Deniz Kızı Masalı

Küçük Deniz Kızı Masalı
en güzel masallardan bir tanesi

Deniz Kızı Masalı: Okyanusta kimsenin bilmediği gizemli ve bir o kadarda ilginç bir yaşam vardı burada faklı deniz canlıları yaşamaktaydı öylesine derindeydiler ki diğer canlılardan habersizlerdi burada: Balinalar tatlı yunuslar ve çeşit çeşit canlılar bulunmaktaydı

Güneş ışıklarının bile ulaşamadığı derinlikte  bulunan su altı krallığında deniz insanları diğer su altı canlıları ile beraber barış içinde mutlu bir hayat yaşarlarmış.

Su altı sarayında denizler kralı, annesi ve kızları ile beraber yaşar denizleri yönetirmiş.  Okyanus kralı kızlarını çok severmiş.

En büyük korkusu denizin üstünde yaşayan insanların çocuklarına zarar vermesiymiş,  Bu yüzden deniz kızlarının yetişkin birer genç kız olmadan denizin üstüne çıkması  kral tarafından yasaklanmış.

Okyanus  kralı: Kızlarına karada  yaşayan insanlar kötüdür diye söyleyince

Küçük deniz kızı: İnsanlar neden kötüdür babacığım, diye sormuş.

Okyanus  kralı:  Çünkü insanlar suları  kirletiyor ve  suda yaşayan canlıları öldürüyor! Diye söylemiş ancak küçük deniz kızı karayı ve orada yaşayan insanları çok merak ediyormuş.

Ablalarının görüp anlattıkları onu yeterince tatmin etmiyormuş. Büyükannesi küçük deniz kızının insanlar konusunda her zaman uyarır ve ablaları kadar büyüyüp tacını taktığında su altı kapısından çıkabileceğini söylermiş.  Küçük Deniz Kızı ise uzaklaşan ablalarının arkasından sürekli bakarmış bir gün su altı kapısından çıkabilmek için bir plan yapmış.

Arkadaşı olan momu yunus ile birlikte Balina Humo’nun yanına gitmişler. Çünkü Humo istediği zaman su altı kapısından geçebiliyormuş.

Planını Balina Humo’ya anlatarak kendisinden ricada bulunmuşlar balina Humo ise önce kabul etmemiş çünkü oda denizler kralından çok korkarmış.

Ama daha sonra deniz kızının durumuna çok üzülmüş ve ona yardım etmeye karar vermiş  balina ve yunus su altı krallığının kapısına gelmişler. Nöbetçiler balina Homo’yu görür görmez kapıyı açmış dev balina ve arkadaşı yunus kapıdan kolaylıkla geçivermişler.

Balina Homo kapıdan yeterince uzaklaştıktan sonra kocaman ağzını açmış ve küçük deniz kızı balinanın ağzından dışarı çıkıvermiş  balina Homo’nun yardımıyla denizin yüzeyine çıkıvermiş olan deniz kızı hayatında ilk kez gökyüzünü ve güneşi görüyormuş.

Deniz Kızı: Kendi kendine Muhteşem! bir şey demiş tam bu sırada deniz kızı bir müzik sesi duymuş,  çevreden gelen  müzik sesine kulak verince ötede duran bir gemiyi fark etmiş çünkü hayatında ilk kez bir gemi görüyormuş.

Deniz Kızı: Bu ne diye sormuş yunusa ,yunusta bu bir gemi deyince? Hadi oraya gidelim demiş

Yunus onu uyarmış ama küçük deniz kızı kulak asmamış bile hızla gemiye doğru ilerlemiş,

Gemide kralın, oğlu prens için düzenlemiş olduğu bir doğum günü partisi hazırlığı varmış,

Oğlunu bir an önce evlendirmek isteyen kral oğluyla evlendirmek istediği bayanları gemideki kutlamaya davet etmiş.

Prensi gören küçük deniz kızı o bir bir prensmiş! Deyince yunus Ama o bir insan diye uyarmış  ancak tatlı sesiyle prensin çaldığı melodiye eşlik etmeye devam etmiş. Geminin güvertesinde flüt çalan prens deniz kızının güzel sesini duyunca etrafa bakınmış. Yunusun deniz kızına dikkat et görecekler seni diye uyarması üzerine deniz kızı suya dalmış ve gözden kaybolmuş.

Aynı anda su altı krallığındaki deniz cadısı küresinden denizin üstünden olup bitenleri izliyormuş. 

Deniz cadısı: Demek o büyük gün geldi demiş,

Deniz cadısının büyüsüyle prensin gemisi dev dalgalar arasında kayalıklara doğru sürüklenirken bunu gören deniz kızı çok korkmuş

Deniz Kızı: Yunusa gemi parçalanıp batacak onlara yardım etmeliyiz! Diye seslenerek batan geminin arkasına takılmış, dibe doğru batmakta olan prensi görmüş ve hemen onu tutarak kıyıya çıkarmış.

 Deniz Kızı: Prense uyan lütfen hadi uyan! Demiş.

Prens gözlerini açmış ve yavaş yavaş kendine gelmiş. Yaşıyorsun demiş deniz kızı sevinçle uzaktan gelen köpek seslerini duyan deniz kızı korkuyla prensi oracıkta bırakarak suya atlamış, 

Prensin adamlarından biri ve prenses adayı prensi uzanırken görünce hemen prensin yanına gelmişler

Prens: Sanki beni bir kız kurtardı daha önceleri sesi duymuş gibiydim. bence dünyanın en güzel sesiydi! Demiş

Deniz kızı su altı krallığına dönmüş ve prensin çaldığı flüt elindeymiş prensi düşünmeden duramıyormuş. Bu sırada içeri giren denizler kralı küçük deniz kızı’nın elindeki flütü görmüş ve insanlara ait olduğunu hemen anlamış.

Denizler Kralı: Bizim belli kurallarımız var ve bunlara senin dâhil herkesin uymasını beklerdim.

Bir insanı boğulmaktan kurtardığın doğru mu? Diye sorunca kral

Denizkızı:Buna mecburdum eğer kurtarmasaydım ölecekti diye yanıtlamış.

Denizler Kralı: Yeter insanlar kötülük getirir insanların dünyasıyla deniz dünyasının ilişki kurması katiyen yasaklanmıştır. Diyen Denizler kralı öfkeyle dışarı çıkmış,

Ama küçük deniz kızı’nın vazgeçmeye hiç niyeti yokmuş, hemen deniz cadısının yanına giderek ondan yardım istemiş,

Deniz cadısı küçük deniz kızına yardım etmeyi kabul etmiş ancak karşılığında bir şey istemiş kendisinden hemde çok değerli bir şey,

Deniz Cadısı: Seni insan yapacak bir iksir hazırlayacağım. onlar gibi yürüyecek ve dans edeceksin  fakat karşılığında güzel sesini senden alacağım.

Deniz Kızı: Sesimi mi? Ama ben sesim olamadan ne yapabilirim ki, demiş ama çaresiz bir şekilde deniz cadısının isteğini kabul etmiş

Çünkü yeniden denizin yüzeyine çıkıp âşık olduğu prensi görmeyi çok istiyormuş.

Deniz Cadısı: Şunu unutma, üçüncü günün sonunda prenste sana âşık olmalı aksi takdirde yine eski haline döneceksin ve prensi sonsuza denk unutacaksın diyerek kahkahayla gülmeye başlamış

Küçük deniz kızı deniz cadısının verdiği iksiri hemencik içerek yukarı doğru yüzmeye başlamış ama yüzeye yaklaştıkça kuyruğu yok oluvermiş, yunus balığının yardımıyla kıyıya ulaşmayı başaran prenses, gemi  enkazına doğru bakan prensi görmüş   prenste sarı saçlı bu güzel kızı hemen fark edivermiş ve yanına koşmuş.

Prens: Sizinle acaba daha önce karşılaştık mı?  Hiç diye sormuş ama. konuşamayan  deniz kızı elindeki flütü prense uzatmış,  prens ise gemide çaldığı flütü görünce durumu anlamış ve gemide çaldığı melodiyi tekrar çalmaya başlamış. Küçük deniz kızı ise müziği tanıdığını belli etmek için başı ile onaylamış.

 Prens: Güvertede flüt çalarken seni gördüm sesini duydum daha sonra beni boğulmaktan sen kurtardın her yerde seni aradım ama bulamadım.

Prens kendisini kurtaranın  deniz kızı olduğunu üstelik çok güzel bir sesinin olduğunu hatırlıyor  lakin  ne kadar konuşmaya çalışmışsa da sesini çıkaramamış..

Prens: Senin Bir deniz kızı olduğunu sanmıştım  demiş sonrada aklına kendisini kurtaran kızın bu kız olmadığı düşüncesi gelmeye başlamış ama kıza bakınca kıza yardım etmeye karar vermiş ve kızı şatosuna götürmüş.

Kralsa prensin bir an önce evlilik hazırlıklarına başlamasını istemiş, çünkü gemideki prenses adaylarından birisiyle onu evlendirecekmiş, düğün töreni için hazırlıklar devam ederken deniz kızı uzaktan çaresizce prensi izliyor ve bir şey yapamamanın üzüntüsü içerisinde dualar ediyormuş

Çünkü prense  sesi olmadan durumu anlatması imkânsızmış, biran deniz cadısının sözlerini hatırlamış “Şunu unutma üç gün sonunda âşık olmalı prens sana aksi halde yine eski  haline dönüp bir deniz kızı olacaksın ve sonsuza denk prensi unutacaksın” Tam iki gün çabucak geçi vermişti, cadının kendisine verdiği sürenin son günü olan üçüncü gün gelip çatmıştı. kral ve kraliçe komşu krallığın prensesini gelin olarak almaya karar vermişlerdi.

Aradığı deniz kızını bulamayan prens ise gördüğünün bir rüya olduğuna inanmaya başlamış artık,  deniz kızı umudunu tam olarak yitirmek üzereyken beklemediği bir şey olmuş, küçük deniz kızının ablaları ve büyük annesi  yardım etmeye gelmişler.

Büyük Anne: Güzel torunum  cadısının büyüsünü bozmaya geldik, bunu duyan deniz kızı çok sevinmiş ama ona nasıl yardım edeceklerini anlamamış, kızını almaya gelen denizler kralı kızının üzgün ve çaresiz olduğunu görünce dayanamamış ve hiç bir kuralın gerçek sevginin önüne geçemeyeceğini de  anlamış.

Kral: Kızım senin için en güzeli neyse öyle olsun hadi şimdi git diyerek asasını deniz kızına doğrultmuş ve yapılan büyü bozuluvermiş.

Deniz Kızı güzel sesine kavuşuvermiş,

Deniz Kızı: Teşekkür ederim büyük anne, teşekkür ederim babacığım sizleri çok seviyorum  demiş

Prens ve ailesinin uygun gördüğü Prenses adayı evlilik kürsüsüne doğru ilerlerken  prens birden  deniz kızının o muhteşem sesini duymuş ve sese doğru  koşuvermiş.

Prens: Sendin demek deniz kızı ailesinin ve dostlarının yardımıyla sesine ve prensine kavuşmuş fakat o artık bir deniz kızı değilmiş.

Bir insan olarak yaşamaya devam edecekmiş,  prens ve prenses  olan  deniz kızı sonsuza  değin  mutlu ve huzurlu  yaşamışlar.

Bundan böyle karada ve denizlerde  sevgi, dostluk ve barış hakim olmuş.

Deniz Kızı Masalını beğendiğinizi umarız diğer masallar için..

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir