Kredili Mevduat Hesabı

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir

Son günlerde yaşanan olaylar dolayısıyla vatandaşların büyük çoğunluğunun para işlerini bankalar aracılığıyla yürüttüğü bilinmektedir. Bankalar ise bu durumu fırsat bilerek daha çok vatandaşa kaliteli hizmet vermek ve yaptıkları işlem sonucu onları memnun ederek tekrardan kendi bankalarını tercih etmelerini sağlamak adına birden fazla hizmet ile çeşitlilik sağlarlar. Bu hizmetlerin başında en çok tercih edileni kredili mevduat hesabı(KMH)gelir

KMH Nedir?

Açılımı kredili mevduat hesabı olan bir tür kredidir. Bu hesabı açmak isteyen bir birey öncelikle tercih ettiği bankadan vadesiz bir mevduat hesap açar çünkü kredi kartı ve kullanmayı düşündüğü kredilerin hepsi bu hesap olmadan sizlere tanımlanamaz, o nedenle bankanıza vadesiz mevduat TL hesabını direkt açabileceğiniz gibi, bankaya yapmış olduğunuz başvuru sonucu banka tarafından zaruri olarak da açılabilir.

Vadesiz mevduat hesabınıza bankalar ve ATM cihazları aracılığıyla parayı dilediğiniz zaman yatırıp, dilediğiniz zaman çekebilir, Havale ve EFT gibi günlük bankacılık işlemlerini hem ATM hemde internet bankacılığı aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabınızda para bulunmadığında ise bankalar tarafından müşterilerine belli bir limit tutarında kullanabileceği bir miktar para tanımlayabilmektedir işte bu limitli tutara KMH denilmektedir.

Yani hesabınızda para bulunmadığı durumlarda havale işlemleri yapabilir,  alışveriş yapabilir ve nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Hesabınıza tanımlanan KMH limitiniz dahilinde kullandığınız tutarlar hesabınızda eksi olarak görünür hesaba para yatırıldığı zaman ise otomatik olarak hesabınızdan KMH borcu tahsil edilir.

Örnek vermek gerekirse hesabınıza 2.000,00-TL KMH limiti tanımlandıysa hesabınıza ay içerisinde yaptığınız alışverişler sonucu harcadığınız tutar 760,00-TL ise hesabınızda görünecek tutar -760,00-TL olacaktır.

Bankalar tarafından tanımlanan KMH miktarı bankaya olan talebiniz ve bankadaki gelirinize göre farklılıklar gösterebilir, genelde bankalar maaş müşterilerine belli bir oranda KMH hesabı müşterinin başvurusuna gerek kalmadan otomatik olarak tanımlanabilmektedir.

Sizlerde hesabınızda para bulunmadığı zamanlarda ihtiyaçlarınızı Kredili mevduat hesabı üzerinden kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan biride bankaların KMH üzerinden kullanılan tutara bağlı olarak yapacağı kesintilerdir. Bu yüzden KMH dikkatli kullanmanız gerektiğini unutmayın Kullanacağınız miktarlara bağlı faiz oranlarını bankanızdan öğrenerek harcadığınız tutarı zamanında yatırmaya dikkat edin

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir