 yemek kaşığı mısır unu
2 su bardağı su
300 gram Trabzon Peyniri, Köy Peyniri veya çeçil peyniri( hangisini bulabilirseniz)

Öncelikte hafifçe tüpte kızdırdığımız tavaya tereyağını ekleyerek eritiyoruz,  tereyağının köpürmeye başladığı gördüğünüz anda 3 kaşık mısır ununu tereyağının üzerine yavaş yavaş ekleyerek karıştırın, mısır unun kavrulması için karıştırın yanmamasına dikkat edin.

Tereyağına eklemiş olduğumuz mısır unu kavrulduğu anda üzerine yaklaşık 2(iki)  bardak suyumuzu katarak güzelce karıştırıyoruz. Biraz karıştırdıktan sonra tuzumuzu da eklemeyi unutmuyoruz.  Daha sonrasında ise orta ateşte kaynamaya bırakıyoruz, kaynamaya başladığı anlarda tereyağının kavrulan mısır ununun üzerine çıktığını göreceksiniz o zaman rendelediğimiz peyniri de ekleyerek hafifçe karıştırıp erimesini bekleyin ocaktan aldıktan sonra soğumadan servis edip tüketin soğudumu lezzetinde azalmalar olabilir.

 Afiyet olsun

Patlıcan oturtma TarifiYemek TarifleriPratik Mantı Çorbası

Ayrıca kontrol et

Bal Parmak Tatlısı Tarifi

Bal Parmak Tatlısı Tarifi

Bal Parmak Tatlısı Tarifi Sevilerek tüketilmesiyle birlikte yapımının çok kolay bir o kadar da lezzetli …

Haşhaşlı Amasya Çöreği

Haşhaşlı Amasya Çöreği Tarifi

Haşhaşlı Amasya Çöreği Tarifi Amasya bölgesinde oldukça sevilen bir o kadarda lezzetli olan ve yapımının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir