Kabus Neden Görülür

Kabus Neden Görülür

Bazı grup bozukluklar; yani otonomik belirtiler ve yaşanan atağın ayrıntılı bir şekilde hatırlanarak anlatılabilmesi ile oluşan belirli parasomnilerdir. Daha fazla erişkinlerde ve özellikle de REM uykusunun daha fazla yoğunlukta yaşanmakta olduğu gecenin ikinci yarısında yani sabaha karşı genellikle ortaya çıkar. İşte bu gruptaki bireylerde en sık rastlanan bozukluk, kâbuslardır.

Uyanıklık bozukluklarına sahip olan kişilerin tam aksine bu grup bozukluğu bulunan kişiler uykusundan daha kolay bir şekilde uyanırlar ayrıca görmüş oldukları rüyalarını ayrıntılı bir şekilde anımsar ve başkalarına anlatır.

Uyku paralizisinde (uyku felci) olgu daima uyanıktır; ancak paralizi dolayısıyla yanıt veremez. Ancak dokunma veyahut kişinin kendi bulduğu bir taktikle de atak sonlandırılabilir, yani yaşanan bu durumlar sıklıkla bir psiko-sosyal stres etkeni ile ilişkili olduğudur.

Kâbus Bozukluğu

REM dönemi olarak bilinen başka bir deyişle uykunuzun ikinci evresinde(yarısında), herhangi bir dış uyaran olmaksızın rüyayı gören kişinin uyanmaya yol açacak olan o korkutucu rüyalar parasomni ataklarıdır.

Bu atakların yani bozukluğun temel özelliği,  hem tekrarlayıcı olması, oldukça belirgin bir bunaltıya yol açan saldırıya uğrama korkusunun bulunması, başkası tarafından izlenme, yaralanma ve ölümle ilgili olan temaları içeren rüyaların görülmesidir. Hele bu çocukluk döneminde ise bu tür kâbuslarda, canavarlar gibi korkutucu olan figürler daima ön plandadır.

Rüyayı gören çocuklar uykudan uyandıkları esnada çok endişeli bir halde olmalarına rağmen, gördükleri o korku ve dehşet veren rüyaları,  daima ayrıntılı bir şekilde anlatmayı başarırlar. Rüya gören kişi uyandığı vakit uyarılma belirtileri içerinde terleme, çarpıntı ve solunumda hızlanma olabilir. Bu gördüğü rüyadan sonra tekrar uykuya dalmakta çoğu zaman güçlük olur.

Kâbusun Toplumdaki Yaygınlığı

Belirtildiği gibi Kâbus bozukluğu, her yaşta bireylerde görülebilmekle birlikte en fazla 3 ila 6 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır ancak erişkin dönemlerde bu tür kabuslar kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Çocukluk dönemlerinde yaşanılan çevre ve televizyon gibi faktörler genellikle rüyaları etkileyebilirler. Psikiyatrik bozuklukları bulunun bireylerde ise bu eğer çocuksa 3 kat; yetişkin ise 5 kat daha sık görülür.

Uykudayken meydana gelen panik ataklar sırasında da bireylerde çarpıntı, ateş basması, terleme, göğüste boğulma yani daralma hissi gibi çeşitli belirtiler içerisinde büyük bir korkuyla uykudan uyanmaktadırlar ancak bu tür uyku bozuklukları panik atak yaşayan kişiler sorgulatıldığında korkulu rüya görülmez,  Kâbus anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi bir hastalığa bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Kâbus Tedavisinde İzlenecek Yollar Nelerdir?

Kâbus bozukluğu yüzünden tedavi edilecek olan çocuklara, bu tablonun çocukluk devresinde normal bir durum olduğu ve genellikle ergenlik döneminde bu tür durumların tamamen yok olacağı söylenmelidir. Ayrıca o çocuklara korkutucu filmlerin izlenmesinin ve korkutucu öğeler içeren türdeki masalların anlatılmasının tamamen engellenmesi de her zaman tedaviye yardımcı olabilir.

Bu tür hastalıkların tedavide özellikle kullanılmakta olan ilaçlar içerisinde bazı maddeler (benzodiyazepinler ve antidepresif ilaçlar) kullanılmaktadır. Kâbuslar ok sık görülmediği ve günlük yaşamınızı aşırı derecede etkilemediği taktirde, bağımlılık yapabilme özellikleri olması nedeniyle benzodiyazepin içeren ilaçların kullanımından kaçınılması faydalıdır.

Önerilen içerik :Doğum Çantasında Neler Olmalı

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir