Kral Timsah ile Maymun Masalı

Kral-Timsah-ile-Maymun-Masalı
Kral-Timsah-ile-Maymun-Masalı

Eğlendirici ve eğitici güzel bir Ezop Masalı okurken eğleneceksiniz

Kral Timsah ile Maymun Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde ormanın içinde bulunan bir nehirde yaşayan yaşlı bir Kral Timsah varmış, Timsah o kadar yaşlıymış ki avlanmaya bile üşenirmiş,

Kral Timsah yuvasından uzak olan nehrin diğer ucuna gelir günlerce eve dönmezmiş,

Üşengeçliği yüzünden yiyecek bir şeyler avlayamayan Kral Timsah o kadar çok acıkmış ki, karnını doyurmak için ne yapabilirim diye düşünmeye başlamış ve en sonunda balık yakalamaya karar vermişti.

Balıkları kovalamaya başlamış ama her nedense eskiden kolay bir şekilde yakalayabildiği balıkları şuan yakalayamıyordu, yakaladıkları ise hemen elinden kurtuluyordu, bu şekilde biraz çabaladıktan sonra tek bir balık bile yakalamayı başaramamış olan Kral Timsah en sonunda pes ederek balık yakalamaktan vazgeçmiştir.

Hem çok yorulan hemde başarısız olan Kral Timsah sudan çıkarak nehrin yanında olan kocaman bir meyve ağacının altına giderek orada dinlenmeye başlamıştı.

O esnada ağacın üzerinde meyve yiyen bir Maymun varmış, Maymun yediği  meyvelerin kabuklarını aşağı atınca, meyve kabuklarından bazıları Kral Timsahın sırtına denk gelmişti, kafasını kaldırıp yukarı bakan Timsah, Maymunun iştahla meyveleri yediğini görünce ona,

-Bakar mısınız, siz o ağacın üstünde öyle iştahlı bir şekilde ne yiyiyorsunuz? Hele birkaç tane aşağı atında bende bir tadına bakayım demiş.

Maymun,

-Tabiki, bunlar çok lezzetli meyvelerdir ben çok seviyorum diyerek,  arlarında olgunlaşmış olan beş altı meyveyi timsahın önüne yavaşça bırakmış.

Meyveleri yiyen Kral Timsah, Maymuna

-Çok teşekkür ederim karnım çok acıkmıştı sayende birazda olsa açlığım geçti sen bana bir iyilik yaptın, olurda bir gün yardıma ihtiyacın olursa buraya gelip  bana seslenmen yeterli  olacaktır artık sen benim dostumsun bunu öyle bil demiş,

Maymun,

-Sende benim dostumsun artık her acıktığında buraya gel ben sana o lezzetli meyvelerden en güzellerini toplar aşağı bırakırım, nasılsa artık arkadaş olduk, benim yuvam bu ağaç genelde burada olurum demiş,

O günden sonra yiyecek bulamadığı zamanlarda o ağacın altına gelerek,

Dostum neredesin diye seslenirdi, Maymun ise timsah için topladığı en güzel meyveleri aşağı bırakır onun karnını doyururdu, zamanla birbirlerine iyice alışmış ve çok iyi birer arkadaş olmuşlardı.

Artık Maymun timsaha güvendiğinden meyveleri yukarıdan aşağı bırakmıyor kendisi aşağı getirip yanına indiriyor, timsahın sırtına binip oyunlar oynuyor beraber suda yüzüyorlardı.

-Bir gün timsah Maymuna,

-Dostum eğer mümkünse eşime de senin o güzel meyvelerinden götürmek istiyorum onun içinde biraz bana toplayabilir misin? Demiş,

Maymun,

-Tabi ki dostum ne demek, hemen gidip eşin için en güzel meyveleri toplayıp getireyim diyerek,  neşe içerisinde meyveleri toplamaya gitmiş ve kısa bir süre sonra topladığı meyveleri getirerek timsaha vermiş.

Timsahta sevinçle maymunun getirdiği bütün meyveleri alıp, nehrin öteki tarafında yaşayan karısına götürmüş,

Meyveleri eşine ikram eden Timsah, ona

-Baksana, bu lezzetli meyveleri arkadaşım Maymun senin için özel olarak topladı.

Timsahın eşi,

-Yaaa öylemi tadına bir bakalım diyerek,

Bütün meyveleri afiyetle yedikten sonra Timsaha,

-Evet, lezzetli ama sen meyveyle sürekli beslenemezsin ki ne zamana kadar bu şekilde besleneceksin, bir düşünsene bu kadar lezzetli meyveleri yiyen bir maymun kim bilir ne kadar lezzetli olur.

Timsah ise o sözler karşısında çok üzüldü ama eşini anlamamış gibi davranarak,

-Evet, o benim çok iyi bir arkadaşım oldu, her gün bu meyveleri hem kendisi, hemde benim için toplayıp getiriyor.

Eşi,

-Off ne kadar basit düşünüyorsun o maymunun eti şimdi çok lezzetlidir birde bu açıdan baksana demiş, et yemeyeli epey bir zaman oldu neredeyse tadını unutacağız, sen bana o maymunun kalbini getirir misin?

Eşinin bu sözleri üzerine Timsah, kara kara düşünmüş ardından karısına şöyle demiş,

-Tamam da bana o kadar iyi davranan ve arkadaşlık yapan kötü günümde karnımı duyurmam için bana meyveler getiren o maymuna karşı ben nasıl böyle bir şey yapabilirim? O maymun benim dostum.

O bana çok güveniyor, ben ona nasıl ihanet ederim sana onun kalbini getirmem demek onu öldürmem demektir.

Timsahın eşi,

-Bana bahanelerle gelme senin arkadaşın ancak bir timsah olur, nerede görülmüş bir maymunun bir Timsahla arkadaş olduğu ben bahane duymak istemiyorum. Ben sadece o maymunun kalbini istiyorum eğer o kalbi bana getirmezsen ben ölürüm, git ve o kalbi bana getirmeden de buraya geri dönme demiş,

Bu sözler üzerine çaresiz bir şekilde evden ayrılarak Maymunun olduğu bölgeye giden Timsah, Dostuna zarar vermek istemiyormuş ama yinede çaresiz olduğundan eşinin dediklerini yapmak zorunda olduğunu düşünüyormuş.

Maymuna dönen Timsah,

-Sevgili dostum eşim gönderdiğin meyveler için sana çok teşekkür etti buna karşılık seni bir gün yemekte ağırlamak istiyor ne zaman istersen beraber bizim eve gidelim demiş.

Maymun,

-Bu nazik davetiniz için çok teşekkür ederim yarın gitsek olur mu demiş,

Timsah tatbiki niye olmasın demiş,

Ertesi gün erkenden Maymunla Timsah beraber yola çıkmışlar,neşe içerisinde oynaya oynaya ilerliyorlarmış ama timsah her zamanki gibi pek keyifli değilmiş, buda zeki olan Maymunun gözünden kaçmamış,

Maymun,

-Sevgili dostum, ben sizin yiyeceğiniz şeyleri yiyemem ki eşin bize ne yemek hazırlayacak?

Timsah,

-Senin için muz ve başka meyveler tedarik etmiş seversin diye

Maymun,

-Oh ne kadar güzel bugün güzel bir ziyafet var desene, daha şimdiden acıkmaya başladım,

İçten içe bu duruma çok üzülen ve maymunun o sevincini gören timsah karısının kötü niyetini ona anlatıp, anlatmama konusunda kararsızmış, kendi kendine

-Zavallı maymuncuk ne kadarda mutlu, öğlene lezzetli bir yemek hayali kuruyor ama kendisinin karımın öğlen yemeği olacağından haberi yok ama ben en iyisi ona bu durumu anlatayım.

-Sevgili maymun dostum, sana söylemem gereken bir hakikat var sen benim dostumsun sana hiçbir şekilde yalan söylememem lazım eşim senin kalbini yemek istiyor, bunun için beni çok zorladı eğer senin kalbini yemezse ne yazık ki ölecek.

Bu duydukları karşısında hiç paniklemeyen Maymun, hızlı bir şekilde düşünmüş ve aklına bir fikir gelmiş,

Dostum sen niye daha önce bu durumdan beni haberdar etmedin, eşinin isteğini yerine getirebiliriz ancak,

Biz maymunların kalplerinin ağaçların üstünde olduğunu bilmiyor muydun? Kalbimi almak için evim olan ağaca geri dönmemiz lazım, hadi geri dönelim ve eşinin isteğini yerine getirelim demiş,

Timsah,

-Ya ne kadarda aptalım değil mi? Şimdi o kadar yolu geri gitmemiz gerekiyor her neyse hemen geri dönelim diyerek geri dönmüşler,

Maymunun yuvası olan ağacın yanına vardıklarında timsahın sırtından inerek ağaca tırmanan maymun,Timsaha seslenmiş

-Ah Ah, dostluğumuz buraya kadarmış demek, şunu anladım timsahtan dost olmazmış bana, Birde çok aptalsın sen biliyor musun? Hiçbir zaman kalp başka bir yerdeyken canlı yaşayabilir mi?

Ben sana kötü gününde yardım ettim günlerce sana bir sürü yiyecek topladım ama sen bunlara karşılık beni öldürecektin, artık ne benim kalbimi nede o lezzetli meyveleri yiyebilirsiniz demiş.

Akıllı Maymun aklı sayesinde hayatta kalmayı başarırken arkadaşına yanlış yapan Timsahta hem lezzetli meyveleri hem de iyi bir arkadaşını kaybederek ağır bir bedel ödemiş oldu.

Çocuk Hikayeleri arasında bulunan Kral Timsah ile Maymun Masalı‘nı okurken  güzel  bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Çocuk Hikayelerini  Okumak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çirkin Ördek Yavrusu
Çocuk Hikayeleri
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir