Kral Keçi Sakal, Gurur Dersi

Çocuklar için özenle derlemiş olduğumuz bu harika masalı okuyarak güzel bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Kral Keçi Sakal, Gurur Dersi

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde etrafın yemyeşil olduğu güzel bir ülke, bu ülkenin iyi yürekli bir Kralı, Kralında güzeller güzeli şımarık ve kibirli bir kızı vardı.

Günlerden bir gün evlilik çağına gelen kızını belki kibri ve şımarıklığından kurtulur ümidiyle evlendirmek isteyen Kral, ülkedeki en maharetli ve kızının beğeneceği prens veya soylu biri ile kızını evlendireceğini duyurması için emir verdi.

Ülkenin dört bir yanında tellallarla duyurulan bu haber çok kısa bir sürede yayılmıştı, prensler ve soylular krallığa gelerek prensesle görüşmeye başlamıştı, prenses ise evliliği umursamadığından gelen bütün kişilerle alay ediyordu.

Prenses kendisiyle görüşmeye gelen herkes için,

 -Bu kısa boylu, şu şişman, gıcık, çok uzun vs. gibi bahanelerle gelen tüm talipliler ile dalga geçiyormuş,

Kral ise kızının bu tavrı karşısında üzülüyor ama ses çıkarmıyordu bir gün kendisine talip olan sakallı ve iyi bir krala;

 -Baksana şu adama sakalları ne kadar kötü tıpkı keçi gibi bir sakala sahip,  en iyisi o Adama Kral keçi sakal diyelim ne kadarda yakışır ona diyerek Hahahaha diye kahkaha atınca,

Kral kızına,

 -Sen bu sözleri nasıl söylemeye cüret ediyorsun? Yeter artık o kadar iyi ve soylu kişilere hakaret edip duruyorsun?  Artık senin söz söyleme hakkın yok şu kapıdan giren ilk kişiyle seni evlendireceğim ister bir soylu olsun, isterse de halktan biri kim olursa olsun fark etmez diyerek odadan çıkmış.

Aradan iki gün geçmişti ki bir kavalcı sarayın bahçesine girerek kavalını çalmaya başlamış,  onu gören kral hemen kavalcıyı içeri almalarını ve düğün hazırlıklarına başlanmasını emretmiş,

Bu haberi alan prenses ağlamaya başlamış birkaç günde biten düğün hazırlıkları sonucu sade bir düğünle kavalcı ile prenses evlenmiş,

Düğün bittikten sonra kızına artık burada kalamazsın kocan nereye giderse sende onun ardından gideceksin yarın sabah gitmek için hazırlıklarınızı yapın diye emir vermiş. 

-Sabah olunca kavalcı ve prenses saraydan çıkıp bilinmeyen dünyaya doğru yol almış epey bir yol gittikten sonra güzel bir ormana varmışlar.

Prenses,

 -Ne kadar güzel bir orman bu orman kime ait acaba?

Kavalcı,

-Bu orman iyi niyetli kral olan keçi sakala ait.

Prenses,

 -Ah ne onun mu ben ne kadar aptalmışım, demiş.

 Yollarına devam etmişler çok geçmeden her yerin çiçeklerle kaplı olduğu  harika bir çayırın yanına gelmişler.

Prenses

 -Peki, burası kime ait?

Kavalcı,

-Buda kral keçi sakal‘a ait.

Biraz daha yol aldıktan sonra çok büyük bir ülkeye varmışlar Prenses,

 -Peki, bu güzel ülke kime ait?

-Bu güzel ülkede kral keçi sakal‘a ait.

 -Ne, benim kadar aptal biri var mı acaba? bu dünyada neler neler kaçırmışım o kibrim yüzünden

Kavalcı,

-Prensesim niçin öyle konuşuyorsunuz? Ben sizin için iyi bir eş değil miyim? Şaşkın olan prenses cevap vermemiş bile,

Biraz daha yol aldıktan sonra ülkenin en kıyı köşesindeki derme çatma kulübeye gelmişler,

Kavalcı,

-İşte geldik yuvamıza demiş,

 Prenses,

-Nasıl yani senin evin burası mı? Hani nerede uşakların hizmetçilerin, senin şaton falan yok muydu?  Off diye inleye inleye kulübeye girmiş.

Prensesten yemek yapmasını bekleyen kavalcı prensesin yemek yapmayı bilmediğini söylemesi üzerine ona yemek yapması için yardım etmiş, sürekli farklı istek ve taleplerde bulunan prensesin bu haline kızan kavalcı,

 -Yemek bilmiyorsun, temizlik yapamıyorsun, sürekli bir şeyler istiyor ve hep şikayet ediyorsun seni başıma dert ettim. En iyisi senin becerilerinin gelişmesi için bir meşguliyet bulayım diyerek topladığı topraktan çömlek yaparak çarşıda bir tezgah kurmuş ve prensese onları satması için bir tezgah kurmuş.

Prensesin güzelliğini görenler çömlekleri almaya başlamış gün geçtikçe güzelliği dilden dile dolaşan prensesin çömlekleri daha çok rağbet görmeye başlamış yaptıkları çömlekler tez zamanda tükeniyormuş,  bir gün sarhoş bir asker gelerek prensesin tezgahını dağıtmış, bu durum karşısında çok üzülen prenses oturduğu yerden saatlerce ağlamış,

-Prensesin yanına giden kavalcı, 

-Sen yolun ortasına tezgah açarsan sonunda böyle olur? Sen bu işi de beceremedin ben sana bir iş ayarladım yarın oraya görüşmeye gidelim demiş.

Ertesi gün sabah erkenden beraber saraya giderek kendisine verilen hizmetçilik işine başlamış yerleri, bacaları, bulaşıkları yıkayan prenses bu şekilde zorlansa da korkudan ses çıkartamıyordu.

Aradan bir ay geçtikten sonra kralın büyük oğlunun düğününün olacağı duyurulmuş,  

Bu nedenle hazırlıklara başlanmış herkeste bir sevinç bir heyecan varmış onları gören prenses kendi kendine kızıyormuş.

Düğün günü gelmiş düğün hazırlıkları son hızla devam ederken keşke ben o keçi sakal ile evlenseydim bu halde olmazdım ben?  Diye düşünürken tamda o sırada Kral Keçi Sakal, prenses benimle gelin demiş.

Şaşıran prenses kralın arkasından yürümeye başlamış beraber düğünün yapılacağı salona gitmişler prenses,  babası da dâhil tüm soyluların orada olduğunu görünce epey şaşırmış prensesi o halde gören herkes gülümsemeye başlamış.

Prenses müsaade isteyerek,

-Daha önce sizlere kaba davrandığım için sizlerden çok özür dilerim demiş,  dersimi aldım ben derken birden Kral Keçi Sakal,

-Prensesim seninle evlenen o kavalcı benim o kadar süredir beraberiz, tezgahı dağıtan da benim adamımdı, bunların hepsi babanızın isteğiyle size gururun çok büyük bir kötülük olduğunu anlamanız için yaptık.

Gurur ve kibir her zaman insana zarar verir ve insanı her zaman çoğu güzellikten mahrum bırakır bugün anladım ki, sen gurur ve kibrini yendin benimle evlenir misiniz prensesim demiş,

 7 gün 7 gece süren düğünden sonra sonsuza dek mutlu yaşamışlar.

Çocuk Hikayeleri  arasında bulunan Kral Keçi Sakal Gurur Dersi hikayesini okuyarak  güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer çocuk Hikayeleri için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Katı Yürekli Zengin Adamın Hikayesi

Çocuk Hikayeleri

Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir