Koruyucu Aile Başvurusu Şartları

              İçindekiler 
a-)Çocuğun koruyup kollamak adına koruyucu aile olmak isteyenler için belirtilen şartlar  
b-)Koruyucu aile başvuruları nasıl yapılır?
c-)Koruyucu Aile Olmak İsteyenlerin Başvurusunda İlgili Müdürlükçe Talep Edilen Belgeler.
d-)Bir Koruyucu Aile Kaç Çocuk Başvurusunda Bulunabilir?
e-)Koruyucu Aileye Çocuğun Teslim Edilmesi
f-)Koruyucu Aileye Yapılan Aylık Ödeme Miktarları?
g-)Koruyucu Ailenin Sorumlulukları Neler olarak belirlenmiştir?
h-)Evlat Edinme?
ı-)Evlat Edinme Şartları Nelerdir?
i-)Evlat Edinmek İçin Başvuru yapılacak Yerler? 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yayınlamış olduğu yönetmelik doğrultusunda, herhangi bir sebep dolayısıyla ailesinden uzak kalmış, bakıma muhtaç çocuklara bakmaları için, şartları taşıyan aileye bir çocuğu verilebiliyor.

Gerekli işlemlerden sonra talipli olan aileye verilen çocuğun, aile tarafından tüm ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilip, getirmediği yönünde rutin bir şekilde kontrollerini sağlayarak gerekli denetimler yapılmaktadır.

Koruyucu ailenin çocuğa karşı olan görevlerini yerine getirmediğinin anlaşılması halinde, koruyucu aileye adli ve idari yaptırım uygulanabilmekte ayrıca çocuk aileden geri alınarak yurda yerleştirilmektedir.

a-) Çocuğun koruyup kollamak adına koruyucu aile olmak isteyenler için belirtilen şartlar  

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. Türkiye’de ikamet etmek.
 3. 25 yaşından küçük, 65 yaşından da büyük olmamak.
 4. En az ilkokul mezunu olmak
 5. Koruyucu aile başvuru yönetmeliğinde belirtilmiş olan gelir düzeyine haiz şartları taşıyor olmak
 6. Koruyucu ailesi olmak istediğiniz çocuğun, öz ailesi olmamak da, aranan kriterler arasında yer almaktadır.

Ailesinden herhangi bir sebeple uzak kalmış veya kimsesiz çocuklara koruyucu aile olmak için belirtilen şartları taşıyan ailelerden, akrabalık bağı olan ailelerinde çocuk için başvurması halinde akrabalara öncelik verilmektedir. Bunun sebebi ise, Akrabaların çocuğu, diğer ailelerden daha iyi tanıyor olması ve daha fazla ilgi ve alaka göstereceği düşünüldüğünden.

Koruyucu aile yönetmeliğinde belirtilen şartlar konusunda herhangi bir eksiğiniz yoksa hemen koruyucu aile başvurusu yapabilirsiniz.

b-) Koruyucu aile başvuruları nasıl yapılır?

1-) e-devlet üzerinden koruyucu aile başvurusu yaparak;

Öncelikle e-devlet şifreniz yoksa hemen en yakın PTT şubesine Kimliğinizle giderek e devlet şifrenizi alıyor  e-Devlet Kapısı giriş yapıyorsunuz. Oradan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hizmetlerinden koruyucu aile ilk görüşme talebi uygulamasına tıklayarak karşımıza çıkan Yeni ilk görüşme talebi yazısını da tıkladıktan sonra karşımıza çıkan en alttaki ONAY botununa bastığınız anda ilk başvurunun ilk adımını tamamlamış oluyoruz.

2-) Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya İl Müdürlüklerinden  koruyucu aile başvurusu yapmak için;

İkamet etmiş olduğunuz şehirdeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

c-) Koruyucu Aile Olmak İsteyenlerin Başvurusunda İlgili Müdürlükçe Talep Edilen Belgeler.

-T.C kimlik fotokopisi,

-Vesikalık fotoğraf(2 adet),

-Diploma fotokopisi,

-Gelir Belgesi,

-Adli sicil kaydı(2 yılda bir istenmektedir.)

-Var ise koruyucu aile eğitimi sertifikası,

-Sağlık raporu(2 yılda bir istenmektedir.)

Yukarıda belirtilen belgelere ilaveten Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı bulunan Müdürlükler tarafından başka belgeler de istenebilir.

d-) Bir Koruyucu Aile Kaç Çocuk Başvurusunda Bulunabilir?

Koruyucu aile olmak isteyenler için bir sınırlama koyulmuş, bunun nedeni ise çocukların daha iyi bir ilgi ile büyütülmesi olduğundan en fazla alınabilecek çocuk sayısı 3’tür.

e-) Koruyucu Aileye Çocuğun Teslim Edilmesi

İlgili yere yapılan müracaat ve araştırmanın olumlu sonuçlanması üzerine başvurusu onaylanan aileye öncelikle deneme olarak tabir edilen süreç başlar ve çocuk koruyucu ailenin yanına gönderilir. Belli bir süre(bu süre 2 aya kadar sürmektedir) çocuğun aile ile olan yaşantısı ve birbirleri ile olan durumları incelenir. Koruyucu ailenin pozitif yönde görevlerini yerine getirmes ve çocukla ilgili olduğunun anlaşılması üzerine sözleşme imzalanarak çocuk resmi olarak koruyucu aileye  verilmiş olur.

f-) Koruyucu Aileye Yapılan Aylık Ödeme Miktarları?

Koruyucu aile ödenen aylık maaş çocuğun yaşına ve durumuna göre değişiklik gösterebilir;

– 0 ile 3 yaş arasındaki çocuk için 670,00- TL

– 4 ile 5 yaş arasındaki çocuk için 1005,00- TL

– 6 ve 14 yaş arasındaki çocuk için 1072,00-TL

– 15 ve 18 yaş arasındaki çocuk için 1140,00- TL

– 19  yaş ve üstündeki kişi için ise 1207 TL devlet tarafından verilmekte olup, yıllar itibariyle bu miktarlarda değişiklikler olabilir.

g-) Koruyucu Ailenin Sorumlulukları Neler olarak belirlenmiştir?

-Koruyucu aileye verilen çocuğun hem ruhsal hem de bedensel sağlığını dikkat ederek, onların en iyi şekilde eğitim görmelerini, istek ve becerilerine göre uygun mesleği yapmalarını sağlayarak teşvik etmek,

-Çocuğun var ise ailesiyle ve akrabalarıyla olan bağlarını tamamen kopartmamak ve belli aralıklarla onları görüştürmekte koruyucu ailenin yerine getirmesi gereken görevler arasındadır.

h-)Evlat Edinme

Bir çocuğu evlat edinmek ve ona sahip olabilmek için onun biyolojik anne ve babası olunma zorunluluğu yoktur. Bir çocuğu evlat edinmiş bir aile çocuk sahibi olmuş olur, sevgi ve şefkate ihtiyacı olan bir çocuğa sevgi ve şefkati göstererek hep beraber mutlu bir yaşam sürülebilir.

Evlat edinebilmek için öncelikle resmî kurumlara başvuru yapılması gerekmekte olup, onun haricinde aileler kendi isteklerine göre parkta, sokakta veya herhangi bir yerde gördüğü ve kimsesiz olduğunu düşündüğü çocuğu alarak ona bakıp büyütmesi meşru bir yöntem değildir.

I-)Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Herhangi bir sebeple ailesini kaybetmiş ve ailesi tespit edilemeyen bir çocuğu evlat edinmek isteyen ailelerin müracaatları üzerine aşağıda belirtilen evlat edinme şartlarını taşıyan ailelere, başvurularının onaylanması halinde çocuk evlat olarak verilmektedir.

-Evlat edinme başvurusunda bulunan ailenin evlilik sürelerinin en az 5 yıl olması, anne ve babanın yaşlarının ise en az 30 olması,

-Evlat edinme başvurusunda bulunan ailenin, evlat edineceği çocuktan en az 18 yaş büyük olması,

-Çocuğu evlat edinecek çiftin en az 1 yıl boyunca evlat edeceği çocuğa bakmış olması,

-Evlat edinme olayının gerçekleşmesinde çocuğun yararına bir durumun olması,

-Çocuğun fiil ehliyetinin olması, bu fiil ehliyetiyle evlat edinmeyi düşünen aileye evlatlık olarak gitmeyi istemesi,

-İstisnai durumlar haricinde, çocuğun anne ve babası var ve  onay verebilecek durumdaysa onların da onaylarının alınması,

-Çocuğun vesayetinin alınması durumunda, vesayet için izinlerin alınmış olması,

-Evlat edinecek karı, kocanın, en az ilkokul mezunu olması da, evlat edinebilmek için sağlanması gereken şartlar arasında yer almaktadır.

i-) Evlat Edinmek İçin Başvuru yapılacak Yerler?

Evlat edinmek isteyen ailelerin evlat edinmeyi istedikleri çocuklar ile ilgili, evlat edinme başvurusunu aşağıda belirtildiği şekilde yapabilirler.

-Evlat edinmek isteyen aile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysa, en yakın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Müdürlüklere dilekçe vererek,

-Aile yurt dışında ikamet ediyorsa veyahut Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşları kabul eden devletin resmî kurumuna,

-Türkiye’de en az 1 yıl yaşamış olan yabancı ülke vatandaşları ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı ilgili Müdürlüklere evlat edinme talep dilekçesi ile başvuruda bulunabilir.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir