İlköğretim Çağında Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı?

-Eğitim, birey doğduğu anda başlayarak ölümüne kadar devam eden bir olgudur.

-Çocuklarını eğitmek isteyen aileler öncelikle bilinçli bir şekilde hareket etmeyi öğrenmeliler, ondan sonra çocuklarının eğitimi için girişimde bulunmaları en önemli faktörler arasındadır.

-Çocuğunuza yeteri kadar zaman ayırıyor musunuz,  ayırmıyorsanız ayırmaya başlayın çünkü onlar için en önemli iki faktörden biri  “İlgi”  diğeri ise “zaman” dır.

-Çocuklarımızın eğitiminde onlara göstereceğimiz ilgi ve ona ayıracağımız zaman kendisine önem verildiği hissini çocukta oluşturmaktadır.  Günümüzde aileler çocuğa bir sürü pahalı eşya alarak onu memnun etmeye çalışıyor, aslında çocukların bu tür şeylere o kadar ihtiyacı yok.

-Bir annenin, babanın çocuğa gülümsemesi veya onunla birlikte zaman geçirmesi o çocuk için en pahalı hediyelerden daha önemli olduğunu unutmamak gerekir, bu sözümüzü hediye alınmaması anlamında algılamayın tabiki çocuklarımıza  hediyeler  alacağız ama sadece bir şeyler alıpta onla ilgilenmemek ve onla zaman geçirmemek anlamında bu cümleleri kurmuş bulunmaktayız.  Özellikle babaların çocuklarına mutlaka zaman ayırmasını tavsiye ediyoruz.

-Çocukların yeterli seviyede uyku uyuyup, uyumadığını takip ederek yeterli  seviyede uyumasını sağlamalıyız çünkü, çocuk uyku halindeyken  zeka ile ilgili  önemli gelişmeler  meydana geliyor,  yeterli seviyede uykusunu alamamış yorgun çocuk genelde konsantre olamaz ve birçok şeyi de hatırlayamaz.

-Yapılan  araştırmalarda 4-6 yaş arasındaki çocukların ideal uyku süresi olarak 10-12 saat arası, 6-16 yaş arası ise en az 8-10 saat  uyku uyumaları tavsiye olunmaktadır.  Çocuğunuza baktığınızda gözaltı bölgesinde çukurlaşma ve göz kapaklarında hafif düşme varise o çocuk uykusuz kalmıştır ve bu sebeple her zaman huysuzluk yapar.

-Çocuklar üzerinde etkili bir yöntem olan  kukla yöntemin  işe yaradığını deneyen  çoğu ebeveynden duymuşsunuzdur,  özellikle annelerin çocuğuna şunu yapma bunu yapma gibi kelimelerle hitap etmek yerine kukla yöntemini kullanarak  yani ellerine kuklayı takarak, kuklayı konuşturmaları daha etkilidir.  

Örnek vermek gerekirse çocuğa iletmek istediğimiz mesajı merak uyandırarak, iletmek için bu lezzetli  yemeği hiç yedin mi?  Canın yemek istiyor değil mi! gibi şeyler işe yaramaktadır.

-Günümüzdeki aileler çocuklarının  her istediklerini ve ötesi istemediklerini yani  her şeyi veriyor, her şeyi elde eden çocuktaysa  saygı kalmıyor,  aile çocuğu için parasını harcayıp, tüm zamanını ve  ilgisini ona  veriyor. 

Nasıl ki, ilgisizlik ve zaman ayırmama durumu yanlış ise aynı şekilde tüm zamanını ve tüm ilgisini çocuğa veren ebeveynler için ne kadar normal gibi görünse de çocuk açısından baktığımız zaman  çok rahatsızlık verici bir durum  olduğudur.  çünkü çocuk, kendini çocuk gibi hissedemediği gibi  çocuk gibide  yaşayamaz neden mi diye soracaksınız şimdi, sürekli  yetişkin biriyle beraber olan bir çocuk artık onun  gibi hareket etmeye çalışır ve ilerleyen zamanlarda çocuğun ailesinden kaçmak ve onlardan uzak bir hayat yaşama isteğine  sebep olabilmektedir.

-Çoğu ailenin yapmış olduğu yanlışlardan biride bahsettiğimiz her şeyini çocuğa vermesi ve çocuktan farklı türde beklentiler içerisine girmesi çocukta olumsuzluğa sebep olmaktadır.

-Çocuğunuzu küçükken yavaş yavaş eğitmelisiniz, şu ata sözünü hiçbir zaman unutmayın “Ağaç yaş iken eğilir”  çocuğunuza küçük yaştan itibaren görevler verilmeli, beraber alışverişe gitmelisiniz, çocuğun eline küçük bir alışveriş çantası vererek ona alacakları eşyaları söyleyerek almasını sağlayın onu gözlemlerseniz dahi ona fark ettirmeden onu gözlemleyin  ona taşıyabileceği ağırlıktaki küçük eşyaları taşıtın

Böylece çocuk kendisinin ailenin bir parçası gibi hisseder onu görevi yerine getirmesi için cesaretlendirerek teşvik edin ve en sonunda ona yaptığı için teşekkür edin.

-Her zaman ödül olarak bir şeyler alınmamalı bazen tatlı öpücük ve sıcak bir sarılma dışarıdan alınan bir eşyadan kat ve kat fazla etki uyandırabilir çocuğunuzda,

-Çocuğunuza bir konuda  “hayır” denilmişse, bundan asla vazgeçilmeyerek kararımızda sabit kalınmalıdır.  

-Evde karı koca ve diğer kardeşler arasında meydana gelen gergin ortam çocukları  olumsuz olarak en çok etkileyen  durumlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır, ebeveynler  çocukları hakkında bir başka çocuğuna olumsuz bir şey söylememelidir.

Önerilen İçerik : Çocuklarımız neden sinirli olur veya Çocuk Eğitimi ve Psikolojisi

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir yorum

  1. Okudukça okuyasım geliyor teşekkürler gerçekten çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir