Kurnaz Kedi ile Bilge Fare Masalı

Kurnaz Kedi ile Bilge Fare Masalı

Eğlendirici ve eğitici güzel bir Ezop Masalı okurken eğleneceksiniz

Kurnaz Kedi ile Bilge Fare Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde yemyeşil diyarların birindeki  krallıkta yaşayan insanlar refah içerisinde bir hayat sürerlermiş onlardan biride Omar ismindeki tüccarmış.

Günlerden bir gün Tüccar Omar almış olduğu malzemeleri depoda yerleştirirken kapağını kapatmayı unuttuğu bir yağ kavanozunun ağzını  açık bırakmış, Tüccarın Deposu  evinin bitişiğinde olduğundan yağ kokusunu alan evin yaramaz kedisi hemen kapının yanındaki boşluktan depoya giderek kapağı olmayan yağ kavanozuna kafasını sokuvermiş sokmasına ama bir daha da çıkartamamış.

Kafasını kavanozdan çıkartmak isteyen kedi büyük bir gürültü çıkartınca sesleri duyan tüccar deponun kapısını açarak içeri girmiş birde ne görsün kedi kafasını soktuğu yağ kavanozundan kurtarmaya çalışırken etrafa çarpıyor ama bir türlü kafasını kavanozdan çıkartamıyordu.  Hemen Kedinin yanına giderek kedinin kafasını kavanozdan çıkartmaya çalışan tüccar, kafasının çıkmadığını görünce kavanozu kırmaya karar vermiş ve kedi zarar görmesin diyede yavaşça kavanozu kırmış ama kavanozun ağzı kedinin boynunda bir bilezik gibi kalmış.

Kavanozdan kurtulmanın sevinciyle depodan dışarı çıkarak durmadan tarlalara doğru koşan kediyi gören fareler hızlıca etrafa kaçışmaya başlamışlar,  bunu gören kurnaz Kedi durarak farelere şöyle seslenmiş:

-Durun benden kaçmayın! Ben size zarar verecek bir şey yapmam! Size karışmayacağıma dair söz veriyorum, bana bakın boynum da olan şey yeminin simgesidir merak ediyorsanız bana yaklaşın durumu size anlatayım.

Kedi o kadar inandırıcı konuşmuş ki tarla farelerinden ona inananlar etrafında toplanmaya başlamışlar, başlamış konuşmaya farelere neden dokunmayacağını, niçin yemin ettiği üzerine bir sürü yalan uydurup durmuş, kurnaz kedi sözünü bitirdikten sonra hadi evlerinize dönün diyerek arkasını dönmüş, evlerine dönen farelerden en arkadakini sessizce yakaladığı gibi oradan uzaklaşmış ve böylece hem farelerin güvenini kazanmış hemde avını yakalamış.

Bir sonraki gün yine etrafına fareleri toplamış onlara hak hukuk ve dürüstlük dersi vermeye başlamış, onların kendisine tam güvenmelerini sağlaymış ama ardından en arkada kalan fareyi diğer fareler fark etmeden yakaladığı gibi oradan uzaklaşmış.

Günler bu şekilde geçerken bir gün Fareler içerisinde bulunan iki bilge Fare herkes tarafından sevilir ve sayılırmış,  önceki yıllarda kıtlık döneminde bu iki bilge farenin yardımıyla kıtlıktan çıktıklarından onlardan birini göremeyen fare halkı merak edip, onu  aramaya çıkmışlar ama hiçbir yerde izine bile rastlamamışlar, çünkü oda kurnaz kediye av olmuş ama fareler daha bunu bilmiyormuş.

Üçüncü gün de kaybolan bilge fare  ortaya çıkmayınca fareler kendi aralarında bir sayım yapmışlar, sayım sonucu ilginçti topluluklarında 100 fare eksikti, ikinci bilge fare durumun kedi ile alakalı olduğunu hemen anlayarak fare halkına durumu anlatmış o günden sonra nasihat vermeye gelen Kedinin yanına bir daha da yaklaşmamışlar Bilge Fare halkına dönerek demiş ki,

Kediden Fareye dost olmaz bir daha ona kanarak kendinizi av haline getirmeyin. Demiş.

Çocuklara masallar kategorisi içerisinde sizler için derlediğimiz bu güzel hikayeyi  okurken güzel vakit geçirdiğinizi umarız, daha fazla masal için sitemizin diğer bölümlerini ziyaret edebilir, dilerseniz de sizler için önerdiğimiz  Ali Baba Kırk Haramiler Masalı’nı okuyabillirsiniz.

Ezop Masalları
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir