Keloğlan Ve Bicirik- Adalet

Keloglan-Yapiskan-Masali
Keloğlan Ve Bicirik- Adalet

Zamanın birinde güzel mi güzel bir köyde,

Keloğlan ve can dostu kısa boylu Bicirik beraberce mutlu ve huzurlu bir hayat sürer, her zaman sarayda yaşamayı hayal ederlermiş.

Bir gün ikisi beraber beraber evlerini arazilerini  ve ailelerini arkalarında bırakarak  saraya gitmeyi, sarayda bir işe yerleşmeyi kafalarına koyarak  yola çıkmışlar.

Keloğlan,  kurnaz ve  zeki biri, Bicirik ise kurnaz ve bir o kadarda yetenekli biridir.

Dere tepe demeden yol alan Keloğlan ve Bicirik birkaç gün sonra saraya varmışlar  varmasına lakin saraydan içeri adım bile atamamışlar çünkü saray muhafızları onları içeri almamışlar.

Keloğlan ve Biricik sarayın yakınında bulunan bir kıraathaneye giderler, onlara çay getiren çaycı buraya niçin geldiklerini sorar bunlarda sarayda çalışmak için geldiğini söylerler.

Çaycı,

-Saraya her önüne geleni almazlar ki orada çalışabilmemiz için maharetli olmanız lazım  ve kendinizi ispat etmeniz gerekir, demiş.

Çaycı sözü bitirir bitirmez bir tellal seslenivermiş birkaç gün sonra bir şenlik olacağını ve bu şenlikte kazananların saray görevine  alınacağını duyurur.

Keloğlan ve Bicirik buna o kadar çok  sevinir ki mutluluktan birbirlerine sarılır zıplarlar,

Şenlik günü gelir çatar ve isteyen herkes yarışmaya katılabilir.

Şenlikte hızlı mal tartma, aşçılık ve dayanaklılık düzeylerinde yarışmalar olur en hızlı mal tartan, iyi yemek yapan ve kapıda uzun  kısa sürede en fazla altını tartan saraya alınacaktır.

Yarışmalar başlar Keloğlan ve Bicirikte  yarışa katılır finale kalan guruptan biri olurlar,

Keloğlan ve Bicirik’in rakibi sahtekarlık yapmaya başlarlar ve bu durum kimsenin dikkatini çekmez keloğlan gurubu ne yaparsa yapsın bu yarışı kazanmaz ve ikinci  olurlar birinci olan yarışmacılara ödülleri takdim edilir.

Aradan fazla zaman geçmemiştir ki birinciler yapmış oldukları oyunla kazandıklarını ve bunun sevinciyle hoplayıp zıplarken sahtekarlıklarının farkına varılır ve durum araştırılır yaptıkları oyun bir bir açığa çıkartılır, artık ortada rakipte kalmadığından keloğlan ve biricik birinci olarak açıklanıp ödülleri kendilerine takdim edilir ve saraya işe alınırlar.

Buradan çıkarmamız gerek bir ders vardır. Bazı mevkilere gelmek için hata ve hileye başvursak bile en sonunda adalet tecelli edeceğinden hiçbir zaman hile başvurulmamalıdır. Her zaman kazanan hakkıyla bir mevkie ulaşandır.

Önerilen İçerik : Üç Okun Masalı

Ayrıca kontrol et

Keloğlan-Masalları-Kayıkçı-Keloğlan-Macerası

Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içerisinde Keloğlan ile ailesi beraber mutlu …

Keloğlan-Masalları-Ali-Cengiz-Oyunu

Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde bir köyde yoksul bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir