Laleli Baba Hikayesi

İstanbul’un Laleli semtinde tarihi Laleli Camisi vardır, bu semt ve cami ile ilgili birçok ilginç hikaye duymuşsunuzdur.

Osmanlı padişahlarından Sultan III. Mustafa, Laleli Camisini yaptırırken; bu semtte Laleli Baba olarak bilinen ve herkes tarafından sevilen bir din büyüğünün yaşadığını ve gerçek bir mürşit olduğunu öğrenince bu zatla görüşmek ve onun değerli sohbetlerinden yararlanmak ister.

Sultan III. Mustafa cami inşaatının durumunu öğrenmek için kontrole gittiği gün, adamlarına Laleli Baba ile görüşmek istediğini bildirerek onu camii inşaatının olduğu yere davet ettirir.

Padişahın buyruğu üzerine hemen Laleli Baba’nın yanına gidilerek padişahın buyruğu kendisine iletilir, Laleli Baba ise hemen davete icabet eder.

İkisi beraber saatlerce sohbet ederler, Padişah,  bu sohbetten o kadar çok memnun kalmış ki onun yanından ayrılmak istemiyordu, o nedenle onunla sık sık görüşme ve sohbetlerinde bulunma arzusu uyanır, Camiden ayrılacağı sırada, Laleli Baba’ya sorar:

-Efendim müsaadeniz olursa son bir sorum olacak, bu dünyadaki en güzel şey nedir acaba?

Laleli Baba;

– Bu dünyadaki en güzel şey, yiyip içtikten sonra problemsiz bir şekilde def-i hacetini (yani büyük hace¬tini) yapabilmektir. Demiş.

Padişah bu cevap karşısında çok şaşırır ama o kadar güzel ve hikmetli sözlerin üzerine böyle bir cevap ile karşılaşınca bu cevabı onun gibi bir zata pek yakıştıramaz.

Padişah Laleli Baba  ile vedalaşarak  saraya döner ertesi gün  kabız olur ve bu kabızlık onun epey perişan eder bir türlü büyük hace¬tini yapamaz,

Saraydaki  hekimler ile beraber İstanbul’daki meşhur hekimler seferber olurlar, lakin padişahı tedavi edecek bir yöntem bulamazlar, padişah sıkıntıdan kıvranır durur, o ana Laleli Baba ile padişahın  konuşmalarına şahit olan birinin aklına Laleli Baba gelir.

Padişahın görüşü alındıktan sonra hemen Laleli Baba’nın yanına gidip durumu anlatıp, saraya davet ederler, Padişah bu rahatsızlık yüzünden epey acı çekmekteydi o yüzden saraya gelen Laleli Babaya;

-Efendim sizde bu derdin bir çaresi var mıdır? Himmetinize muhtacız.

Laleli Baba:

-Ben bu dertten sizi kurtarabilirim ama o kadar da kolay değil, buna karşılık ne vermeyi vaad edersiniz?

Padişah:

-Laleli’ye yeni yaptırdığım o camiyi size hediye edersem.

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir