Klima Bakımı Neden Önemlidir

Klimaların bakımını yapmanız ilk ve en önemli olan genel kavram sağlığınız için önemli olmasıdır.  

– Klimayı aktif olarak sürekli kullanan kişilerin birçok hastalıktan korunması için, hayati derecede bir önem taşır.

– Düzeli olarak yapılan bir klima bakımı oluşan kötü koku, polen ve bakterilerden arındırıldığından klima çalışan ortamda temiz bir hava solumanıza yardımcı olur.

– Klima bakımı klimanın kullanım ömrünü uzatır.

– Durup dururken bakımsızlık nedeniyle oluşan arızalanmaların önüne geçer.

– Bakımı yapılan klima yüksek enerji tasarrufu sağlar.

 Bakımın Önemi;

Klima bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması insan sağlığı için çok önemli bir unsurdur. Klimanın kullanıldığı ortamda gözle görülmeyen toz zerrecikleri,klima ön kısmında bulunan filtrelerden sızarak evaparatör / kondenser (iç ünite) üzerinde birikerek reçine halini almaktadır.

İç ünite kısmının drenaj tavasında uzun bir süre kaldığında klima hastalığı olarak bilinen lejyoner bakterisi için en uygun zemini hazırlar, bu hastalık sonucu meydana gelen yüksek ateş ile bazen ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Bakımların periyodik bir şekilde yapılması durumunda ise büyük bir olasılıkla bu durumun önüne geçilmektedir

Bu açıdan hem de cihazın uzun ömürlü olması hem sağlıkla ilgili problemler yaşamak istemiyorsanız eğer yetkili servise bakım yaptırmayacaksınız bazı özel kimyasalların karışımıyla oluşturulan ve servislerce satılan ilaçlar ile klimanın temizliğini yaptırabilirsiniz.

Cihazınızın sorunsuz çalışması ve arıza vermemesi için periyodik bakımlarının yaptırılması gerekir, aksi durumda klimanın;

–  Performansı epey düşer.

–  Enerji sarfiyatı yaklaşık %40 artar.

– Zaman zaman hoş olmayan kokular gelir.

– Kompresörü düzensiz olarak çalışacağından klimanın ömrü azalır.

– Klima cihazı ideal bir filtreleme yapamayacağından dolayı toz, partiküller klimanın çalıştığı ortamda kalır ve küf mantarları oluşur. Bunla beraber baş ağrısı, Fibromiyalji,sinüzit, burun kanaması, kronik yorgunluk, alerji, yüz felci ve lejyoner gibi türlü hastalıkların oluşmasına neden olabilirler.

Yılda iki defa yapılan periyodik bakımların dışında bir veya iki hafta arayla klima filtrelerinin basınçlı ılık su ile veya var ise hava üflemeli cihazlar ile temizlenmesi gereklidir. Eğer klimalarda ( Özellikle de Kanallı olan Klimalarda ) kullanılmakta olan filtreler elyaf esaslıysa, bu filtrelerin kullanım ömrü yaklaşık 4 ila 6 aydır, bu süre sonunda yenisi ile değiştirilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Klima bakımlarımızın yetkili servislerce veya bu konuda uzman olan kişilerce yaptırılması ve özellikle de yaz mevsiminde işin ehli olmayan merdiven altı tabiriyle ayak üstü bu işi yapanların ucuz fiyat vermeleri nedeniyle yaptırılması halinde yapılacak en ufak yanlış bir müdahale sonucu cebinize büyük bir zarar vereceğini de unutmayın.

Önerilen İçerik : Klima Bakımı Ne zaman Yapılmalı

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir