Kırık Testi ve Gözyaşı

Kırık-Testi-ve-Gözyaşı
Kırık-Testi-ve-Gözyaşı

On sekizinci yüzyılın başlarında avcı Mehmet olarak bilinen Sultan Mehmed’in annesi olan Turhan Sultan,  bir gün erkenden İstanbul’da bir gezintiye çıkar. Gezerken bir ara şuan Unkapanı Köprüsü’nün Galata’ya varan kısmındaki azapkapı olarak bilinen bölgeye uğrar. O bölgeden galata tarafına geçmeye çalışırken, Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin yanında genç bir kızın bir kenarda oturmuş, hüngür hüngür ağladığını görür. Hemen onun yanına yaklaşır, kız çocuğunun önünde kırılmış bir testi olduğunu görünce şefkatli bir ses ile:

– Güzel kızım ne oldu, niçin ağlıyorsun, eğer şu testi için ağlıyorsan boşuna gözyaşı dökme, kırılan yalnızca bir testi olsun sil o gözlerindeki yaşı ben sana iki testinin parası vereyim, hemen git ve yenisini al.

Kızcağız hemen o yaşlı gözlerini silerek Turhan Sultan’a titrek bir sesle şöyle der;

– Ben şu gördüğün testi kırıldığı için ağlamıyorum ki, sabah erken kalkarak şu iplik gibi akan suyun başında bekleyerek dolduracağım testinin suyunu hizmetçi olarak çalışmış olduğum eve götüremeyecek kadar beceriksiz bir kız olduğum için ağlıyorum.

Turhan Sultan kızın bu cevabı karşısında şaşırsa da onun cevabından çok memnun kalır ve onun kim olduğunu soruşturması için yanındaki askerlere emir verir

Hem ana hem babası olmayan yetim bir öksüz olduğunu, hayırsever bir ailenin kendisine baktığını onların yanında karın tokluğuna hizmetçi olarak çalıştığını öğrenir.

Hemen o ailenin yanına giderek o kızcağızı aileden ister ve saraya terbiyesi için alır. Fevkalade bir öğrenim yeteneğine sahip olan bu yetim kız, kısa bir süre içerisinde inkişaf eder ve her konuda saray içerisinde örnek gösterilecek bir hanım haline gelir.

Öylesine bir itibar kazanır ki, onu saraya getiren Turhan Sultan dahi onu padişah ile evlenmeye bile layık görür ve nitekim bu arzuları da gerçekleşir Sultan II Mustafa ile evlenir.

O günden sonra ismi Saliha Sultan olarak anılır ve hanım Sultan olur, oğullarından I Mehmet padişah olduktan sonra bu defa da Saliha Sultan yerine, valide Sultan olur.

Önerilen İçerik :İstanbul’da Evliya Var mı

Ayrıca kontrol et

Namık Kemal Kamuoyu Hikayesi

Namık Kemal Kamuoyu Hikayesi

Namık Kemal, kötü hava koşullarının olduğu bir günde binmiş olduğu bir kayıkla Beşiktaş’tan Üsküdar’a doğru …

Divan Şairi Nâbî Görgü Hikayesi

Divan Şairi Nâbî Görgü Hikayesi

16 yüzyılda yaşamış olan ünlü divan şairlerinden biri olan Nâbî (1642-1712) aslen Urfalı olan biridir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir