Keloğlan Ve Padişahın Kızı

Keloğlan-Ve-Padişahın-Kızı
Keloğlan-Ve-Padişahın-Kızı

Çocuklar için önemle derlenmiş olan bu masalı okuyarak güzel bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Keloğlan Ve Padişahın Kızı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kuzey ormanlarının yanı başında bulunan küçük bir köyde annesiyle beraber derme çatma köy evinde yaşayan bir garip Keloğlan varmış, çok fakir olmalarına rağmen bunu çevresindekilere belli etmedikleri gibi yemekleri yalnızca  kuru ekmek olsa dahi her zaman yediklerine şükrederlermiş.  

Çok zeki ve kurnaz biri olan Keloğlan çalışmayı pek sevmez oturduğu yerden işlerin hal olmasını ister bu nedenle sürekli farklı hayaller ve maceralar peşinde koşardı.

Yemek yapan annesi bir gün Keloğlan’a

-Keloğlum bana bahçeden biraz soğan  getir ki yemekle beraber yiyelim.

Keloğlan bahçeye gitmek yerine ne yapabilirim de şu soğanı getirtebilirim düşüncesiyle soğan getirmeye gitmeden saatlerce düşünüp durmuş,

Annesi Keloğlanın bu haline kızsada onun tembelliğini bilir gidip kendisi soğanı getirirdi günler bu şekilde geçip giderken bir gün annesi hastalanarak yataklara düşmüş yerinden kalkacak hali olmadığından evin tüm işleri Keloğlana kalmıştı. Çalışmayı hiç sevmeyen Keloğlan evin işlerini yapacak kimse olmadığından mecbur yapmak zorunda kalıyordu. Annesi ise yattığı yerden Keloğlana sürekli talimatlar verip duruyordu.

Annesinin hastalığı günlerce sürünce çok yorulan Keloğlan yorgunluktan evin önünde oturduğu yerde gözlerini kapatmış dinlenirken yanına yaklaşan genç bir kız,

-Keloğlan keleşoğlan her işi beleşe getirmeyi düşünen oğlan çalışmak nasılmış zormuş değil mi?

Gözlerini aralayarak kıza bakan Keloğlan,

Git başımdan seninle uğraşamam.

Kız, hey Keloğlan duydun mu olanları diye seslenince tekrardan gözlerini açan Keloğlan,

-Neyden bahsediyorsun sen

Kız,

-Her yerde Padişahın kızının  bir hastalığa yakalandığı haberleri yayılmaya başladı Padişah ise kim kızını iyi ederse, onu kızıyla evlendireceğini ilan etmiş

Keloğlan

-Hastalığı neymiş peki onu biliyor musun?

Kız,

Güzeller güzeli olan prenses birkaç aydır sebepsiz yere ağlayıp dururmuş, onun ağlamasına çözüm bulur onu güldüren olursa onunla evlendirecek

Keloğlan,

Demek öyle bu işe bir el atmak lazım diyerek hemen annesinin yanına koşmuş,

-Anam güzel anam benim acil bir yere gitmem gerekiyor sen biraz kendine geldin bir süre kendi kendine bakabilir misin?

 Annesi,

-Benim Keleşoğlum ben sana yok desem bile biliyorum gideceksin biraz iyiyim ve kendime bakabilirim sen git ve tez zamanda gel olur mu?

Annesini öpen Keloğlan doğruca ormanın bitişindeki dağın yamacına giderek insanları güldüren kıkırtı bitkisini toplamış annesinden öğrendiği gibi güzelce harmanlarsa prensesi güldürebileceğini biliyormuş, hemen o karışımı güzel bir şekilde hazırladıktan sonra heybesine koyarak sarayın yolunu tutmuş, az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve en sonunda akşam olmadan saraya ulaşmış.

Her zamanki gibi ellerini ovarak işte bu diyerek yüzlerce kişinin olduğu sıraya girmiş, vakit ilerleyince o gece sarayda misafir edilmişler ertesi gün tekrardan sıraya girip bekleyen Keloğlan, sıra kendisine gelince onu içeri almışlar

Keloğlan hazırlamış olduğu karışımı bir kağıdın içerisine koyup prensese uzatmış prenses o karışımı koklar koklamaz kıkır kıkır gülmeye başlamış, o kadar çok gülmüşkü bu duruma sevinen kral ve kraliçe onla beraber gülmeye başlamış.

Padişah ertesi gün verdiği sözü yerine getirmek için düğün hazırlıklarına başlamış, bu durumdan haberdar olan annesi hasta yatağından kalkarak saraya gelmiş bakmış ki gerçekten Keloğlan prensesle evlenmek üzere, Padişahın yanına yaklaşan annesi

-Hey Padişah sen koskoca ülkede kızını verecek başka birini bulamadın mı ki şu bizim keloğlan, keleşoğlan ile evlendiriyorsun.

 Ne yapalım hatun o kadar insan geldi kızımı tedavi etmeye, tedavi eden olmadı o tedavi etti ve damadım olmaya hak kazandı bizede sözümüzü tutmak yaraşır demiş, prensesle evlenen keloğlan mutlu ve mesut bir hayat sürmüş.

Çocuk Masalları içerisinde  bulunan Keloğlan Ve Padişahın Kızı Masalını okuyarak harika bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Çocuk Masalları okumak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sihirli Fasulye Masalı
Keloğlan Masalları
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Keloğlan-Masalları-Kayıkçı-Keloğlan-Macerası

Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içerisinde Keloğlan ile ailesi beraber mutlu …

Keloğlan-Masalları-Ali-Cengiz-Oyunu

Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde bir köyde yoksul bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir