Kayıp Kanguru Masalı

Kayıp Kanguru Masalı

Çocuklar için özenle derlenmiş olan bu masalı okuyarak güzel bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Kayıp Kanguru Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde güney ormanlarının yakınında yaşayan bir kanguru ailesi varmış,  aile yeni bir yavru bekliyormuş,  aileye yeni birinin katılacak olmasının verdiği sevinçle anne, baba ve abla kanguru merakla yavru kangurunun doğmasını bekliyorlardı.

Abla kanguru her gün annesinin yanına giderek.

-Anne, kardeşim ne zaman doğacak onu çok merak ediyorum, çabuk doğup büyüsünde onunla beraber oyunlar oynayalım der

Anne  Kanguru ise  yavrusuna,

-O günlerde gelecek yavrum, sen merak etme diyerek abla kanguruyu teselli ederdi,

Gel zaman git zaman derken arkadaşlarıyla beraber oyunlar oynamaya giden abla kanguru eve geldiğinde yavru kangurunun doğduğunu görmüş.

Olduğu yerde zıplayarak benim güzel kardeşim gelmiş, hoş gelmiş, bir o yana bir bu yana zıplayıp durmuş, her gün uyanır uyanmaz ilk kardeşinin yanına gider onu öper ve etrafında dolanırdı.

Günler birbirini kovalarken yavru kanguru biraz büyümüştü, anne ve baba kangurunun yavru kanguruyu ablasına emanet ederek yiyecek temin etmek için evden ayrıldığı bir gün, anne ve babasının haberi olmadan kardeşini arkadaşlarına göstermek ve kardeşiyle oyunlar oynayarak eğlendirmek için onu kesesine koyduğu gibi gezdirmeye götürdü.

Abla kanguru ve kardeşi yuvalarından dışarı çıktıklarında mis gibi bir havanın olduğunu, az ilerde de arkadaşlarının oyunlar oynadığını görünce sevindiler.

Abla kardeşini arkadaşlarıyla tanıştırmak için zıplaya zıplaya onların yanına gitti. Yavru kanguruyu görenler o tatlı yavru kanguruyla tanıştıktan sonra içlerinden biri,

-Sende bizimle oynamak ister misin? Tatlı yavrucuk dedi.

Bu sözleri duyan yavru kanguru başıyla evet işareti yaptıktan sonra hemen ablasının kesesinden kendini aşağı attı ve onlarla beraber hoplayıp zıplayarak oyunlar oynamaya başladı. Oyun oynamaktan yorulan yavru kanguru bir ağacın altında bulunan çalıların altına girerek uyumaya başladı. Abla kanguru ise oyun oynamanın sevinciyle kardeşini unutmuştu bile biraz zaman geçtikten sonra kardeşinin olmadığını fark edince.

-Arkadaşlar kardeşim nerede onu gören olmadı mı?  Ardından kardeşim, kardeşim diye seslenerek bir o yana bir bu yana zıpladı durdu ama cevap veren yoktu.

Telaşla arkadaşlarıyla beraber etrafta Kayıp yavru kanguruyu aramaya başladılar ama bir türlü onu bulamadılar.

Abla Kanguru.

-Ben kardeşimi gözümün önünden ayırarak büyük bir hata işledim, ona daha çok dikkat etmeliydim diyerek üzüntüyle ailesine haber vermeye yuvasına doğru gitti.

Yuvasına varınca anne babasının da orda olduğunu gören Abla Kanguru, hemen olup biteni anne ve babasına anlattı.

Hep beraber telaşla dışarı çıkıp kayıp yavru kanguruyu aramaya başladılar. Havanın kararması anne ve baba kanguruyu daha çok endişelendiriyordu.

Her gördüklerine yavrularını sordular her zaman hayır cevabını aldıktan sonra akrabalarıyla beraber etrafa yayılıp, her yerde aramaya başladılar.

Yavru kanguruyu arayan herkes yavruyu bulup, bulmadığı haberini abla kangurunun oyunlar oynadığı yerde bekleyen anne ve abla kangurunun yanına gelerek iletiyorlardı ki, vakit iyice ilerlemişti birden yanındaki ağacın çalıların kıpırdadığını gören Anne kanguru hemen oraya yaklaştı birde ne görsün uykudan uyanmış yavru kanguru neşeli bir şekilde etrafına gülücükler saçarak

-Anne karnım çok açıktı.

Onu gören herkes çok sevinmişti.  Anne kanguru, abla kangurunun yanına giderek ona

-Benden izin almadan böyle gezmelere çıkmana çok üzülüyorum ne olursa olsun bir daha bizden habersiz kardeşini dışarıya çıkarma olur mu, o daha çok küçük ve korumasız ya başına bir şey gelseydi.

Abla Kanguru,

Anne özür dilerim bu olay bana bir ders oldu ve onun başına bir şey gelir diye çok korktum o yüzden bundan sonra her zaman daha dikkatli olacağım diyerek neşeyle yerinde zıplayan kardeşine sevgiyle bakmış ve bir daha ailesinin haberi olmadan kardeşini dışarı çıkarmamış.

Çocuk Hikayeleri içerisinde yer alan Kayıp Kanguru Masalı‘nı okurken  harika bir vakit geçirdiğinizi umarız, Kısa Masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kurnaz Tilki ve Zeki Leylek Masalı

Ezop Masalları

Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Cimri-Ahtapot

Cimri Ahtapot masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde okyanusun derinliklerinde yaşayan çeşitli hayvanlar varmış,  bunların arasında …

Boynuzlar-Mı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı

Boynuzlar Mı, Bacaklar Mı Masalı Öncesini zamanın içerisine koyduk, kalburu samanın içerisinde unutmuş olduk, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir