İpin Hesabını Veremeyen Hamal Hikayesi

İpin Hesabını Veremeyen Hamal Hikayesi

Okunması gereken ibret dolu güzel bir hikaye ile kaarşınızdayız.

İpin Hesabını Veremeyen Hamal Hikayesi

Günlerden bir gün büyük bir kasabada yaşayan çok zengin yaşı ilerlemiş bir Tüccar varmış.

Bu tüccar kasaba’daki en zengin kişilerden biriymiş, tüccar öldüğü zaman malının hesabını vermenin çok zor olduğunu bildiğinden,  bir gün çevresindeki insanlara öldüğüm vakit benimle beraber kim bir gece mezarda kalırsa eğer servetimin yarısını ona verilmesini vasiyet ediyorum.

Bu vasiyetinin bütün kasabaya duyurulmasını isteyen tüccar kısa sürede her tarafa yaymış,  günler bir birini kovalarken gün gelmiş bu tüccar vefat etmiş.

Tüccarın akrabaları vasiyetini yerine getirmek için her tarafa vefat haberini yayarak beklemişler yalnızca tüm serveti bir ip birde küfe olan fakir bir hamal gelerek tüccarla beraber bir gece mezarın içinde kalarak vasiyeti yerine getirmeyi kabul etmiş.

Hamal,

-Nasıl olsa kaybedecek hiçbir şeyim yok olurda bu gece mezardan sağ çıkarsam artık bende bu kasabanın sayılı zenginlerinden biri olacağım bu işe talip olarak çok iyi ettim diye hayaller kuruyormuş.

Defin zamanı gelince hamalda tüccarla beraber mezara konmuş, biraz geçtikten sonra tanımadığı kişilerin geldiğini görünce korkmaya başlamış, gelenler şu tüccar nasıl olsa ölmüş elimizde onu istediğimiz vakit hesaba çekebiliriz biz en iyisi önce şu hamalı sorgulayalım demiş,

Hamal bu söylenenleri duyuyor ve korkudan tir tir titriyordu gelenler başlamışlar art arda sorular sormaya

– Söyle bakalım falan oğlu filan sen şu küfenin ipini kimden aldın, onu aldığın parayı nereden getirdin, onun parasını mal sahibine tam olarak verdin mi? yoksa vermedin mi? bu duydukları karşısında şaşıran hamal her sorulan soruya kekeleyerek cevap veriyor soğuk terler atıyordu her soruya o cevap verdikçe yeni bir soruyla karşı karşıya kalıyordu bu gece hep o tür sorularla geçmiş.

Sabah olunca hamalı mezardan çıkarmak için mezarlığa gelen tüccarın akrabaları tabutu açıp hamalı oradan çıkarmışlar.

Onlardan biri Hamala,

-Ne mutlu sana artık sende Kasabanın sayılı zenginlerinden biri oldun anlatsana bize gecen nasıl geçti diye sormuş,

Gördüklerinin şokunu atlatamayan hamal ben o malı istemiyorum dün gece tek servetim olan o ipin hesabını sabaha kadar veremezken bu kadar malın hesabını nasıl verebilirim ki o servetin hepsi sizin olsun diyerek hızlıca oradan ayrılmış.

Gerçek Hikayeler arasında bulunan İpin Hesabını veremeyen Hamal hikayesini okurken  hem duygulandığınızı hemde birçok şey anladığımızı  umarız, diğer Hikayeler  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ladikli Ahmet Ağa ile Hızır (a.s)
Yaşanmış Gerçek Hikayeler
Hikaye Oku

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir