Kurbağa Masalı

Kral-İsteyen-Kurbağalar-Masalı
Kral İsteyen Kurbağalar Masalı

Kurbağa Kral Masalı

Günlerden bir gün Kurbağaların hüküm sürdüğü Kur dağının eteklerinde Kabu adında bir kral yaşarmış, Kur dağının eteklerinde bulunan ve o bölgenin büyük bir bölümünü kaplayan koskoca bir gölün sakinleri de gevezelikleri ile meşhur olan kurbağalarmış.

Bu gölde yaşayan kurbağalar neşe içerisinde hür bir yaşam sürer, istedikleri zaman dilediklerini yaparlar kimsede onlara karışmazmış.

Günler bu şekilde birbirini kovalarken o gölün sakinleri olan kurbağalar, diledikleri gibi yaşamaktan sıkılmaya başlamışlardı, o nedenle durmak bilmeyen vraklamalarla Kral kabu’ya seslenerek gölde nizamı oluşturacak ve kendilerine yön verecek bir kral göndermesini istiyorlardı.

Kral, Kurbağaları önce pek dikkate almamış lakin onların bu isteklerinden vazgeçmediklerini ve aşırı derece gürültü yaptıklarını görünce, en sonunda dayanamayarak sihirli bir ağaç dalını gölün ortasına doğru fırlatmış.

O ağaç dalının göle düşmesiyle e beraber diğerlerine göre iri bir kurbağaya dönüşmesi kurbağaların susmasına sebep olmuştu, uzun bir zamandır gölde yaşayan diğer canlılar böyle bir sessizlik ile karşılaşmamışlardı bile,

Kurbağa Kral, diğerlerine nazaran gayet sessiz ve sakin biriymiş, o nedenle önceleri kurbağalar bu sessiz krallarının yanına yaklaşmaya korkuyor uzaktan onu gözlemliyorlardı tanımadıklarından ona yaklaştıkları esnada kendilerine zarar verebileceği düşüncesi kurbağaları sarmıştı bile.

Aradan epey bir zaman geçtikten sonra yeni krallarına alışan Kurbağalar onun zararsız ve uysal olduğunu gördükten sonra onunla oyunlar oynamaya başlamış daha sonrasında ise onunla alay etmeye başlamışlar ve en sonunda artık onu dinlemeyecek bir hale gelmişler.

Kurbağalar, bu yeni kralın uysallığı ve suskunluğu nedeniyle eski çılgınlıkları ve bağırışlarına devam etmişler, bu seferde Kral Kabu’dan kendilerini yönetecek başka bir kral göndermelerini istemişler.

Onların yeni kral diye vraklamalarına dayanamayan Kabu, bu seferde gölün ortasına yeni bir dal daha fırlatmış, bu dalda göle girer girmez yılana dönüşüvermiş, onu gören kurbağalar korkudan sessizce uzaklaşmışlardı.

Şimdiye dek krallarının sessiz ve zararsız olduğundan onunla alay edip onu dikkate almayan kurbağalar bu sefer de yeni krallarının kendileri için ne kadar tehlikeli olduğunu görünce, Kraldan uzaklaşarak tekrardan yakınmaya başlamışlardı.

Yeni Yılan Kral, etrafta bulunan kurbağalara bir baktı mı? Her biri bir tarafa kaçışıyormuş.

Kurbağalar bu sefer kralları olan yılandan uzaklaştıkları yerlerde vıraklamaya başlayıp, kral kabu’dan yeni bir kral istemişler.

Kral Kabu,

-Ben size önce hem iyi hemde uysal bir kral gönderdim onu beğenmediniz, bu seferde size kötü ve vahşi bir kral gönderdim onu beğenmek zorundasınız, eğer bunu da istemez olur şikayet etmeye devam ederseniz, ondan daha kötüsüne razı olmak zorunda kalabilirsiniz. Demiş.

İşte o günden sonra o gölde sessizlik ve düzen hakim olmuş.

Kurbağa Masalı’nı okurken eğlenmiş olduğunuzu umuyoruz dilerseniz Sütçü Kızın Hayali Masalı’nı okuyabilir veyahut Masal Oku platformunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir