Kapadokya Ve Yürüyüş

Kapadokya denilince aklımızda bu coğrafya sayısız mağara, ilginç yeryüzü şekilleri ve doğal güzelliklerin bulunduğu harika yerlere ev sahipliği yapan bölge olarak yer edinmiştir. Ülkemizde turistik olarak en çok ziyaret edilen bölgelerden  biri olan Kapadokya’da Erciyes ve Hasan dağlarının volkanlarından çıkan lav ve küllerden oluşan  ilginç yeryüzü şekilleri, peri bacaları, tüf vadileri  gibi harika yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Kapadokya bölgesi,

Nevşehir ili, Kayseri ili ve Aksaray illerinin sınırları içerisinde bulunan  Ihlara vadisi,Aşıklar Vadisi, Gül Vadisi, Güvercin Vadisi, Soğanlı Vadisi, Kızıl çukur Vadisi, Zemi Vadisi, Bal Vadisi, Keşişler Vadisi , Devrent Vadisi ve Avla vadileri gibi güzellikler bulunduğu yerlerde ayrıca yürüyüş  yaparak gezmek  isteyenlerin uğrak yeridir.

 Aşk Vadisi

Aşk Vadisi olarak anılan vadi  eşsiz bir vadi olup,  yeryüzünde kendiliğinden oluşmuş olan güzel şekillere ait manzaralar bulunmaktadır.

 Beyaz Vadi

Kapadokya bölgesinde bulunan en uzun ve sivri peri bacalarının bulunduğu  Vadi olup,bu vadide yürüyerek gezmek isteyenlerin yaklaşık olarak 1 ila 1.5 saat süren  yürüyüşleri sonucu bir çok güzelliklerle karşılaşılmaktadır.

 Kılıçlar Vadisi

Göreme Açık Hava Müzesi‘nden başladığı belirtilen  Kılıçlar Vadisi parkuru Çavuşin köyünde sona ermektedir.

 Kızılçukur

Gün batımıyla birlikte kızıl rengine boyanan vadi Kızıl çukur, Kapadokya’nın en çok fotoğrafının çekildiği güzel vadiler arasında

 Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Uçhisar’dan başlayarak  Göreme’ye kadar uzanmaktadır.

  Ihlara Kanyonu

Melendiz Nehri boyunca uzanan bu nehrin yeryüzünü oyması nedeniyle oluşan ve  Ihlara Kanyonu olarak da adlandırılan bu bölge bahar aylarında  harika bir görünüme barınıyor,

 Devrent Vadisi

Devrent Vadisi, Kapadokyadaki lavların etkisiyle kendiliğinden oluşmuş doğal  yeryüzü şekillerini gözlemleyebileceğiniz bir yer olan Devrent Vadisi’nde  oluşan bu şekiller  çeşitli insan ve hayvanlara benzetilmekte olduğundan bu vadi Hayal Vadisi olarak  adlandırılmaktadır.

 Meskendir Vadisi

Meskendir Vadisi, 4 bin 400 metre uzunluğa sahip olan Kapadokya yürüyüş alanlarından biri  olup,  Sedir ağaçlarıyla donanmış vadide gezilecek güzellikte yerler bulunmaktadır.

  Gomeda Vadisi

Gomeda Vadisi, Ihlara Vadisi’nin küçük benzeri olarak adlandırılan bir vadi olup, Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi  kaya oyma kiliseler, barınaklar ve vadi içerisinden geçen nehir bulunmaktadır.

  Güzelyurt Vadisi

En iyi korunan yerlerden biri olan Güzelyurt, eski bir Rum kasabası olup, harika yapılara ev sahipliği yapıyor,

Kapadokyaya yılın her ayında ziyaretçi  gelmekte olup, Uzun yürüyüşler ve sıcak hava balon gezileri için ilkbahar ve sonbahar mevsimleri  en ideal mevsimler olup, Temmuz ve ağustos ayları ise bölgenin aşırı sıcak olması dolayısıyla daha az ziyaretçi kitlesine sahiptir..

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir