Klima Bakımı Ne zaman Yapılmalı

Yaz mevsiminde sıcaklardan kış mevsiminde ise soğuklardan koruyan faydalı bir cihaz olan klimaların düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir yapılmazsa sağlık sorunlarına sebep olabileceği gibi bakımı yaptırılan klimalar daha uzun süre sıkıntısız kulanım imkanı sunmaktadır.

Peki, klimaların bakımları ne zaman yapılmalı ve kimler tarafından yaptırılmalıdır? Aslında çoğu evde kullanılmakta olan klimaların bakımlarını atlatılıyor olsa da aslında, hem klimaların daha sağlıklı soğutması, hemde uzun süre kullanılabilmesi açısından bakım yapılması gereken zamana ve bakım yapacak olan kişilere dikkat etmek gerekmektedir.

Klima cihazlarının bakımları bu işin ehli olan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdir. Bu bakımlar yapılırken klimanın tüm değerleri kontrol edilerek,  klimanın iç temizliği bu doğrultuda yapılmaktadır.

Klima Bakımı Ne zaman Yapılmalı

Klima bakım zamanı önemi olan konulardan biridir, kış mevsiminin ortasında veya yaz mevsiminin ortasında bakım yaptırmanızın size herhangi bir faydası olmadığı gibi bakım sırasında cihazınızın kullanılamaması durumuda sorun oluşmasına sebep olacaktır.  Bu nedenle klima bakımı ne zaman yapılmalı sorusunun cevabı en uygun bakım zamanın evdeki veya iş yerindeki klimalar için yılda iki defa olmak üzere özellikle yaz ve kış mevsimleri başlamadan birkaç gün evvel yapılması gerektiğidir.

Çünkü bu zamanlarda klimalara kullanılmaya başlanacağından sağlıklı hava üflemesi ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için daima kullanım öncesi mutlaka bakımdan geçirilmesi gerekmektedir.

Peki, bu klimaların bakımları esnasında ne gibi işlemler yapılır?

İlk olarak yapılması gereken, klimanın basınç değerinin kontrolünün sağlanmasıdır, daha sonra elektrik tesisatında kaçırma ve açık olup olmadığı kontrol edilir ardından bu sefer cihazın tüm bağlantıları noktaları güzelce kontrol edilip, fan ve pervanelerinin temizliği de yapıldıktan sonra eğer ihtiyaç duyuluyorsa hava filtresi değişimi yapılır, işte bu sebepledir ki bu klimaların bakım zamanı geldiğinde bakımlarının işinin ehli olan uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

Eğer bakım zamanlarını unutabileceğini düşünüyorsanız işlerinizi yaptırdığınız özel servis veya teknik servisten bakım zamanını sizlere hatırlatma hizmeti talebinde de bulunabilirsiniz.

Klimanın bakımını yaptırmadığınız da ne olur

Bu durumlarda klimanız da bazen tamiri güç ve daha çok masraflı olacak sorunlar meydana gelmesi durumu söz konusu olabilmektedir,  özellikle klima cihazınızın orijinal ve pahalı parçalarında problem yaşamamanız adına klimanın periyodik bakımlarını aksatmadan yaptırmanız ve bu bakımlara önem vermeniz önemlidir.

Onun haricinde klima cihazlarında birikmiş olan toz parçaları ve bakterilerin birikmesi dolayısıyla bakım yaptırmadan kullanıma başlamanız çoğu zaman hastalık oluşmaması adına, kullanmaya başlamadan önce yapmanız gerekmektedir.

Bakımı yapılan klima ile yapılmayan arasındaki fark

– Periyodik bakımları zamanında yapılan bir klima cihazı ile zamanında bakımları yaptırılmayan bir klima cihazı arasında yaklaşık %25’lik bir verim farkı vardır.

– Bakımlı bir klimanın, bakım yapılmayan bir klimaya göre yaklaşık  %10 daha az elektrik sarfiyatı sağlar.

– Arıza giderleri azalır;  çünkü oluşabilecek en küçük problemler için yaklaşık  %40, en büyük problemler için ise yaklaşık %30 oranında azalma sağlar.

– Alüminyum paneller içerisinde oluşan ve insan sağlığına son derece zararlı olduğu bilinen ve solunulduğu takdirde baş ağrısı ile birlikte solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olan “Lejyonel Bakteri” bakım ile ortadan kaldırılmalıdır.

Önerilen İçerik : Klima Bakımı Nasıl Yapılır

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir