Karga ile Tilki Masalı

Karga ile Tilki Masalı

Günlerden bir gün etrafın yeşilliklerle dolu olduğu güzel bir ormanın girişinde bulunan ağaçların tepelerinde kendilerine yuva yapmış olan bazı kargalar yaşarmış.

Ormana çok yakın olan bir köye her gün gider etrafta gördükleri yiyecekleri kaptıkları gibi yuvalarına dönerlermiş, o yüzden köylüler onlara  ‘hırsız kargalar’ derlermiş.

O hırsız olan kargalardan biri, bir gün köyde masanın üzerinde olan bir parça peyniri aldığı gibi uçarak ormana geri dönmüş ve bir ağacın dalına konarak etrafı gözlemlemiş, etrafta kimsenin olmadığından emin olduktan sonra peyniri yemeye hazırlanıyormuş ki;  tam da o sırada oradan geçmekte olan bir tilki, o peynirin mis gibi kokusunu alınca, kokuyu takip ederek karganın bulunduğu ağacın dibine gelmiş,

Acıkmış olan Tilki de o peyniri yemek istiyormuş, hemen aklına bir kurnazlık gelmiş ve başını kaldırarak kargaya seslenmiş.

– Oooo günaydınlar karga kardeş, bugün gördüğüm en güzel karga sizsiniz, o güzelim tüyleriniz güneşte ışıl ışıl parlamakta, ben bu kadar güzel olduğunuzu hiç düşünmemiştim, siz o muhteşem gözlerinizle, ışıl ışıl kanatlarınızla ne kadar da asil duruyorsunuz, demiş

Karga ağzında peynir olduğu halde aşağı doğru şöylece bir bakmış, homurdanmış lakin ağzı dolu olduğu için bir şey diyememiş.

Tilki gülerek devam etmiş:

– Ha bu arada duydum ki sesinizde çok güzelmiş,  sizler şarkı söylemeye başladığınızda etrafınızdaki bütün hayvanlar neşe içerisinde şarkılarınızı dinlermiş, demiş.

Bu sözler karganın çok hoşuna gitmiş ve yerinden kımıldamaya başlamıştı ki onu gören tilki iltifatları daha da arttırmış.

– Bende sizin o güzel sesinizi duymak isterdim,  o ipeksi sesinizle bir şarkı lütfetseniz memnun kalırım, O güzelliğiniz benim gözlerimi alıyor,  ormanda bu konuda kimse sizinle yarışamaz, kulaklarımla da sesinizin güzelliğini duymak isterim. Lütfen karga kardeş siz beni bu zevkten mahrum bırakmayın.

Zavallı olan aptal karga, gak, gak diye o çirkin sesiyle bağırınca, ağzındaki peynir parçası yere düşmüş. Tilki o yere düşen peyniri daha havadayken ağzına aldığı gibi mideye indirmiş, oradan ayrılırken de gülerek şöyle demiş:

– Sakın karga kardeş bir daha sana her güzel söz söyleyenlere kanma,  sesinin güzel olduğunu da söyleyeme ve öyle herkese aldanma, ağzındaki yemeği böyle kaparlar işte demiş.

Önerilen İçerik :Avcının Masalı

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir