Kara Kedi Geçmesi Niçin Uğursuzluk Getirir?

Kara Kedi Geçmesi Niçin Uğursuzluk Getirir?

Geçmişten günümüze kadar bakılarak bir kanıya varıldığında, dünya tarihinde kediler haricinde, önce kutsallaştırılan, sonra şeytan ile özdeşleştirilip aşırı bir zulme uğrayan, sonrasında ise tekrardan evlerin baş köşesine yerleştirilen bir canlı türü olmadığını söylersek yerinde bir söz olur.

Bir kişinin önünden siyah bir kedinin geçmesi halinde o kişiye uğursuzluk getireceğine ilişkin oluşan inancın kaynağının eskilere dayandığını bilmeyeniniz yoktur.

Milattan önceki 3000’li yıllarda yani eski Mısırlılar zamanında kediler kutsal birer canlı olarak görülüyordu, özellikle siyah olan dişi kedilerin tanrıça olarak kabul edildiklerinin de olduğu kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan bazı duvar kabartmalarından anlaşılmaktadır.

Eski devirde Mısır imparatorluğunda bulunan kedileri hastalık ve ölümden korumak adına bazı kanunlar bile yapılmıştı.

Bir evde bulunan kedinin ölmesi o aile için bir felaket haberiydi. Aile ister fakir ister zengin olsun hiç fark etmezdi, o kedi mutlaka mumyalanır, kaliteli ve güzel kumaşlara sarılır, hatta mezarlara konulurken yanına kıymetli taş ve madenler konulurdu.

Mısırlar zamanında Kedilere bu kadar çok değer verilmesinin sebebi olarak çok yüksek yerden düşmeleri halinde çoğu zaman yara bile almadan kurtulmaları olduğu düşünülmektedir.

Kedilerin dokuz canlı oldukları inancı o zamanlardan günümüze kadar gelişmiştir. Medeniyetler ve toplumlar geliştikçe insanlarda kediye olan sevgiside zamanla artmaya başlamıştı, Hindistan ve Çin gibi nüfus yoğunluğu fazla olan ülkelerde, kediler insanlara en yakın hayvanlar oldular.

O zamanlarda, bugünkü oluşan inanışın aksine bir kedinin kişinin önünden geçmesi,  o kişi için şansın yaver gideceği düşüncesini oluşturmuştu.

Kedilere olan nefret bunlardan da özellikle siyah renkli kedilere karşı oluşanı, Hristiyanlığın kendinden önce oluşan kültürleri ve onların sembol olarak kabul etmiş olduğu şeyleri yok etme güdüsü ile orta çağlarda, ilk olarak İngiltere’de başladığı sanılmaktadır.

O zamanlarda bağımsız, yalnızca bildiğini yapan, “inatçı” ve “sinsi” karakterlere sahip kişilerin, sayılarının şehirlerde gün geçtikçe artması üzerine, artık kediler gözden düşmeye başladı.

O senelerde evlerinde kedi besleyen aileler evde yalnız yaşayan fakir ve yaşlı kadınlardı. Yine o zamanlarda büyücülere ve cadılara olan inancın Avrupa’da aşırı derece artması üzerine, siyah kedi beslemekte olan kadınların kara büyü ile uğraştıklarına dair söylentiler hızla yayılmaya başladı.

O siyah kedilerin gece olunca şeytana dönüştükleri söylentileri üzerine korku dolu halk hikayeleri üretilerek Cadı konuları bir paranoyaya dönüşünce ülkede yaşayan birçok zavallı ve çaresiz kadın kedileri ile birlikte yakıldı.

Fransa kralı 13. Louis, bu durumu yasaklayana kadar, ülkede her ay binlerce kedi yakılıyordu. Sonra da kedilerin popülaritesi tekrardan yükselerek tekrardan evlerde baş köşelere geçmeye baladı.  Boşuna dememişler kediler dokuz canlıdır diye.

Önerilen İçerik:

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir