MEB’in Yasaklamadığı Oyunları Online Oyna

MEB’in Yasaklamadığı Oyunları Online Oyna

Çocukların güvenli bir şekilde oynayabileceği MEB’in yasaklamadığı oyunlar hangileridir?

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber neredeyse her şey ‘bir tık’ ile açılmaya başladı. Bu durum yalnızca bizim için değil, çocuklarımız için de geçerli, peki, çocukların kontrolsüz bir şekilde her istediğine ulaşmasını istiyor musunuz? Şimdiden hayır dediğinizi duyar gibiyiz.

Meb Yasaksız Oyunlar

Milli Eğitim Bakanlığı da,  bazı oyunların çocukların gelişimi üzerindeki etkisi hakkında uzmanlar ve ebeveynlerle hemfikir. Ancak önemli olan nokta çocukların faydalı türdeki oyunları oynaması, yaşına uygun olmayan ve gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek türdeki oyunlardan ise uzak durması gerektiği görüşü hakimdir.

“MEB yasaklı oyunlar” tümcesinin asıl sebebi de bu görüşe dayanmaktadır!

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan tüm bilgisayarlar üzerine kurulu bulunan bir filtre programı kullanılmaktadır. Bu filtre programı ile Milli Eğitim çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek türdeki oyunları engelleyerek, okullar ile diğer eğitim kurumlarında kullanılmasını önlemektedir.

MEB izinli oyunlar ise filtre programına takılmadığından çocuklar için güvenli olarak kabul edilen oyunlardan oluşmaktadır. Böylece çocukları bir yandan zararlı içeriklerden korurken, diğer yandan kendilerine fayda sağlayacak oyunlarla daha da gelişmelerine katkı sağlamaktadırlar.

MEB Yasaklı Oyunların 5 Ortak Özelliği:

Herhangi bir canlıya zarar verme üzerine kurgulanmış olan ve sıra dışı yaratıklar içeren, şiddet ve korku türündeki oyunlar.

Çocukların kötü alışkanlık kazanmalarına sebep olan hırsızlık, argo konuşmalar ve uyuşturucu kullanımı gibi oyun ve uygulamalar.

Hiç tanımadığı kişilerle online sohbet etme imkanı sunan oyun ve uygulama türleri.

Çocuklar için uygunsuz içeriklerin reklamlarına yer veren uygulamalar.

Çocukların kendi özel bilgilerini paylaşabileceği sosyal medya uygulamaları ve Fotoğraf ve video paylaşımlarının yapılabildiği medya uygulamaları.

Çocukların Güvenle Oynayabileceği 5 Faydalı Oyun Önerisi

Her ailenin merak ettiği bir konu olan, çocuklar ne tür oyunları oynamalıdır? Sorusu içinde harika önerilerimiz bulunmaktadır! İşte, her çocuğun severek oynayabileceği eğlenceli ve faydalı oyunlara birkaç örnek…

ateş ve su oyunu

ateş ve su oyun

Ateş ve Su oyunu, oynayan kişide mantık ve planlanma gibi bazı yetenekleri geliştirmekte olan hem eğlenceli hem de faydalı bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyun içerisinde iki farklı karakter bulunmaktadır onlardan bir tanesi Ateş (turuncu) ötekisi ise Su (turkuaz). Oyunu tamamlamak için birbirine zıt görünen bu iki elementin birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

Çok eğlenceli bir oyun olduğu kadar faydalı olarak bir oyun olarak da görülen Ateş ve Su oyununda ateşin su bulunan çukura, suyun da Ateş olan çukura düşmemesi gerekmektedir. Basit bir şekilde kontrol edilebilen bu oyuna çocuklar kısa bir sürede adapte olabiliyorlar.

Pac-Man

Pac-Man

Pac-Man’i duymayan ve bilmeyeniniz yoktur, oyunda sarı bir noktanın canavarlardan kaçtığı çok başarılı bir oyun olan Pac-Man çocuklar için biçilmiş kaftan.

Pac-Man oyunu çocukların stratejik düşünme ve hızlı bir şekilde karar verme yeteneklerini geliştirmektedir. Oyun oynarken başarılı olmak istiyorsanız sağlam bir stratejiyle ani kararlar almalı ve canavarların size ulaşmaması için çaba sağlamalısınız. Eğer oyundaki kurabiyeyi yediyseniz o zaman durum başka! Çünkü kurabiyeyi yedikten sonra, bu kez siz canavarları kovalayacaksınız.

RedBall

RedBall

Büyük küçük demeden yüz binlerce oyuncunun severek oynamış olduğu RedBall Oyunu, çok güzel bir platform oyunu. Oyunda yer alan kare şeklindeki kötü kalpli düşmanların tek amacı tüm Dünya’yı koca bir kareye dönüştürmek! İşte dünyayı kare olmaktan RedBall kurtaracak…

Çocukların uzamsal algı ve planlama yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan RedBall oyununda bulunan kırmızı topu hareket ettirerek, çevrede bulunan engel ve tuzaklardan kurtulmanız gerekiyor. Keyifli bir vakit geçirmek isteyen çocuklar için RedBall aslında çok güzel bir seçim olacaktır, ancak dikkat edilmesi gereken asıl husus! RedBall’ın birçok sürümü yayınlanmıştır, bu sürümlerden bazılarında çocuklar için uygun olmayan türde reklamlar yayınlandığından, seçim yaparken dikkatli davranmanız gerektiğini unutmayın.

MentalUP – Eğitici ve Faydalı Zeka Oyunu

MentalUP

Akademisyenlerin ve çocuk gelişim uzmanlarının desteğiyle geliştirilmiş olan MentalUP oyunları bir yandan çocukları eğlendirirken diğer yandan öğrenmelerine imkan sağlayan onlarca faydalı oyunun yer aldığı bir platform,  MentalUP çocuklara basit bir oyundan fazlasını sunarak görsel, mantık, sözel ve işitsel ve zihinsel becerilerinin gelişimini desteklemektedir.

MentalUP Oyunları, her gün sunduğu egzersiz planları ile çocuğa başarılı olması yönünde destek sağlamaktadır. Her birinin farklı haritalar üzerinde sunulduğu egzersizler sayesinde oyunu oynayan çocuklar; dünyanın harikalarından tutunda, uzayın derinliklerine kadar birbirinden farklı mekanları keşfetme imkanına sahip olmaktadır.

Fruit Ninja

Fruit Ninja

Refleks gerektiren Fruit Ninja oyununda çocuklar bir ninja olarak, meyve ve sebzeleri dilimlerken adeta dikkati öğrenecekler.

Oyunda, rastgele karşınıza çıkan meyveleri elinizdeki kılıçla parçalara ayırıyoruz ve ne kadar çok parçaya bölerseniz, o kadar daha çok puan alıyorsunuz. Karşınıza çıkan tüm nesnelere dikkat etmeniz gerekecek! Çünkü bazen de dokunmamanız gereken nesneler de karşınıza çıkabilir.

Fruit Ninja oyunu ile çocuklar refleks ve dikkat yeteneklerini geliştirirken, aynı zamanda eğlenceli bir vakit geçirerek mutlu olacak, Fruit Ninja’nın RedBall gibi birçok oyun serisi bulunduğundan çocuğunuza önereceğiniz Fruit Ninja oyunun reklam içermediğinden emin olmanız gerekiyor.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir