İngiltere’de Trafik Niçin Soldan Akar

İngiltere'de Trafik Niçin Soldan Akar

En çok Merak edilen İngiltere’de Trafik Niçin Soldan Akar konulu yazımızı beğeneceğinizi umarız.

Eskiden çoğu toplum İngilizler gibi yolun solundan gitmekteydi, bunun için de çok geçerli bir sebepleri vardı.

Çünkü eskiden yolun karşı tarafından gelen kişinin dost mu, yoksa düşman mı olduğunu bilmek mümkün değildi. İnsanların büyük çoğunluğu sağ ellerini kullandıkları için, her zaman yolun solundan, duvar dibinden yaya veyahut at üzerinde giderek sol taraflarını her zaman emniyete alırlardı.

Sağ kolu ise kılıçlarını hemen çekecek şekilde hazır vaziyette bekletirlerdi.

Yolun sol tarafından yapılan seyahat, ilk defa 13 yüzyılda, papanın Roma’ya gidecek olan hacıların yoldayken herhangi bir karmaşaya sebep vermemeleri için, yolun sol tarafından gitmelerini emretmesiyle resmileşti ve o günden sonra yüzyıllar boyu bu şekilde devam etti.

1800’ lü yılların son zamanlarında ABD’de atlar ile yapılan posta arabalarında, sürücü koltuğu bulunmamaktaydı çünkü o sürücü koltuğu en arkadaki solda bulunan atın üstünde bulunuyordu.

Bu durum yolun sol tarafından gidildiğinde karşı taraftan gelen kişiyi ve yolun kontrolünü zorlaştırmaktaydı.

Aradan çok  fazla bir zaman geçmemişti ABD’de trafik sağdan işlemeye başladı.

Fransız İhtilali sırasında, ihtilalin öncülerinden Maximilien Robespierre, büyük bir ihtimalle Katolik kiliseye meydan okuyanlar için bir jest olsun diye, Parisde yaşayanların sağından gitmelerini istedi.

Bir süre geçtikten sonrada aslında kendisi de bir solak biri olan Napolyon, ordularında bulunan ikmal taşıtlarının yolun sağından gitmeleri emrini verdi ve fethettiği her ülkede de bu uygulamayı hayata geçirdi.

İngiltere Napolyon tarafından fethedilmediğinden İngilizler her zaman yolun solundan gitme alışkanlıklarından bir türlü vazgeçmediler.

Hindistan, Avustralya vb. sömürge ülkelerinde de bu usul aynı şekilde devam etmiştir, zaten onlarda  İngilizlerde Amerikalılardan farklı olarak sürücü arabanın üstünde ve sağında oturuyorlardı.

Modern araba teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu gelişme dünyada öncü olan ABD’de sürücü koltuğu ve direksiyon sağ taraftan gidişe uygun olarak sol tarafa konuldu ve dünyanın birçok bölgesinde bu şekilde yaygınlaştı.

İngiltere’de ve onların eskiden sömürgesinde bulunan ülkelerinde, trafik akışını sağ şeride almanın

Maliyeti o kadar fazladır ki artık isteseler dahi kolay kolay bunu yapamazlar.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir