Klima Nasıl Monte Edilir

Yeni bir klima veya 2.el bir klima almaya karar verdikten sonra veya klimanın yerini değiştirmek istediğinizde genellikle klima montaj işlemi gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığında klima montaj işlemi basit gibi görünse de aslında önemli olan birkaç önemli noktaları bulunmaktadır o yüzden her önüne gelen kişi klima montaj işlemini yapamaz ve yapmaması da tavsiye edilir, bu gibi uygulamalar için her zaman işin uzmanlarından yardım almak önemli bir husustur.

Klima Monte edilirken Kullanılacak Malzemeler.

1. Bakır Borular
Bakır-Borular
Bakır-Borular

Klimaların iç ve dış üniteleri arasındaki gaz akışı sağlayan bakır borulardır. Kullanılmakta olan Klimanın BTU değerine göre değişkenlik gösterdiği gibi,  soğutucu olan gazın çeşidine göre bakır borunun çapı ve boru kalınlığı değişebilmektedir.

 

2. Bakır Boru İzolasyonu

Kullanılmakta olan bakır boruların de nem, sıcaklık gibi dış etkenlerden korunabilmesi için gerekli izolasyonu sağlayan hortumlardır

 

3. Ara Bağlantı Kabloları

Klimaların dış ve iç ünitelerindeki elektriksel olan  bağlantıyı sağlayan bu kablolar  çok kolay bükülebilir özelliklerdedir, genelde sarı, mavi,  yeşil, kahverengi ve siyah renkte olurlar. Genelde Sarı-yeşil olan kablolar topraklama kablosu olarak kullanılır.

4. Drenaj Hortumu

Soğutma sistemi içerisinde oluşan suyun dışarıya atılmasını sağlayan küçük bir hortumdur. Bunlar klimanın kuru bulunduğu yere göre uzunlukları değişebilir.

 

5. Enerji Kablosu

Klimaya gerekli olan enerjinin gelmesini sağlayan kablolardır, kullanılmakta olan klimanın BTU değerine ve kompresör gücüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

6. Montaj Kiti

Montaj için gerekli olan tüm malzemelerin bir arada bulunduğu bir settir. Daha çabuk montaj için tercih edilir. Teknik servislerde rahatlıkla temin edebilirsiniz.

 

7. Konsol

Klima dış ünitesinin monte edilmesi için ihtiyaç duyulan ayaklık, diğer adıyla metal gereçtir. Bu konsollar klimanın dış ünitesine bağlı olarak farklı büyüklükte olabilirler.

 

8. Terminal ve Makaronlar

Klimanın içerisine enerji girişi ile klima içinde enerji dağıtımı bazı terminaller sayesinde yapılmaktadır, kullanılan klimanın özelliğine göre farklı büyüklüklerde terminaller kullanılmaktadır.

Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Klimalar iki üniteden meydana gelmekte olup, hem iç hemde dış ünite montajı farklı şekilde yapılmaktadır.

Klima İç Ünite Montajı

İlk olarak klimanın İç ünitesinin monte edileceği yeri belirleyin ardından iç ünitenin yerleştirilebileceği yere montaj deliklerini konumlandırın ve deliklere işaret koyun.

Klimanın içerisindeki havanın nemi dolayısıyla oluşan suyun tahliyesini sağlamak için montaj plaketinin yaklaşık 3° eğimde olacak şekilde yerleştirilmesi gerekir bu önemli olan noktalardan biridir. Montaj plaketini klimayı taşıyabileceği uygun büyüklükte olan dübel ve vidalar ile duvara sabitleyin.

Yapılan montaj esnasında plaketin duvara tam olarak temas etmesini sağlamayı unutmayın. Plaket eğer duvara tam temas etmez ya da eğrilik olursa klima çalıştığı esnada titreşim ve su akıtması sorunu oluşturabilir.

Dış ünite İç ile ünite arasında bağlantılar için bakır boru, elektrik kablosunun ve drenaj hortumunun geçebileceği büyüklükte açılan bir delik.

Bağlantıları gerçekleştirmek için iç ünitenin sağ-sol ya da altından kes çıkart özellikli delik açmayı ihmal etmeyin

Bağlantı yaparken bağlantı borusunun zarar görmemesi ve eğilmemesi için en uygun aleti kullanın ve drenaj hortumunu aşağıya eğimli bir şekilde güzelce ayarlayın, bu durum suyun daha kolay bir şekilde rahat akmasını sağlar.

Drenaj hortumunu iç üniteden çıkardıktan sonra yükseltilmemesi gereklidir. Hortumun dış ucu su içerisine veyahut drenaj kanalına da bırakılmaması önemlidir. Aşağıdaki resimde doğru işlem belirtilmiştir.

Bu yapılan uygulamanın doğru olup olmadığını doğrulamak için klima soğukta  çalıştırılırken drenaj tavasına su dökülerek kontrol edilir.

Hem bakır boru, hem drenaj hortumu hemde elektriksel bağlantılar izole edilmeli ve sabitlenmelidir.

Bakır borular kesilirken mutlaka boru kesme aletleri ile düzgün bir şekilde kesilmelidir

Bağlantı yapılırken rekor kullanılarak yapılmalıdır.

Ekleme yapılacak olan yere önce gres yağı sürülür ardından  somon (rekor) ile güzelce birleştirilir.

Bakır boru eklenmesi yapılır ve son olarak iç ünite montajı plaket üzerine takılarak düzgün olup olmadığı etraflıca kontrol edilir. Düzgün bir şekilde bağlandığından emin olunduktan sonra işlem sonlandırılır.

Klima Dış Ünite Montajı

İlk önce titreşim ve aşırı ses oluşumunu engelleyebilmek için terazi kullanılarak önce ayakların monte edileceği yerler işaretlenir.

Dış ünite vida ve dübeller ile belirtilen şekilde sabitlenir.

Drenaj hortumu ile beraber kullanılması için aldığınız klima ile beraber drenaj nipeli ve su geçirmez kauçuk kep de sizlere verilir. Resimde drenaj nipelinin takılmasının görüntüsü vardır.

Suyun aşağıya doğru akmamasına dikkat edilir.

Soğutucu borunun bağlantılarında boru içerisinde yer alan toz ve nem güzelce temizlenir.

Cihaz ve borular arasındaki bağlantılar sıkı bir şekilde yapılır.

Bağlantı yapılan boruların içerisindeki havayı dışarı atmak adına vakum pompasını kullanabirsiniz.

Bağlantı noktalarının gaz kaçağı kontrol edilir.

Dış ünitenin bağlantısı yapılırken boru birazcık uzun tutulur. Yaklaşık olarak bir tur yuvarlak yapılması gürültüyü ve titreşimin azalmasına fayda sağlayacaktır.

Dış ünite montajı da bu şekilde yapılmış olur bu işlemlerin öncelikle uzman kişilerce yapılması tavsiye olunur.

Klima Montajı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Montaj kılavuzlarında belirtilmiş olan kurallara uyulmalıdır, belirtilenden farklı olan özellikte malzeme kullanılırsa eğer cihazınız zarar görebilirler.

Açık alanlara bina çıkışlarına split klima bağlanmamalı ve kullanılmamalı, Montaj için en uygun yer belirlenmelidir.

İç ve dış ünite arasında minimum 4 m civarı mesafe bulunmalıdır.

Yanıcı gazlara yakın bir noktaya, çok nemli olan yerlere monte etmemeye dikkat edilmelidir.

Zeminden yaklaşık 2 metre yüksekliğine monte edilmesi uygun olur

Dış ünite yağmur ve güneş ışınlarından koruyacak bir yere monte edilmelidir

Önemli:  Yukarıda belirtilmiş olan bilgiler kullanıcılar için değildir yalnızca kullanıcıların bilinçlendirilmesi ve servis ekiplerinin de yanlış bir işlemi yapmaması adına yayınlanmıştır. Montaj için teknik servislerden yardım almanız tavsiye edilir.

Önerilen İçerik : Araç Klima Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalı

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir