Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o merdivenin üzerinde ya bir tamirci, ya bir boyacı ya da başka şeyler ile uğraşan birileri olabilir. Bizler o an merdivenin altından geçersek başımıza su veya boya kovası,  çekiç veya başka bir şeyin hatta merdivendeki adamın bile düşme olasılığı yüksektir.

Merdiven altından geçmenin geçen kişiye uğursuzluk getireceği inancı gerçek anlamda şuana kadar bilinen batıl inançlar arasında en azından bir işe yarayan tek inanç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu inancın kökeninde farklı şeyler yatmaktadır.

Duvara dayanmış olan bir merdiven,  o anda duvar ile arasında bir üçgen şekli oluşturur. Bu durum çoğu kültürde tanrıların kutsal üçgeni olarak bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse piramitlerin kenarlarının üçgen şeklinde olması da bu inanç esasına dayanmaktadır. O inanca göre bir üçgenin içerisinden geçmek, kutsal bir yere meydan okumak anlamına gelebilir.

Eski Mısırlılar döneminde zaten merdivenin kendisi iyi şansın sembolü olarak görülürdü. Onlara göre merdiven olmamış olsaydı, Güneş Tanrısı olan Osiris kendisini karanlıkların içerisindeki hapis hayatından kurtarması mümkün olamayacaktı. Onlara göre merdivenin tanrıların katına tırmanabilmek için şekilsel bir sembol olduğuydu.

Günümüzde yapılan kazılarda bulunan antik mezarların içerisinde ölü olan kişinin cennete tırmanması için yanına konulmuş merdivenlere rastlanılmaktadır.

Asırlar sonrasında bu durum birçok batıl inançta olduğu şekilde Hıristiyanlık da bu inancını Hz. İsa a.s’ın ölüm şekline adapte etti. Onlar için çarmıha dayalı olan merdiven kötülüğün, ihanetin ve ölümün sembolü olmuş oldu.

İnsanlar, artık duvara dayalı bir merdivenin altından geçtikleri anda karşılarına çıkacak bütün bu kötü geleceklerle karşılaşabileceklerine inandırıldılar.

17. Asırda İngiltere ve Fransa ülkelerinde bulunan ve idamla yargılanan suçlular darağacına götürülmeden önce, ilk olarak bir merdivenin altından geçiriliyorlardı. Onun yanında olanlarda tabiki merdivenin etrafından dolanıyorlardı.

Değişik ülke ve kültürlerde bulunan bu tür uğursuzluk getirdiği düşünülen inançlara karşı bazı farklı inançlar geliştirmeye başladılar, mesela bir merdivenin altından yanlışlıkla geçen kişiler için Romalıların geliştirdiği panzehiri yumruktu. O kişiler orta yani uzun parmaklarını gererek diğer parmaklarını yumruk şeklinde yaparlar ve merdivenin altından geçtikten sonra merdivene doğru sallarlardı. Türkiye’de ise böyle bir adet bulunmamaktadır

Ayrıca kontrol et

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Niçin Gıdıklanıyoruz

Niçin Gıdıklanıyoruz?

Herkesin merak ettiği bir konu olan gıdıklanma çoğu zaman gıdıklanan kişiyi rahatsız edici olduğu kadar …

Bir yorum

  1. Hep merak ederdim sayenizde öğrendim teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir