Keloğlan Masalları Define Macerası

Keloğlan-Masalları-Define-Macerası
Keloğlan Masalları Define Macerası

Keloğlan Masalları Define Macerası: Bir zamanlar bir köyde annesiyle beraber yaşayan kel bir oğlan varmış, herkes ona keloğlan diye hitap edermiş.

Evde yiyecek bir şey kalmadığından annesi,

-Keloğlum bahçedeki iki tavuğu alarak pazara götür, onları sat ve ihtiyacımız olan eşyaları satın al demiş

Keloğlan bahçesindeki en güzel iki tavuğu yakalayarak pazara götürmüş,

Pazarda “satılık ucuz ve güzel tavuklarım var” diye bağırmış, tavuğu  ne kadara sattığını soranlara bir tanesinin bir altına, ikisinide iki altına sattığını söylüyor, fiyatı yüksek gören müşteriler almaktan vazgeçiyorlardı.

Neredeyse akşam olmak üzereydi ki keloğlana yaklaşan garip bir adam,

-İki tavuğu bir altına alabileceğini söyleyince

Keloğlan,

Tavukları o fiyata hayatta satmam, zaten ucuza satıyorum alıyorsan iki altına veririm.

Garip adam,

Peki sana çok zengin birinden aldığım bir define haritasını versem, sende bana o iki tavuğu verir misin?

Bu sözler Keloğlan ilgisini çekmişti, hemen tavukları adama uzatarak kabul ediyorum diyerek define haritasını aldığı gibi evin yolunu tutmuş.

Keloğlan’ın eve eli boş döndüğünü gören annesi

-Hani benim keleşoğlum istediklerim nerede?

Keloğlan,

Durumu annesine anlatınca annesi,

-Oy benim salak oğlum ne diyorsun sen, ne zaman adam olacaksın, ne zaman sana verdiğim bir işi doğru dürüst yerine getireceksin off off diye söylenip durmuş.

 Keloğlan,

Güzel anam şu defineyi çıkarırsam eğer seni konaklarda yaşatacağım sen hiç merak etme

Sabaha kadar gözlerine uyku girmeyen keloğlan erkenden kalkarak annesinin yanına gitmiş,

-Benim güzel anam seni birkaç gün yalnız bırakacağım, şu defineyi bulup da gelirsem eğer çok güzel bir konak yapıp sana hizmet etsinler diye hizmetçiler tutacağım.

Keloğlanın vazgeçmeyeceğini bilen annesi isteksiz isteksiz hadi oğlum yolun açık olsun kendine dikkat et olur mu? diyerek onu uğurlamış.

Günlerce haritada bulunan kuyunun yerini arayan keloğlan en sonunda o kuyuyu bulmuş, kuyunun başına giderek kuyunun içine birkaç  taş atan keloğlan kuyunun içinde su olmadığını anlayınca kuyuya girmenin çok tehlikeli olduğunu düşünerek kendisine yardım edecek bilgili biri olmadan o kuyuya girmenin tehlikeli olacağını düşünmüş.
 

Böyle birini nerede bulabilirim diye düşünmüş durmuş ve aklına komşu köyde olan herkesin danışmaya gittiği bilge adam gelmiş, hemen zaman kaybetmeden komşu köye giden keloğlan bilge adamı evini öğrenince,

Bilge adamın kapısını çalmış,

Kapı açılınca merhaba efendim ben sizin komşu köyünüzde oturmaktayım herkes bana Keloğlan diye hitap eder müsaitseniz önemli bir konuda konuşmak istiyorum.

Adam Keloğlan’ı içeri buyur etmiş.

Keloğlan cebindeki define haritasını çıkartarak haritadaki kuyuyu bulduğunu, kuyunun içerisinde su olmadığını, eğer kendisine yardım ederse defineyi paylaşacağını söylemiş.

Bilge adam

Uzun süredir kullanılmayan ve içerisinde su bulunmayan kuyular genelde zehirli hava biriktirir eğer bu kuyuya inersek zehirleniriz kuyunun etrafını kazarak genişletmek neredeyse imkansız onun için bir sürü adama ihtiyacımız olacak kendimize yardımcı bulmaya çalışırsak çok çabuk yayılır herkes başımıza dolanır. Bizim başka bir yol bulmamız lazım birkaç gün burada misafir olarak kal bir hal çaresine bakarız demiş.

Keloğlan dinlenirken bilge adam bir demircinin yanına giderek bir tane hava akışı sağlayan bir körük yapmasını istemiş, bu körüğün kolunu çevirdikçe hava basıyormuş, bilge adam ve keloğlan o körüğü ve diğer malzemeleri eşeklere yükleyerek beraberce yola koyulmuşlar birkaç gün yol aldıktan sonra definenin bulunduğu kuyuya varmışlar.

Bilge kuyuyu önce bir incelemiş ardından aşağı büyükçe bir hortum bırakmış bir ucunuda körüğe takmış körüğü çevirdikçe kuyunun dibine giden temiz hava kuyunun dibindeki zehirli havanın yükselerek dışarı çıkmasını sağlamış, bir iki gün değişimli olarak hava basmaya devam etmişler üçüncü gün kuyunun temizlendiğine kanaat getirdikten sonra işini şansa bırakmak istemeyen bilge adam kendisiyle getirmiş olduğu tavuğu bir fileye koyarak kuyunun dibine bırakmış, birkaç saat sonrada tavuğu geri çekmişler tavuğun hala canlı olduğunu görünce,

İpi beline bağlayarak kuyuya inen Keloğlan haritada belirtildiği gibi kuyunun dibini biraz kazarak bir küp dolusu altını çıkarmış ve bilge adama işaret ederek küp dolusu altınla beraber kuyudan çıkmış, altınları yarı yarıya paylaştıktan sonra köylerine doğru gitmişler.

Köyüne dönen Keloğlan köyünde çok büyük bir konak yaptırarak kendilerine hizmet edecek hizmetçiler, uşaklar tutmuş keloğlan’ın bu zenginliğini sağır sultan bile duymuş.

Keloğlan Masalları içerisinde yer alan Define Macerası’nı okurken  eğlenceli  bir vakit geçirdiğinizi umarız, Dilerseniz Çirkin Ördek Yavrusu Masalı‘nı okuyabilir dilerseniz Masal oku sayfasına da bir bakabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir