Keloğlan Masalları Ali Cengiz Oyunu

Keloğlan-Masalları-Ali-Cengiz-Oyunu
Keloğlan Masalları arasında yer alan en güzel ve eğlenceli Ali Cengiz Oyunu masalı’nın sizleri ve çocuklarınızı eğlendireceğini umuyoruz.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde Anadolu’nun güzel bir köyünde bulunan derme çatma eski evlerinde,  annesiyle beraber yalnız yaşamakta olan saf ve temiz Anadolu çocuğu olan Keloğlan, işi gücü olmayan hayallerinin peşinden gitmeyi seven macera dolu garip bir gençmiş. 

Evlilik çağına gelen Keloğlan bir gün annesinin dizinin dibinde oturarak,

-Güzel anam artık sen yaşlandın, sana böyle işin ehli olan hem güzel hemde hamarat bir yardımcı kız lazım, biliyorsun artık benimde evlenme çağım geldi. Padişah kızımı alsam, yoksa bir bey kızımı? Kararsız kaldım. 

Anası gülümseyerek:

-A benim kel oğlum, deli oğlum! Sen nasıl bir dünyada yaşıyorsun, padişahı bırak, bir bey bile bizim gibi garibana kızını verir mi hiç, bırak kız vermeyi bizleri kapıdan bile içeri sokmazlar.

 Keloğlan:

Sen he de ve git bana iste yeter, ben o kızı almanın bir yolunu bulurum.

Anası:

-Olmaz oğlum vazgeç bu hayalden dediğin şey imkansız bir şey.

Günler birbirini kovalarken, keloğlan hayatında bir kere bile görmediği padişahın kızına aşık olmuş, yemeden içmeden kesilmişti. Neredeyse bir deri, bir kemik kalmış.

Anası onun bu haline çok üzülüyor ama ne kadarda nasihat etse, Keloğlan onu dinlemiyordu. Keloğlan’ın durumunun dahada kötüye gittiğini görünce,  ertesi gün sabah erkenden sarayın yolunu tutmuş, az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve en sonunda saraya varıp padişahın huzuruna çıkmış.

Padişah:

-Bizden ne murad edersin kadın,

Söze nasıl başlayacağını bilemeyen yaşlı kadın

-Size o durumu nasıl anlatacağım bilmem ki! Size karşı hadsizlik etmek istemiyorum?

Padişah,

-Ağzında lafı geveleme kadın, rahat ol, korkmadan anlat söylenen her söze kızsaydık ülkeyi nasıl idare edebilirdik,  anlat bakalım derdin ne!

Birazda olsa rahatlayan yaşlı kadın derin bir nefes aldıktan sonra,

-Benim bu dünyadaki tek varlığım olan kel bir oğlum var, sizin kızınıza aşık olmuş ve onunla evlenmek istiyor.

Padişah birden gülmeye başlamış:

-Her genç padişah kızıyla evlenmek ister ama bir kişi onunla evlenir.  Var git oğluna söyle Ali Cengiz oyunlarını öğrenir ve yapacağım müsabakayı kazanırsa kızımı onla evlendiririm.

Yaşlı kadın:

Padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa diyerek padişahın huzurundan ayrılmış.

Hemen Ali Cengiz’in yanına giderek ondan yardım istemiş.

Ali Cengiz’den, keloğlanı eğiteceğine dair söz aldıktan sonra hemen eve doğru yol almış ama bilmediği bir şey varmış, bu güne kadar kim Ali Cengiz oyunlarını öğrenmişse, kimsenin bilmediği bir yerde bir daha çıkmamak üzere hapsediliyordu.

Eve varan annesi hemen müjdeyi Keloğlana vermiş, sabırsızlanan Keloğlan iki gün sonra Ali Cengiz’in yanına giderek ders almaya başlamış.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra Keloğlan’ aşık olan Ali Cengiz’in kızı ona,

-Bak Keloğlan, sen çok iyi birisin o yüzden sana bir zarar gelmesini istemiyorum, sana bir sır vermek istiyorum ama bu sır ebediyen aramızda kalacak, eğitimin sonunda eğer babam sana oyunları öğrenip, öğrenmediğini sorarsa mutlaka ona hayır öğrenmedim cevabını ver yoksa sende diğerleri gibi ebediyen hapse mahkum edilirsin.

Günler günleri kovalamış, Ali Cengiz’in öğrettiklerini harfiyen öğrenen ama ömür boyu hapse mahkum edilmekten korktuğu için öğrendiğini belli etmeyen Keloğlana bir gün hocası,

Artık eğitiminin sonlarına doğru geldik öğrendin mi oyunları.

Keloğlan,

-Ustam son iki haftadır kızarsın diye söyleyemiyorum ama ben sizin öğrettiklerinizden pek bir şey anlamadım ama korkumdan anlıyor gibi davrandım.

Keloğlan öyle inandırıcı bir şekilde anlatmış ki Ali Cengiz, onun hiçbir şey öğrenemediğine kanaat getirdiğinden var sen git yoluna keloğlan iyiki öğrenmemişsin.

Padişahın huzuruna çıkarak anasına verdiği sözü ona hatırlatan Keloğlan, Padişaha Ali Cengiz’in tüm oyunlarını öğrendiğini kanıtlamış ve padişahın müsabakalarında hep kazanan olmuştu.

Padişah’da sözünü tutarak kızını Keloğlan’a vermiş kırk gün kırk gece süren bir düğünle Keloğlan muradına ermiş …

Keloğlan Masalları Ali Cengiz Oyunu’nu okurken eğlenceli bir vakit geçirdiğinizi umuyoruz, Dilerseniz Nar Tanesi Masalı‘nı okuyabilir veyahut Masal oku sayfasına da bir göz gezdirebilirsiniz..

Ayrıca kontrol et

Keloğlan-Masalları-Kayıkçı-Keloğlan-Macerası

Çoban Keloğlan Masalı

Çoban Keloğlan Masalı Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içerisinde Keloğlan ile ailesi beraber mutlu …

Keloğlan-Masalları-Ali-Cengiz-Oyunu

Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Keloğlan Açıl Sofram Açıl Bir varmış, bir yokmuş evvel zaman içinde bir köyde yoksul bir …

Bir yorum

  1. Güzel masal beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir