Aç Gözlü Üşengeç Kedi Masalı

Aç Gözlü Üşengeç Kedi Masalı

Çocuklar için özenle dizayn etmiş olduğumuz bu masalı okuyarak güzel bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Aç Gözlü Üşengeç Kedi Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde şirin bir köyde yalnız yaşayan fakir ve yaşlı bir nine ve ona arkadaşlık eden hem uyuşuk hemde çok tembel bir kedisi vardı.

Nine, Kediye çok iyi bakar her gün onu beslerdi, Kedi ise o kadar çok tembeldi ki neredeyse patisini bile kaldırmaya üşenirdi.

Günler bu şekilde bir birini kovalarken, son günlerde hastalanan tembel kedi, iyice zayıflamış, sıska bir kedi haline gelmişti.

Ninenin evde olmadığı bir gün bahçede uzanmış balık yeme hayalleri kuruyorken birden bir ses duydu başını zar zor kaldırarak sesin geldiği yöne bakan kedi, evlerine girmiş ve kendisine doğru gelen besli bir kediyi gördü ve ona imrenerek,

-Vaybe ben böyle sıska ve güçsüzken sana bakıyorum da maşallahın var sana çok iyi bakıyorlar herhalde demiş,

Bakımlı Kedi:

-Kahkaha atarak olsun da o kadar bugüne bugün senin karşında padişahın sarayında yetişmiş bir saray kedisi var sende benim gibi orada olsaydın hayal bile edemeyeceğin türlerde yemekler yerdin o zaman bana böyle imrene imrene bakmazdın.

Üşengeç Kedi,  kendisini de saray kedisi olarak hayal etti ve bende saray kedisi olmalıyım diye düşündü, çünkü yaşlı nine kendisini hiç aç bırakmıyordu ama sonuçta fakirdi o kadar az çeşit yemekle bir ömür geçmezdi kendi kendine,

-Bak hele herkes neler yiyor, ben ise şu bahçede yoksul ve sefil bir hayat sürünüyorum diye söylendi ve bakımlı Kediye,

– Ne zaman Saraya gideceksin benide oraya götürür müsün, dedi.

Bakımlı Kedi,

-Tamam, bazı yerleri ziyaret etmem gerekli dönüşte burada olursan senide kendimle saraya götürürüm dedi.

Üşengeç Kedi, akşam olduğunda eve dönen ninenin yanına giderek ondan Saraya gitmek için izin istedi.

Nine ise yıllardır beraber olduğu kedisinden ayrılacağı için çok üzülse de, kendisi de yeterince kediyi besleyemediğini ve bu nedenle onun hasta ve güçsüz olduğunu biliyordu, bir taraftan da kendi kendine ona çok fazla çeşit yemek veremiyorum ama hiçte aç bırakmadım artı burada ona zarar verecek hiçbir şey de yok saraya giderse ne tür tehlikelerle karşılaşacağını da bilemeyeceğim diyerek Kediye,

– Bak sen üşengeç bir kedisin Hırs ve elindekiyle yetinmeme her zaman zarar verir, şimdi sen kurduğun hayaller peşinden gitmek istiyorsun ama olumsuz noktaları hiç hesaba katmıyorsun, Elindekilerle yetinmeyi öğrenmelisin dedi.

Ninenin sözlerini pek umursamayan Kedi,

-Ben kendimi kururum sen o konuda rahat ol diyerek tekrar bahçeye döndü

Kedi için önemli olan o güzel yiyeceklerdi gece boyunca çeşit çeşit yiyeceklerin hayalini kuran kedi kararını vermişti her ne olursa olsun Saraya gidecekti.

Ertesi gün sabah erkenden gelen bakımlı Kediyi görünce hemen yerinden doğrulan üşengeç kedi hemen geliyorum diyerek onun ardından saraya gitti.

Yaklaşık bir saat gibi bir süre sonra Saraya vardıklarında bakımlı kedinin ballandıra ballandıra anlattığı gibi bir durumun olmadığını ve sarayın girişinde yığılan yüzlerce kediye gelen ve gidenlerin kötü muamele ettiğini gören üşengeç Kedi adeta hayal kırıklığına uğramıştı ama yaptıklarından sonra geri dönmesi artık mümkün olmadığından diğer kediler arasına katıldı.

Her gün o topluluğa bir yenisi ekleniyor, güçlü ve atik olan kediler her zaman en güzel yemekleri yerken üşengeç tembel ve güçsüz olanlar ise çoğu zaman yiyecek bulamadığından aç kalıyorlardı, artı saray ahalisi bu kadar kalabalık Kedi gurubundan rahatsız olduğundan durumun çözüme kavuşturulması için Padişaha Müracaat etmişlerdi.

Padişah ise o kedilerin oradan uzaklaştırılması için 5 kişilik bir ekip görevlendirmişti, adamlar hazır vaziyette beklemeye başladılar gelen kedileri sopayla döverek uzaklaştırıyorlardı.

Bizim uyuşuk kedide yemek için alana gelince ortada hiçbir kedinin olmadığını fırsat bilerek yaşasın karnımı doyuracağım diyerek yemeklere saldırdı saldırmasına ama yine yemek nasip olmadı çünkü oradaki muhafızlardan birinin kedinin kafasına sert bir sopa darbesi indirmesiyle beraber,  yediği darbe sonucu sağa sola çarpa çarpa oradan uzaklaştı. 

Ninenin kendisine söylediklerini hatırlayan kedi o günleri çoktan özlemeye başlamıştı bile, o anda tekrardan eve dönmeye karar vererek eve doğru yola çıktı eve vardığında ise başka bir kedinin yerinde olduğu görünce dışarda kapının önünde bekledi sabah olunca kedinin geri geldiğini gören nine kediye,

-Gördün mü benim sözümü dinleseydin başına bunlar gelemeyecekti sen hırsının ve açgözlülüğünün kurbanı oldun şuan iki tane kediyi besleyecek gücüm yok biliyorsun senide alamam diyerek yanından ayrıldı.

Yaptığı hatanın farkında olan kedi, ninenin izni olmadan ayrılmaması gerektiğini de anlamıştı amma iş işten geçmişti artık.

Bebek Hikayeleri arasında bulunan bu güzel Aç Gözlü Üşengeç Kedi Masalı’nı okurken güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer masallar için:

Uçan Terlikler Masalını
Ezop Masalları
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir