Kurt Masalı Oku

Kurt Masalı Oku

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içersinde büyük bir dağın yamacında yaşayan büyük ve korkutucu bir kurt varmış,  o kurdu görenler kaçacak delik ararlarmış, gece olduğu vakit düzlüğe inerek doğrudan köye gidermiş, köyde karşısına çıkan keçi, at, eşek vb. kendisine ne denk gelirse onlara saldırırmış.

Bu durumda hayvanları zarar gören köylüler her ne yaptılarsa Kurdun hayvanlara saldırmasının önüne geçememişlerdi o yüzden hep beraber köy odasında toplanarak bir karara varmışlar, karar gereği silahlarını kuşanarak, Kurdun yaşadığı dağın yamacına doğru yol almışlar,  yedi gün yedi gece her tarafta kurdu aramışlar ve en sonunda kurdun yuvasının yerini öğrenmişler ama ne var ki, onu bir türlü  yakalayamamışlar.

Bu sefer kurda farklı noktalarda tuzak kurmuşlar ve en sonunda kurnaz kurdu yakalayarak köy odasına getirmeyi başarmışlar.

Onların köy odasının cezaların kesildiği geleneksel bir yer olduğunu bilen kurt odadakilerden epey korkmuş, odada bulunanların da kendisinden çekindiklerinin farkına varan kurnaz kurd, korktuğunu hiç belli etmemiş.

Kurdu hapsederek ceza vermek yerine korkularından ona sorgu sual etmişler,

– Ey kurt sen bizim hayvanlarımızı niçin saldırıyorsun ? Yazık değil mi buradakilerin çoğu fakir fukara?

Kurt önce hiçbir şey söylememiş, onları dinlemiş sonrada

– Ben çok güçlü bir kurdum,  benimde de canım var nasıl ki sizin temel gıdanız ekmek ise benim de temel gıdam ettir.

Benim o hayvanlara saldırmamamı istiyorsanız her gün bana biraz yiyecek ayarlayın köyün girişine bırakın o zaman hayvanlarınıza saldırmam demiş.

Köylüler Kurdun bu teklifine çaresiz bir şekilde peki demişler ve kurdu tekrar salıvermişler köyün dışında ise ona güzel bir yuva yapmışlar, Köylü kendi aralarında yemek götürecek aileyi sıraya koymuşlar her gece bir hane sırası geldi mi onun yemeğini alıp götürür kurdun yuvasının önüne koyar geri dönermiş.

Günler haftaları, haftalar ayları kovalamış derken bu zaman içerisinde köylünün yiyecekleri tükenmeye başlamış, köylü bakmış ki, bu işin içerisinden çıkamayacaklar; Kurda ymek götürmekten vazgeçmişler.

Kurt yuvasında bir gün, iki gün derken köylülerin yemek getirmediğini görünce epey acıkmış etrafa bakınmış ne gelen var ne giden açlıktan gözleri kararmış ve gece olunca köye girmiş bakmış ki, bir eşekle sıpası otluyor, hemen eşeğe saldırmış ardından yuvasına geri dönmüş

Eşeği o halde gören sahibi soluğu köy odasında alarak köylüleri toplamışlar, köylüler Kurdu alarak köy odasına getirmişler ona;

– Niçin o eşeğe saldırdın?

Başını kaldıran Kurt,

–  Söz verdiğiniz gibi yemek getirmezseniz bende ne yapayım mecbur ne denk gelirse onu yerim.

Köylüler;

– İyi ama görüyorsun köyde yiyecek bir şey kalmadı, ne çift sürecek ne de güdebileceğimiz bir hayvan kaldı neredeyse yiyeceğimizin çoğunu sana yedirdik daha ne yapalım.

Kurt;

– Ben o işten anlamam demiş bana yemek temin edeceksiniz.

İşte o zaman köylü epey bir korkmuş, hiçbir şey söylemeden, yan gözle bile kurda bakmadan odadan dışarı çıkıp kurdu salmışlar.

O günün akşamında köyde bulunan yiğit bir delikanlı bugüne kadar köylünün yapmaya korktuğu şeyi yapar silahını aldığı gibi geceleyin kurdu vurarak etkisiz hale getirir ve kurd ise kurnazlığının ve aç gözlülüğünün bedelini bu şekilde ödemiş olur.

önerilen içerik : Korkak Adam Ve Devler

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir