KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA Nedir

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen anlamını bilmeyenler için KDA ne demek olduğunu anlattık.

Oyunlarda KDA Nedir? KDA Ne Demek?

İlk örneğimizi League of Legends oyunu üzerine vermek istiyoruz. CS:GO, DotA 2, Rainbow Six ve saymakla bitiremeyeceğimiz bir sürü oyun KDA terimini barındırıyor.

KDA’nın açılımına baktığımız zaman Kill(Leş), Death(Ölüm), Assist(Asist), bildiğiniz gibi skorlu olan oyunlarda herhangi birini öldürdüğünüzde skor, öldürmeye yardım edilince de asist alıyorsunuz. Oyunun içerisindeyken tam tersi olur da ölürseniz eğer yine ölüm hanenize yazılmaktadır. Leş ve asist sayılarınızın toplamının ölüm sayınıza bölünmesi ile de KDA oranınız belli olmaktadır. İyi bir KDA oranının kaç olması gerektiği oyundan oyuna değişkenlik gösterebilmektedir.

KDA Oranı

KDA OranıÖnceki paragrafta bahsetmiş olduğumuz gibi oyun içerisindeki istatistikler inceleyerek KDA oranımızı bulabiliyoruz. Oyundaki skorumuz ile asistimizi topladıktan sonra ölüm sayımıza bölerek bulduğumuz bu istatistiğin faydalı olup, olmadığını nasıl anlayacağız peki? Bu sorunun aslında kesin bir cevabı bulunmamaktadır.

Buna sebep olarak da her skorlu oyunun mantığının birbirinden farklı olması ve KDA oranını etkileyebilecek birbirinden farklı faktör olması. Örneğin Rainbow Six veya CS:GO oyununda genellikle teke tek bir karşılaşma sonucunda taraflardan biri öldüğü için asiste fazla yer kalmıyor o nedenle oyunlardan fazla asist çıkmıyor. Fazla asist çıkmaması nedeniyle  KDA ortalaması da doğal olarak düşüyor.

MOBA oyunlarda ise  tam aksine, birçok oyuncu bir karakterin ölümüne en ufak katkı sağlasa dahi, bunu yapmak gayet kolay olduğunu söyleyebiliriz,  bu durum da MOBA oyunlarındaki asist sayısını, dolayısıyla KDA oranını pozitif yönde etkiliyor.

LoL oyununda ulaşmış olduğunuz 10 KDA oranının CS:GO’daki bir oyun içerisinde ulaştığınız aynı orandan  daha çok değerli olduğunu söyleyebiliriz.  O yüzden istatistiğinizin iyi veya kötü olduğunu belirtebilmek  için tek çaremiz KDA oranınızı oyunda bulunan diğer oyuncuların KDA oranlarıyla karşılaştırmak oluyor.

KDA Örnekleri

KDA Örnekleri

Aşağıda görmüş olduğunuz istatistik, League of Legends 2019 Türkiye Büyük Finalinin en değerli oyuncusu olarak seçilen Armut’un oyun serisinin son maçındaki performansını gösteriyor.

Hesaplamada Armut’un 8 leş + 2 asist = 10 skora karşı bir kez ölerek serinin son maçını 10 KDA ile bitirdiğini görüyoruz

CS:GO 2019 Starladder Major turnuvasını kazandığı gibi o muazzam performansıyla o turnuvanın en iyi oyuncusu seçilen device’ın final serisindeki toplam istatistiği.

Kendisinin 42 leş + 9 asist = 51 puana karşılık geldiğini, toplamda 21 kez ölerek CS:GO oyununa  göre muazzam olan 2.42’lik bir KDA ile finalleri bitirerek en değerli oyuncu ödülünü kazanmıştır.

KDA Örnekleri1

Ayrıca kontrol et

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Oldukça merak edilen bir konu olan Steam aile paylaşımı nedir? Ne işe yarar? Arkadaşlarınızla oyunlarınızı nasıl paylaşabilirsiniz? Steam‘in aile paylaşım özelliğini mutlaka duymuşsunuzdur, hatta çoğunuz tarafından bu özelliğin Steam‘deki oyun kütüphanenizi istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabilmenize imkan sağladığını da biliyorsunuzdur. Peki, Steam aile paylaşımı nasıl yapılıyor? Hangi tür oyunları ne gibi şartlarla paylaşabiliyoruz, bunun için ekstra bir ücret vermek zorunda kalıyor muyuz? Tüm soruların cevabını hep beraber inceleyelim. Steam Oyun İade Etme İşlemi Steam Aile Paylaşımı Nedir? Aile paylaşımı: Bir bilgisayar üzerinde birden fazla Steam hesabı kullanıyorsanız eğer, her ikisine de aynı zamanda ulaşma imkanına sahip olduğunuzu ve iki hesapta yer alan oyunları da aynı anda kullanabilme imkanına sahip olduğunuzu varsayıyoruz. Ayrıca buna ikincil (smurf) hesaplarınızı ekleyebilmek amacıyla da veyahut başka bir kişiye kendi oyunlarınızı paylaşmak için de kullanmanız mümkün olmaktadır. Bütün Steam kullanıcıları için bu uygulama ücretsiz ancak kullanabilmek için tek bir şartı bulunmaktadır: Aynı esnada iki farklı bilgisayar üzerinden oyun oynayamazsınız! Ayrıca 5’ten fazla hesabı da bağlamanız imkansız. Bu duruma örnek vermek gerekirse tıpkı ortak Netflix hesabını kullanmak gibi aynı anda 3 kişiden fazla Netflix hesabına giriş yapamaz! Durumu anladığımıza göre gelin görsellerle birlikte nasıl yapıldığını da öğrenelim. Steam Aile Paylaşımını Nasıl Kullanırım? Steam aile paylaşımını kullanabilmek istiyorsanız bunun birinci şartı birden fazla Steam hesabı sahibi olmalısınız. Dilediğiniz bir hesaptan giriş yaparak sol üst köşede yer alan Steam>Ayarlar bölümüne giriş yapmalısınız. Ayarlar menüsü açılır açılmaz karşınıza çıkan Hesap bölümündeki Steam Guard‘ın etkin olduğunu gördükten sonra (Steam Aile paylaşımı için Steam Guard aktif olması şart) hemen sol kısımdan aile bölümüne girmelisiniz. Steam aile paylaşımı Şimdi karşınıza çıkan “Bu bilgisayara kütüphane paylaşımı için yetki ver” yazısının hemen yanında bulunan kutucuğu işaretliyoruz. Altı çizili olan “Aile Görünümünü Yönet” ile “Diğer bilgisayarları yönet” kısımlarının yetkili hesapları ve kütüphane paylaşım durumlarını dilerseniz değiştirebilirsiniz. Ok ile göstermiş olduğumuz bölümde başta isim olmadığından o yere arkadaşınızın hesabını ekleyebilmek için öncelikle Steam uygulamasından çıkış yaparak arkadaşınızın veyahut smurf hesabınız ile otur açmanız gerekmektedir. Bilgisayarda diğer bir hesapla oturum açmışsanız bu sefer de sırada kütüphane paylaşımını aktif etmek bulunmaktadır! Yukarıda belirtildiği gibi tekrardan Steam>Ayarlar>Aile bölümüne giriş yaparak ikincil hesabın isminin yanında yer alan paylaş kutucuğunu tıklayarak oyunlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Sizlere bahsetmiş olduğumuz bu yöntemi uygulayarak aynı şekilde arkadaşlarınız da hesabını ve kütüphanesini sizinle kolaylıkla paylaşabiliyor.

Steam Aile Paylaşımı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Oldukça merak edilen bir konu olan Steam aile paylaşımı nedir? Ne işe yarar? Arkadaşlarınızla oyunlarınızı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir