Karagöz ile Hacivat Miras

Karagöz ile Hacivat Miras

Şimdi Karagöz ile Hacivat arasında olan kısa konuşmalardan bir tanesi olan Miras’ı sizlerle paylaşıyoruz.

Karagöz’e Mısır’da bulunan amcasından yaklaşık bir sandık kadar altın miras kalır, bunun üzerine Karagöz en yakın arkadaşı olan Hacivat ile birlikte bir gemiye binerek Mısır’a giderler.

Orada miras işlemlerini bitirdikten sonra kürekle hareket eden bir gemiye binerek geri dönerler ama Marmara Denizine vardıktan sonra kürek çekenlerin isyanı yüzünden su almaya başlayan gemide bulunan yolcular kayıklara binerek kurtulurlar.

Karagöz ile Hacivat altın dolu olan sandık ile bindikleri kayık ile Mudanya kıyılarına ulaşırlar, bir ara sahile çıkarak orada konuşmaya daldıkları esnada iskeleye sağlam bir şekilde bağlamadıkları kayıkları dalgaların arasında kalarak kısa sürede gözden kaybolur.

Çaresiz kalınca bir at arabasına binerek Bursa’daki evlerine doğru yola çıkarlar, ceplerinde beş kuruş paraları kalmayınca, para kazanmak için iş bulmaları gerekiyordu ama nasıl bir iş? İki arkadaş kendi aralarında konuşurlarken öylesine koyu bir sohbete girerler ve giderek sohbetleri derinleşir, şakalaşmalar artar.

Karagöz:

– Sence nasıl bir iş tutmalıyız Hacivat ama tutacağımız iş de az emek harcayarak çok para kazanacağımız bir iş olsun.

Hacivat:

– Öyle bir iş olmaz ki Karagözüm, nasıl oluyor az emek ile çok yemek, az emek ile az yemek olur.

Karagöz:

– Sen de biraz fazla abarttın be Hacıcavcav, bana azıcık yemek vere vere açlığa mı alıştırmayı düşünüyorsun,  Biraz insaf etsende tabağımı dolma ile doldursan, Ben pek severim dolmanın yanında o güzel köfteyi, ondan sonra da hem pilavı hem de şam tatlısını.

Hacivat:

– Bu kadar yetmez mi Karagözüm? Dilersen musakka dan, nohuttan, makarnadan ve cacıktan da biraz tabağına alsan.

Karagöz:

– Onlar senin olsun Hacıcavcav, benim istediğim çeşitlerden ikişer porsiyon olmuş olsaydı ve o yemeklerden birazı da sabaha kalmış olsaydı, ne güzel olurdu.

Hacivat:

-Tamam, Karagözüm, şu dilediklerin olur olmasına lakin çok çalışır çok kazanırsan, bu yemeklerden yersin.

Karagöz:

-Off, Of Keşke o kayığımızı sağlam bağlamış olsaydık da o altınlarımız kaybolmasaydı o altınlarımızı bozdurur, dilediğimiz kadar yer içerdik ve Keyifli bir hayat sürerdik.

Ayrıca kontrol et

hacivat-karagoz-dis-macunu

Karagöz ve Hacivat Diş Macunu

Karagöz ve Hacivat Diş Macunu Hacivat, Karagöz ile karşılaşır ona Karagöz ’üm yine nereye gitmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir