Mangala Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Mangala Oyunu Nedir

Mangala Oyunu Nedir? Mangala Oyunu Hakkında Bilgiler bulabileceğiniz bu yazımızı beğeneceğinizi umarız sözü fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Mangala Oyunu Tarihi

Son günlerde sıklıkla ismini duyduğumuz Mangala oyununun tarihinin çok eskilere dayandığını söyleyebiliriz. Eskiden Mangala’nın kayıt tutmak için kullanıldığına dair bazı bilim adamlarının çeşitli teorileri bulunmaktadır.

İkinci bir hususta Mangala eskiden taşlar ile değil tohumlar kullanılarak oynandığıydı. Mangala ilk olarak Orta Asya’da eğlence amaçlı bir oyun olarak oynandığı belirtilmektedir.

Mangala oyununa bakıldığında uzaktan basit bir oyun gibi görünse de bazı kavramları sembolize ettiğini söyleyebiliriz. Mesela oyunda bulunan 12 tane oyuk 12 ayı, o oyukların içerisinde yer alan her bir 4 taş ise 4 ayı, sağ ve sol kısımda yer alan hazineler ise Doğu ve Batıyı sembolize ettiği görüşü en ağır basan görüştür.

Mangala oyunu, Anadolu’da da çok uzun bir süredir oynanan köklü bir oyun olduğunu söyleyebiliriz, isim olarak ise bazı yerlerde mangala, bazı yerlerde mancala bazı yerlerde ise mankala olarak anılmaktadır.

Eskilerde Köçürme ismiyle de anıldığı biliniyor. Ama günümüzde her yerde artık Mangala ismiyle yaygın bir hal almış, sadece kelimenin içerisinde bulunan “g” harfi bazı bölgelerde değişiklik göstererek “c” ya da “k” halini alabiliyor.

Mesela Mangala oyunu Anadolu’nun çeşitli bölgelerine göre bambaşka isimler de kullanıldığı bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse Konya’da meneli taş, Erzurum’da pıç, Safranbolu dolaylarında ise altıev adıyla daha çok bilinmektedir. Kuralları ise yöreden yöreye değişiklik gösterebilmektedir.

Bazı kaynaklarda Göktürklerin, Sakaların, Uygurların da Mangala oyunu oynadığı yönünde kayıtlar bulunsa da kesin bir bilgi değildir. 1600’lü yıllarda Osmanlı dönemindeki minyatürlerde de Mangala tasvirlerine rastlanıldığı gibi Mangala oyununa benzer bir mantığa sahip olan oyunlar, Avrupa’da da yüzyıllardır sevilerek oynanıyor aslında.

Mangala Kelimesinin Kökeni

Mangala Oyunu Nedir1

Konuyla ilgili iki görüş bulunmaktadır birincisi Arapça kökenli olan Mangala “taşımak, aktarmak” anlamına gelmekte olan “nakl” kökünden gelmekte, ikinci bir görüş ise Türkçe kökenli olan ve en küçük askeri birlik anlamına gelen “manga” kökünden türetildiği yönündedir, bu iki görüş mantıklı olsa da hangisinin doğru olduğu tam bilinmemektedir.

Mangala Nedir? Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala oyunu basit bir mantık üzerine kurulu  çok güzel bir tür mantık oyunudur. Yapmanız gereken en önemli şey oyunun en başından itibaren doğru bir strateji kurarak oyun sonuna kadar sürdürebilmektir.

Şimdi sırasıyla mangala oyunu kurallarına değinelim.

  • Mangala Oyunu 2 kişi arasında oynanır.
  • Her oyuncunun oyun başlangıcında 24 taşı bulunmaktadır.
  • Mangala oyununda toplamda 12 adet oyuk bulunmakta, bunlar ev ya da çukur ismiyle adlandırılabiliyor. Her oyuncuya 6 adet oyuk düşmektedir ve oyuncular yalnızca kendi oyuklarından taş çıkartabilirler. Ama rakibin oyuklarının içerisine taş bırakılabilir. Her oyuncuya düşen 6 oyuğun yanında oyuncuya ait birer tane de büyük oyuk bulunmaktadır bunlar ise hazine olarak adlandırılır.  Oyundaki asıl amaç, taşları bu hazine denen oyukta toplamaktır.
  • Başlangıçta her oyuğun içinde 4’er taş bulunmakta olup, oyuna yazı tura ya da kura ile başlanılır.

Mangala Oyunu  Hamleleri ve Önemli Kurallar

  • Oyunu ilk başlayacak oyuncu kendisinin önünde olan bir oyuk seçerek oradan aldığı 4 taşı sol tarafa doğru oyuklara teker teker bırakır. Dikkat edilmesi gereken kural; oyuncunun taş aldığı oyuğa da 4 taştan bir tanesini bırakması gerektiğidir.
  • Oyuncunun bıraktığı son taş kendi hazinesine isabet ederse eğer, hamle sırası yine aynı oyuncuya geçer.
  • Eğer son taş rakibin oyuklarına konulduğunda o oyukta bulunan taşlar çift olursa 2, 4, 6 ve 8  gibi oyuncu rakibinin oyuğundaki tüm taşları kendi hazinesine koyar.

Mangala Oyunu Nedir2

  • Eğer oyuncu kendi bölgesinde bulunan bir boş oyuğa son taşını denk getirirse rakibin kuyusundaki taşların sayısına bakmadan alır ve kendi hazinesine atar. Bu da mangala oyununun en önemli kurallarından bir tanesidir.
  • Çember içinde bulunan taş sağ taraftaki boş oyuğa oynandığında o oyuğun karşısındaki tüm taşları alır. Bu örnekte yalnızca 1 taş olduğu için 1 taş almaya hak kazanmış.

Mangala Oyunu Taktikleri

Mangala oyununda ilk sıra sizdeyse özellikle uygulayacağınız taktikler arasında en önemlisi kesinlikle son taşınızı hazineye denk getirmek olacaktır. Yani kendi sıranız ile başlayarak 3. oyukta bulunan taşları alın. Böylece taşları dağıtırken hazineye kadar gidebilirsiniz. Bu sayede hem hazineye kolaylıkla  taş ulaştıracak hem de bir hamle daha kazanacaksınız.

Mangala Oyunu Nedir3Rakibiniz tek sayılı bir oyuk bırakmışsa eğer bu oyuğun içerisine kendi taşınızı denk getirmeye çalışın. Bu şekilde kuyuda bulunan tüm taşı hazinenize gönderebilirsiniz. Bu hamle psikolojik olarak rakibinizin yıpranmasını sağlayacaktır. Rakibinizin boş oyuklarına dikkat etmek oyun içerisinde bulunan en büyük taktiklerden bir tanesidir. Çünkü bu boş oyuklar sebebiyle rakip bir anda yenilgiye düşebilir.

Oyun Sonlandırılması

Oyunun sonunda bölgesinde bulunan taşların hepsini kendi hazinesine koymayı başaran oyuncu, rakibinin bölgesindeki tüm taşları da almaya hak kazandığından kendi hazinesine ekler ve oyun bu şekilde sona ermiş olur.

Oyun bittikten sonra hazinelerde bulunan taşlar sayılır ve hazinesinde en çok taş bulunan kişi oyunu kazanır, taşların ayısı eşitse berabere biter.

Normal şartlarda her oyun bir settir ve toplamda 5 set oynanılır ama dilediğiniz kadar da oynayabilirsiniz.

Mangala Oyunu nedir?  ve nasıl oynanır adlı yazımızı beğendiğinizi umarız  ilginizi çekeceğini düşündüğümüz Dünyanın En Zor Oyunu Hangisi adlı yazımızıda inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir