Kibirli Tavşan ile Kaplumbağa

Kibirli Tavşan ile Kaplumbağa

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde ormanın sakinleri arasında bulunan kendini beğenmiş olan bir tavşan yaşarmış, bu tavşan sürekli olarak ormanda hoplaya, zıplaya gezinir kendisinin ormandaki diğer hayvanlardan daha çok hızlı olduğunu iddia edermiş

Bir gün Tavşan bir gurup orman sakini ile karşılaşmış ve onlara:

– Şu ormanda en hızlısı benim, benimle koşu yarışması yapmak isteyen var mı? Tavşan gerçekten hızlı koşuyordu, orman sakinleri de tavşanın bu şekilde böbürlenmesinden pek hoşlanmazlarmış lakin hiç biri de onu yarışta geçemeyeceğini bildiğinden onunla, yarışmaya girmezdi çünkü o ana kadar onunla kim yarışmışsa o yarışı kaybetmişti.

Tavşan’ın sürekli her yerde ben çok hızlıyım, daha beni geçen olmadı diye dolaşması diğer hayvanları da iyice rahatsız eder olmuştu.

Orman sakinleri tavşanın olmadığı bir zamanda kendi aralarında konuşurlarken.

Sincap:

– Tamam anladım Tavşan hızlı olabilir ama bunu her defasında  söyleyerek bizlere  hava atması hiç hoş bir hareket değil.

Ayı:

– Yok mu aranızda şu Tavşana dersini verecek biri, onun aklının başına gelmesi için yenilmesi lazım! Orman sakinlerinin konuşmaları kaplumbağanın kulağına gitmişti, Kaplumbağa oldukça yavaş olan bir hayvandı,  Tavşanın 5 dakikada aldığı yolu ancak bir günde bitirebilirdi.

Kaplumbağa ise her ne olursa olsun tavşan ile yarışmayı çok istiyormuş diğer orman sakinlerinin yanına giderek onlara tavşanla yarışmak istediğini söylemiş.

Ayı:

– Sen mi yarışacaksın? Olamaz böyle bir şey.

Kurt:

– Tavşan neredeyse bu ormanın en hızlı koşanı şuana kadar onu geçen olmadı sen ise bu ormanın en yavaş koşanısın,  nasıl onu geçebilirsin?

Kaplumbağa:

– Siz orasını merak etmeyin ve bana bırakın.

Kaplumbağa hemen tavşanın yanına gitmiş ve ona

– İyi günler  kardeş, seninle konuşmaya geldim.

Meraklanan Tavşan ben ile ne konuşacaksın kardeş?

Kaplumbağa:

– Duydum ki bu ormanın en hızlı koşanı senmişsin, daha doğrusu sen kendini öyle sanarak herkese meydan okuyormuşsun, o yüzden ben seninle yarışmak istiyorum, hangimizin daha hızlı olduğunu tespit etmemiz lazım.

Tavşan birden kahkaha atarcasına gülmeye başlamış, neredeyse etraftaki herkes onun kahkahasını işitmiş

Tavşan:

Kaplumbağa kardeş sen bana şaka yapmıyorsun değil mi? Çünkü senin beni geçmen imkansız bir şey sen daha birkaç adım atmadan ben o yarışı bitiririm.

Kaplumbağa:

– Tamam, ama bunları görmemiz için yarışmamız lazım değil mi?

Tavşan:

– Pekala sen bilirsin öyleyse yarın sabah orman sakinlerine de haber verelim yarışacağız, demiş.

Ertesi sabah orman sakinleri yarış alanına geldiklerinde başlangıç çizgisinin yanında oturmuş vaziyette olan kaplumbağayı görmüşler, Kaplumbağa kendinden emin bir şekilde gülümseyerek hepsini karşılamış

Ayı:

– Kardeş sen nasıl tavşanı yenmeyi planlıyorsun merak ettim.

Kaplumbağa:

– Eğer herkesin dediği gibi kendini beğenmiş ve kibirli bir tavşan ise onu yenmek hiç de zor olmayacak, rahat olun ve izleyin demiş

Biraz sonra her zaman olduğu gibi kendini beğenmiş bir şekilde elinde büyük bir havuçla yarış alanına gülerek gelen tavşan.

– Hadi bir an önce şu yarışı yapalım da bitsin, daha kahvaltı yapacağım.

Kaplumbağa ile Tavşan başlangıç noktasına beklemişler.

Köstebek:

– Ormanın sonunda bulunan bitiş çizgisine ilk ulaşan kim olursa o yarışı kazanır.

Köstebeğin işaret vermesiyle yarış başlamış, Tavşan o kadar hızlıymış ki, birden gözden kaybolmuş.

Kaplumbağa ise yavaş, yavaş tempoda koşmaya başlamış, yarışmayı izleyenler kaplumbağanın kazanamayacağını düşünmüşler bile.

Tavşan biraz koştuktan sonra geriye dönüp bakmış görünürde kaplumbağanın olmadığını da görünce Kaplumbağanın bitiş çizgisine akşama ancak ulaşacağını düşünerek  bir ağacın altında oturup, havucunu yemeye başlamış, havucunu bitirdikten sonra, çok uzaklardan kaplumbağanın yavaş bir şekilde  geldiğini görünce, kendini beğenmiş  bir gülümseme ile kalkarak yeniden koşmaya başlamış, bitiş çizgisine az bir mesafe kala uykusu gelmiş ve nasıl olsa kaplumbağanın kendisini  geçemeyeceğini düşünerek orda bir ağacın altında biraz kestirmeye karar vermiş ve kendinden emin  bir şekilde uykuya dalmış.

Kaplumbağa ise kendinden emin adımlarla durmadan aynı tempo ile koşmaya devam ediyormuş.

En sonunda tavşanın yattığı yere varmış ve onun harıl, harıl uyuduğunu görünce temposunu hiç bozmadan yarışa devam etmiş, epey bir süre sonra uyanan tavşan  geriye bakmış Kaplumbağayı yarışmaktan vazgeçti  diye düşünerek artık şu yarışı uzatmadan  bitireyim diye düşünür.

Tavşan bitiş çizgisine doğru hızla koşarken birde ne görsün kaplumbağa kendisini geçmiş ve bitiş çizgisini geçmek üzere son bir gayretle daha hızlı koşmuş lakin, kaplumbağa yarışı ilk bitirmiş.

O an bitiş çizgisinde bekleyen orman sakinleri sevinçle Kaplumbağanın galibiyetini kutluyorlardı tavşanda ise kenarda tek başına üzgün bir şekilde duruyormuş.

Biraz sonra Tavşanın yanına gelen Kaplumbağa ona:

– Tavşan kardeş şunu hiçbir zaman unutma asıl önemli olan nokta yaptığın her işte devamlı ve kararlı olmaktır, gereksiz yere kendini överek başkalarını küçümsemek sadece zayıflıktır.

Ben seni, senden daha hızlı olduğum için değil, sadece sana göre daha akıl bir şekilde davrandığım ve rakibimi küçümsemeyerek bu işi ciddiye aldığım için yendim.

Tavşan yaptıklarının yanlış olduğunu kendini beğenmenin ve başkalarını küçümsemenin her zaman faydadan çok zarar verdiğini anlamış ve orman sakinlerinden özür dileyerek, o günden sonra hiç kendini övmemiş ve bir daha yarışmamış.

Önerilen İçerik:

Ayrıca kontrol et

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Kurt-Masalı-Oku

Kurt Masalı Oku

Kurt Masalı Oku Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içersinde büyük bir dağın yamacında yaşayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir