Keloğlan’ın Karamel İle Oyunu

Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içerisinde İhtiyar anasıyla beraber kasabada yaşayan hem çok zeki hemde bir o kadar uyanık olan, kel olduğu içinde kendisine Keloğlan diye hitap edilen bir delikanlı varmış,  

Keloğlan hep kahraman olmak istediğinden hayaller kurar, gittiği her yerde bir haksızlıkla karşılaştığı zamanlar hemen olaya dahil olurdu.

Gel gelelim kasabaya, kasabada Karamel isminde hilebaz, hokkabaz bencil işi gücü halkı birbirine düşürmek olan bir adam varmış,  herkesi öylesine bezdirmişti ki, mahalle sakinleri ona bulaşmamak için onu gördükleri zaman yolunu değiştiriyorlardı.

Karamel zaman zaman elindeki tespihle sokaklarda dolanıp dururdu. Çocuklar o gittikten sonra kendi aralarında onun taklidini yaparak eğlenirlerdi.

Karamel kendisini kimsenin sevmediğini bildiğinden, oda kasabalıya karşı soğuk durur, elinden gelse herkesi birbirine düşürürdü.

Keloğlan’ı sevmeyen Karamel onun gelip geçtiği yola bir gece derin bir çukur kazmış ve üzerini çalı çırpı, ot ile örtmüş ki Keloğlan oradan geçerken çukura düşsün.

Keloğlan sabah saatlerinde yolda giderken durup dururken yolun üzerinde değişik bir şeyler olduğunu görünce, birilerinin kendilerine tuzak kurduğunu anlamış, biraz düşününce de çukuru Karamel’in kazdırdığını anlamış ve hemen çukurun üzerini açarak kimsenin içine düşmemesi için etrafını kapatmış.

Karamel’e iyi bir ders vermeyi düşünen Keloğlan bir iki gün sonra Karamel’in yoluna bir çukur kazıp, çukurun üstüne ince bir tahta koyduktan sonra üzerini de belli etmeyecek şekilde toprakla kapatmış.

Karamel evine doğru giderken acaba Keloğlan o çukura düştü mü diye düşünürken, birden keloğlan’ın kazdığı çukura düşmüş.

Onu uzaktan izleyen Keloğlan, oradan geçer gibi yaparak Karamel’i çukurdan çıkarmış ve ona:

Gördün mü sen kuyuyu;

Oynarsan sen onla bunla;

Düşersin kendin açtığın kuyuya.

Karamel hiç cevap vermeden öfkeyle evine girmiş, onu oyuna getirmek isterken kendi oyuna gelmesini hazmedememiş ve Keloğlan’dan bunun hesabını sormaya karar vermiş, gece olunca bir çiftliğe girerek çaldığı iki ineği gizliden Keloğlan’ın evine getirerek bağlamış, sabah olunca da Keloğlan’ın hırsız olduğunu herkese yayacaktı ki;

Sabah güneş doğmadan eşeğinin aşırı derece anırması üzerine ahıra giden Keloğlan, inekleri görünce epey şaşırmış ve hemen kasabanın ileri gelenlerinden bir olan Tonton Dede’nin yanına giderek ona geceleyin iki ineğin kendi ahırına konulduğunu ve bunu yapanın karamel olduğunu söylemiş.

Tonton Dede;

-Keloğlum sen o iki ineği hemen bizim eve getir demiş.

Keloğlan inekleri aldığı gibi Tonton Dede’nin ahırına götürüp bağlamış ve gizlice Karadayıyı izlemiş, onun karşılaştığı kişilere Keloğlan’ın inek çaldığını söylüyor ve bunu yaymaları için çocuklara para veriyordu.

Keloğlan onun yaptığından emin olduktan sonra kasabalıyı Karamel’dan kurtarmak için bir plan yapmış ve ardından karamel’in yanına giderek ona;

-Gel eğer kendine güveniyorsan yaptığımız kötülükleri itiraf etme yarışına girelim kim daha çok kötülük yapmışsa o kasabada kalacak, diğeri ise hemen kasabayı terk edecek, demiş.

Karamel’in Keloğlan’ı alt etme hırsı yüzünden kendisine bir oyun oynadığını hissetmemiş bile;

Bir sonraki gün kendilerine bir hakem tutarak karamel’in evinde ertesi gün buluşmaya karar vermişler.

Keloğlan bu durumu sezdirmeden Tonton Dedeye anlatarak beraber durumu Kadıya anlatmışlar. Kadı ise kıyafet değişikliği yaparak onlara hakem olmuş.

İlk sıra Keloğlana verilmiş, keloğlan başlamış anlatmaya ona kazdığı kuyudan başlayarak ballandıra ballandıra anlatmış.

Sıra Karamel’e gelince başlamış Kasabalıya yaptığı tüm kötülükleri anlatmaya,

Keloğlan

– Olur mu? Öyle bir şey.

Karamel;

– Benim söylediklerim hepsi gerçek bunu kasabalıda biliyor dedikten sonra;

Keloğlan;

– Öyleyse bu yarışı da sen kaybettin demiş.

Şaşıran Karamel, o nasıl olacak derken;

Hakem olarak tayin ettikleri Kadı;

-Askerler diye seslenince

Karamel oyuna geldiğini anlamış ama tüm yaptıklarını itiraf ettiğinden kadı tarafından yakalanarak hapse konulmuş, kasabalı da keloğlan’ın sayesinde Karamel belasından kurtulmuşlar.

Önerilen İçerik: Fesleğenci Kız Masalı

Ayrıca kontrol et

Keloğlan-Masalları-Ali-Cengiz-Oyunu

Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde bir köyde yoksul bir …

Keloğlan-4-Harami

Keloğlan Dört Haramiler

Keloğlan Dört Haramiler Keloğlan Dört Haramiler: Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde, yaşayan çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir