Kuşlar Niçin ‘V’ Şeklinde Uçuyorlar

Kuşlar Niçin 'V' Şeklinde Uçuyorlar

Çoğu zaman karşılaştığınız halde belki de herhangi bir anlam veremediğiniz noktalardan biri olan Kuş sürülerinin niçin V şeklinde uçtuğu konusuna değinmek istedik.

Sadece kuşlar değil martılar, kazlar, pelikanlar gibi büyük cüsseli kuşlar da toplu haldeyken ‘V’ şekli oluşturarak uçarlar.

Kuşların bu şekilde uçmalarının asıl nedeni ile ilgili kesin olmayan, ancak tartışmaya açık olan çeşitli farklı nitelikteki görüşler bulunmaktadır. Bizlerde bu görüşlerden en fazla rağbet görenlerin bir kaçından bahsetmek istedik.

Bir görüşe göre, bu kuş sürüsünün ‘V’ şeklinde uçmalarının asıl amacı enerji tasarrufudur. Bu uçuş şekli öncelikle en öndeki kuş arkasında bulunan kuşa gelecek olan rüzgarı ve hava direncini engellemektedir ve bu şekilde daha az enerji sarf etmesini sağlar.

Bunun benzer bir örneğini aslında takım halinde yapılan bisiklet yarışlarında sürücülerin birbiri arkasına saklanarak gittiklerini ve sık sık en önde bulunan yarışmacılarının değiştirdiklerini görürsünüz.

Yani Araba yarışlarına dikkat ederseniz arkada bulunan araba öndeki arabaya mümkün olduğu kadar yaklaşarak, daha az yakıt ve güç harcamayı amaçlarlar.

İşte bu şekilde uçan kuşların da en öndeki liderlerinin belli aralıklarla değiştiği ileri sürülmektedir.

Öteki görüşe göre, önde bulunan kuş kanadını her çırptığında, kanadın ucunda meydana gelen bir hava boşluğu, yani bir girdap olduğu söylenir, arkadaki kuş ise kendisine doğru yükselen havayı kanatlarının altında alarak öndekine oranla daha az enerji sarf ederek yüksekliğini daima muhafaza eder.

Önde bulunan kuşun hareketinden bir arkada bulunan kuşta her zaman faydalanmaktadır. Bu uçuş şeklinin daha büyük cüsseye sahip kuşlarda görülmesinin asıl nedeni de bunların o büyük kanatları ile oluşturdukları hava hareketinin büyüklüğü arkada bulunan kuşun işine yarayabilmesidir.

Kuşlar Niçin 'V' Şeklinde Uçuyorlar-11970 senesinde yapılan bir araştırma sonucunda, 25 kuştan oluşan bir filonun bu şekilde uçuşlar yaparak, uçuş mesafesini yüzde 75 oranında artırabildiğini ileri sürülmüştür.

O teoriye göre her kuşun önünde bulunan kuş ile aynı mesafe ve aynı açıda uçmasının yanında onunla senkronize yani eş zamanlı bir şekilde kanat çırpması gerekir, bu durumun gerçekte mümkün olup olmadığı ise tartışılacak bir şeydir.

Bir diğer görüşe göre ise, kuşların gözleri başlarının yan tarafından olduğundan tam olarak önlerini göremedikleri görüşüdür o sebeple bu şekilde bir uçuş şekli ile sürünün diğer üyeleri ile birbirlerini görerek, kaybolmadan kolaylıkla bir arada kalması sağlanır.

İşte bizlere göre sıradan olan çok basit bir görüşün bile sebebi tam öğrenilmiş değil…

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir