Intel Yeni Thunderbolt 4 Protonu Tanıttı| Bilgisayarlar İçin 8K Ekran Desteği

Intel-Yeni-Thunderbolt-4-Protonu-TanıttıThunderbolt adı muhtemelen çoğunuz tarafından duyurulmuştur. Thunderbolt bağlantı noktası şu anda en hızlı bir tür USB portudur.

Günümüzde epey bir hızlı olduğu içinde en pahalı olan giriş portudur. Bu nedenle birçok bilgisayarlarda göremiyoruz.

Intel tarafından lisanslanan Thunderbolt 4 bağlantı noktası ile ilgili konuşacağız

İlk olarak CES 2020 seminerinde tanıtımı yapılan Thunderbolt 4 portu için protokol resmi olarak Intel firması tarafından tanıtıldı.

Thunderbolt 4 bağlantı noktası, şu anda mevcut olan USB 3.2 Gen 2 portlarından 4 kat daha hızlı dosya aktarabilir.

Intel firması tarafından açıklanan bilgilere göre, yeni Thunderbolt 4 portu thunderbold 3’ten hız olarak farklı olacak. Şu anda 3.2 gen 2 USB giriş portları 10 Gpbs hızını desteklerken, Thunderbolt 4 portları 40 Gbps hızını destekleyecektir. Yani bu bağlantı noktaları aracılığıyla saniyede 40 GB dosya aktarımı mümkün olacaktır.

Thunderbolt portları, yüksek çözünürlüklü monitörleri ve harici ekran kartını (eGPU) bir bilgisayara bağlamak için kullanılabilir,  yeni Thunderbolt 4 ile kullanıcılar bilgisayarlarına 2 adet 4K veyahut 1 adet 8K monitör bağlayabilecekler.  Bu bağlantı noktasına sahip dizüstü bilgisayarların artık bir 8K monitör bağlayabileceği anlamına gelmektedir.

Intel yetkililerine göre, Thunderbolt 4 portunu daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişilebilir hale getirmek istiyorlar. Bu nedenle, bazı sertifikalar zaten hazırlanmış olup, yıl sonuna kadar Thunderbolt 4 portuna sahip yeni dizüstü bilgisayarları görebileceğiz.

Ayrıca kontrol et

APU Sistem Nedir

APU Sistem Nedir? APU İşlemci Avantajları

Teknoloji çağının bizlere sunmuş olduğu gelişmelerden bir tanesi olan Apu nedir ve Apu sistemi nedir …

Dahili Ekran Kartı Nedir

Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili Ekran Kartı nedir? İşlemcilerin son zamanlarda o güçlü ilerleyişiyle birlikte oyunların ve grafik programlarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir