Kırmızı Balık Masalı

Çocuk Hikayeleri seriden Kırmızı Balık Masalı

Evvel zaman içerisinde okyanusta yaşayan minik bir kırmızı balık varmış, küçük Kırmızı balık yedikçe yiyor bir türlü doymak nedir bilmiyordu.

Sürekli ağzı durmayan balık her zamanki gibi yiyecek bir şeyler bulmak için dolanırken gördüğü çapariye hızla atıldı, atılmasına ama dudaklarında öyle bir acı hissettiki, o acının şiddetiyle ne yapacağını bilemeden hızla suyun yüzeyine doğru çıktı.

Her şey o kadar güzeldi ki, büyüklerinden sürekli olarak duyduğu gökyüzünü güneşi ilk defa görüyordu, ağzındaki acıyı unutmuş defalarca başını çıkarıp gökyüzüne bakıyordu, her şey o kadar güzeldi ki, farkında olmadan kıyıya doğru yanaşıyordu.

Birden balık avına çıkmış gemilerin kendisine doğru geldiğini görünce, onların ne olduğunu bilmediğinden korkup, hızlıca derinlere doğru yüzerek evine doğru gitti.

Annesinin yanına giderek başından geçenleri ve gördüklerini ona anlatınca,

Annesi,

-Evladım suyun yüzeyine çıkmayacaksın orada büyük gemiler büyük ağlarla avlanırlar o ağlara takıldın mı bir daha kendini kurtaramazsın, bana bir daha çıkmayacağına dair söz ver.

Kırmızı Balık,

-Ama anne orası çok güzeldi ne olur bana izin ver, kısa süreliğine de olsa zaman zaman oraya gidip, gökyüzünü seyredip fazla dikkat çekmeden geri dönerim.

Annesi,

-Hayır hiçbir şekilde çıkmana müsaade etmiyorum eğer haberim olmadan çıkarsan seni cezalandırırım.

Ertesi gün yine her zamanki gibi yiyecek bir şeyler arayan Kırmızı Balık artık eskisi gibi her şeyi yemiyordu aklı fikri gökyüzünün o güzelliklerindeydi ama annesi bir türlü ona izin vermiyordu.  

Günler günleri kovalarken bir gün

-Nasıl olsa annemin haberi olmaz diyerek hemen suyun yüzeyine çıkmış, gökyüzüne epey bir seyrettikten sonra dalgaların etkisiyle farkında olmadan kıyıya doğru gitmiş, kıyıya yaklaştığının farkına varınca hemen suyun dibine dalmış.

Biraz gittikten sonra, çok sevdiği bir şeyi görünce hemen yemek için yeme doğru atılmış, yemi ısırınca şiddetli bir ağrı hissetmiş, kurtulmak için bir o yana bir bu yana koşmuş ama onu engelleyen bir şeyler olduğundan bir türlü kurtulamamıştı.

Balıkçıların oltasına takılmıştı, kurtulmak için neler yaptıysa da bir türlü kendini kurtaramamıştı, o anda aklına annesinin kendisine defalarca söylediği öğütleri gelmişti onu dinlememenin sonucu başına gelenlerin farkına varmış ama artık elinden bir şey gelmiyordu.

Kırmızı Balık Masalı’nı okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Çiftçi İle Eşekleri Masalı‘nı okuyabilir veyahut Masal Oku platformunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Karga ile Fare Masalı

Karga ile Fare Masalı

Karga ile Fare Masalı Karga ile Fare Masalı: Günler aydınlanıp sabah olduğunda yuvasından çıkan karga …

çilekli pasta hikayesi

Çilekli Pasta Hikayesi

İpek akdeniz ‘ de çilekleriyle bilinen bir şehirde yaşıyordu                      MERSİN Mersin tek çilekleriyle değil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir