İnsanlar Niçin Tokalaşıyorlar

İnsanlar Niçin Tokalaşıyorlar

Herkesin sürekli yaptığı ama asıl olarak niçin yaptığını bilmediği Tokalaşma, niçin yapıldığını düşünen bir sürü insan olmuştur.

Bu kimisine göre bir örf adet kimine göre de bir sevgi gösterisi olmuştur.

Aslında tokalaşma çağlar öncesinden gelen ve zamana ve kültürlere göre farklılık gösteren ve her toplum tarafından kabul gören güzel bir adet.

Eskilerde, göçebe bir yaşam süren toplumlarda özellikle günümüzdeki gibi şehirleşmenin çok fazla yaygın olmadığı yüzyıllar öncesine kadar neredeyse bütün erkekler ya bir silah, yada silah yerine geçen kılıç, kama, yay, mızrak vb. bir alet   taşıyor ve çoğu kişide taşıdığı silah ve silah niteliği taşıyan aletleri sağ eli ile kullanıyordu.

Eskilerde iki kişi arasında oluşan tanışma sonucu birbirleri ile karşılaştıkları zaman, biri diğerine elinde silah bulunmadığını göstermek için, boş olan sağ elini uzatıyor, diğeri kişide aynı şeyi yapıyordu.

Ama her iki taraf da birbirinden emin olmadığından kendini emniyete almak, diğer tarafın ise aniden silah çekerek kendisine zarar vermesine mani olmak için, birbirlerinden iyice emin olana kadar, birlikte ellerini hafif bir şekilde sıkarak bırakıyorlardı.

Eskiden tokalaşırken elleri sallama alışkanlığı ise, karşı tarafın ellerini daha iyi kavrayarak, onun giysisinin içerisinden aniden bir silah çıkarmasını mani olmak için başlamış olduğu düşünülmektedir.

Bu tokalaşma aradan geçen zaman içerisinde değişikliğe uğrayarak bir dostluğun ifadesi olan bir gelenek olarak varlığını sürdürmüştür.

Dilerseniz Neden Esneriz adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Geceleri veyahut karanlıkta  flaş ile çekilmekte olan fotoğraflarda genelde gözler kırmızı çıkar, peki fotoğraflardaki bu …

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Çoğu zaman anlam veremediğimiz bir durum olan saçlarımızın beyazlaşması olayı bazen bireyler tarafından can sıkıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir