Kasımiye Medresesi Mardin

Artuklular  döneminde yapımına başlanan ve  ancak  Timur dönemindeki Moğol saldırıları dolayısıyla  yapımı tamamlanamayan yapının Akkoyunluların  sultanı  olan Kasım ibn Cihangir  zamanında  yapımının tamamlandığı ve günümüze kadar sağlamlığını yitirmeyen güzel bir  tarihi yapı olup,  Eğitim Merkezi olarak kullanıldığı dönemlerde bölgenin en önemli eğitim merkezlerinden biri haline gelmiş olan Kasımiye Medresesi, I. Dünya Savaşına kadar kullanılmıştır.

 İçerisinde bir türbe, bir çeşme ve iki mescidi barındıran Medresesinin  700 yıllık bir geçmişe sahip  mimarisiyle halen ziyaret edilen  yapılar arasında bulunmaktadır.

Medreseye  Nasıl Gidilir,

Mardin kent merkezinde bulunan bu tarihi yapıya Yeniyol üzerinden Nusaybin’e doğru ilerlerken Şehir Stadyumu’ndan sonra bulunan İtfaiye Garajının oradan  sağa sapılarak yaklaşık 250 m yol gidildikten sonra ulaşılabilmektedir.

Söylentilere göre burada katledilen Kasım Paşanın kanlı gömleğini ağıtlar eşliğinde bu eyvanın duvarına  kız kardeşinin sürdüğü ve halen bu duvarlara su dökülmesi halinde kan izlerinin ortaya çıktığı, ayrıca  medresenin avlusunda bulunan  havuzda akan suyun  tasavvufi bir betimlemeyi sakladığı söylenmektedir.

Güneş doğduğu andan  battığı ana kadar tüm dersliklerin güneş ışığından faydalandığı, kapı girişlerinin  yüksekliğinin 1 m az biraz fazla olması dersliklere giriş ve çıkışlarda edeple eğilerek girip çıkmaları için yapıldığı söylenmektedir

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir