Karga ile Fare Masalı

Karga ile Fare Masalı
Karga ile Fare Masalı

Karga ile Fare Masalı: Günler aydınlanıp sabah olduğunda yuvasından çıkan karga etrafta cıvıl cıvıl dolanır yiyecek bir şeyler ararmış, yiyecek bir şeyler bulup karnını doyurduktan sonra biraz daha gezinir karşılaştığı diğer kuşlarla da selamlaşırmış, bu sırada bir taşın üzerinde bir peynir parçası olduğunu görmüş, peyniri kaptığı gibi alarak evine doğru uçuyormuştu ki gözüne bitkin bir o kadar da çaresiz bir fare ilişmiş, bu fare halsiz bir şekilde zorlana zorlana eve doğru gidiyormuş.

Karga :

-Hey Fare kardeş ne oldu neyin var.

Fare :

-Çok acıktım.

Karga :

-Biraz önce bir peynir bulmuştum demek senin nasibinde bu peynir varmış, hem bende acıkmıştım gel beraber yiyelim. Demiş.

Peyniri beraber yiyerek bitirmişler, karnı doyan fare birden canlanarak neşeli bir şekilde kargaya çok teşekkür etmiş birbirleri ile vedalaşarak yollarına gitmişler.

Aradan yaklaşık 1 ay gibi bir süre geçmişti ki, Farenin şansı yaver gitmiş sürekli yiyecek ile karşılaşıyor, bu yiyecekleri aldığı gibi evine götürerek stokluyordu.

O günlerde ise karga hiç yiyecek bulamadığından epey güçsüz kalmıştı, uçacak takati kalmadığından dinlene dinlene eve doğru gidiyordu ki, kendisine peynir ikram ettiği fare ile karşılaşmış

Karga :

-Kardeş yiyeceğin var mı?

Fare :

– Maalesef yok kardeş demiş.

Aslında her gün bulduğu yiyecekleri stokluyor ama daha önce kendisine yardım eden kargayla yiyeceğini paylaşmamıştı, Karga onun kendisine dürüst davranmadığının farkına varmış, lakin ne yapalım diyerek oradan uzaklaşmıştı.

Karga diğer arkadaşların yanına uğrayarak onlardan temin edebildiği kadar birkaç parça yiyecek temin ederek açlığını gidermiş,

Günler bu şekilde ilerken havanın soğumasıyla beraber şiddetli bir yağmur yağmış ve farenin tüm stoğu sulara kapılarak yok olmuş, yiyecek bir şeyler bulamayan fare karganın yuvasına giderek ona;

-Yiyecek birşeyler varmı? Karnım çok aç

Karga:

– Ben elimdeki tek yiyeceğin yarısını seninle paylaştım ama hatırlıyor musun? O gün ben senin yanına geldiğimde senin günlerce yetecek miktarda yiyecek stokun olduğu halde, bana bir lokma dahi vermedin, gözlerimin içerisine bak baka bana yalan söyledin. Demiş

Yüzü kızaran Fare yaptığı aç gözlülüğün farkına varmış ve başını önüne eğerek evine doğru gitmiş, iki gün sonra da açlıktan yatağa düştüğü, bu haber kısa sürede etrafa yayılmış bunu duyan karga:

-İşte ne ekersen onu biçersin demiş.

Karga ile Fare Masalı’nı okurken eğlenceli bir vakit geçirdiğini umuyoruz dilerseniz Keloğlan Dört Haramiler Masalını okuyabilir veyahut Masal Oku sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir