Klima Bakımınızı Yaptırdınız mı

Evlerde ve ofislerde kullanılmakta olan en önemli ihtiyaçlar arasında bulunan klimalar her mevsim kullanılmaktadır kışın ısınma yazın ise serinleme amaçlı kullanılmakta olan gereçlerden biri.

 Yaz aylarına girmeden evvel klima bakımınızı yaptırırsanız eğer, o bunaltan sıcak yaz günlerinde klimanızı hem daha verimli hemde problemsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şimdi klima bakımı konusunu masaya yatıracağız,  klima bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar faydalı bilgiler paylaşacağız

Klima bakımı niçin önemlidir

Soğuk veya Sıcak hava üfleyerek kapalı alanın havasını değiştiren bu klimalar doğru bir şekilde kullanıldığı sürece çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırırlar, çalışma verimliliğinizi arttırır, Kurulu bulunan klimanın filtre temizliklerinin yapılması ve soğutucu gazın mevsim şartlarına göre ayarlanması önemli olan noktalardan bazılarıdır. Filtreler ve ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve çeşitli reçineler nedeniyle klimanın hem performansı düşer, hem de rahatsız edecek seviyedeki çeşitli sağlık riskleri ortaya çıkarır.

Klimamızı kullanım durumuna göre uygun olan zaman dilimleri içerinde bakımdan geçirmediğiniz taktirde, klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığına sebep olan legionellepneumophilia bakterisinin üremesine engel olamazsınız,  bakımı yapılmayan klimalar sebebiyle kapalı ortamlarda çok hızlı bir şekilde yayılan lejyoner hastalığı, akciğer tutulumundan tutunda zatüreye kadar birçok hastalığı beraberinde getirmekte.

Klima kullanılan alanda sigara da içiliyorsa, bakımı ihmal edildiği takdirde sağlık riskleri daha da fazla artış gösteriyor.

Klimanızı özel temizleyiciler kullanarak temizleyebilirsiniz.

Elektronik Kartın Temizliği

Fan ve pervaneler temizledikten sonra özellikle klimanızdaki elektronik kartın üzerinde bulunan tozları da mutlaka almalısınız, bu temizlik için de yine dilerseniz klima temizleyici spreyleri kullanabilirsiniz.

Nitekim bu tür spreyler, klima üzerinde biriken zararlı partiküllerin nemle bir araya gelerek bakteri oluşumunu engellemektedir.

Yapılan temizliğin ardından elektrik kabloları ile bağlantı noktalarını kontrol etmelisiniz. Bağlantı uçlarında veyahut izolasyonda aşınma oluşmuşsa eğer,  mutlaka yetkili teknik servis ile görüşerek gerekli olan değişimi sağlamalısınız

Drenaj Tavası ve Hattının Temizliği

Klimanızın drenaj tavası ve hattı dış üniteye olabildiği kadar yakın olmalı ve o drenaj suyu çevreye hiçbir şekilde rahatsızlık vermemeli. Drenaj hattı başka bir gidere bağlanmışsa eğer, klima bakımı esnasında o giderde bir tıkanıklık olup, olmadığı hususunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Drenaj suyu herhangi bir engel ile karşılaşmadan akabiliyorsa eğer drenaj tavası ve hattının temiz olduğu anlamına gelir. Değilse, bu noktalarda da gerekli olan temizliği yapmalısınız.

Dış Ünite ve Kumanda Temizliği

Klimanızın dış ünitesinin ve kumandasını temizleyebilmek için yumuşak bir pamuklu bez ve su yeterlidir, onun için sıcak su veya güçlü olan çözücüler kullanmanız gerekmemektedir. Temizlik esnasında yüzeylerde küçük ve dairesel hareketler yaparak temizlik yaparsanız daha etkin bir şekilde temizlemiş olursunuz.

Not: Çamaşır suyu ya da tiner gibi çok güçlü olan yağ çözücüler kullanmak, klimaların yüzeyine ve elektronik donanıma kolaylıkla zarar verebilirler.

Önerilen İçerik : Klima Bakımı Neden Önemlidir

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir