İlginç Türbe Hikayesi

İran’ın en büyük şehri ve başkenti olan tahrandan  kazvin istikametine giderken yol üzerinde bulunan türbeye İran halkı tarafından verilen ad oldukça ilginç olup, konuyla ilgili yapmış olduğumuz araştırma sonucunda oldukça ilginç bir sonuçla karşılaştık,

İran halkının büyük bir çoğunluğunun  genel itibariyle türbelere giderek şifa, çocuk sahibi olmak, zengin olma, mutlu olma, aileler arası ilişkilerin düzelmesi gibi farklı türdeki talep ve dileklerinin gerçekleşmesi için ziyaret etmiş oldukları  binlerce farklı türbe  bulunmaktadır.

Bu türbelerin büyük bir kısmının peygamber efendimiz Hz. Muhammet(SAV) tabi olan sahabe ve soyundan gelen  ehli beyt’e  ait olmadığı herkes tarafından bilinmekte olduğu gibi bu  Mezarların büyük bir kısmının Moğol hanlarına ait mezarlar olduğu İran tarihi kaynaklarında belirtilmiştir. 

İşte İran’da bulunan  çok ilginç hikayesi bulunan bir türbeden size bahsetmek istiyoruz,  bu türbeye verilen isim ise oldukça güzel diyemeyiz ama İranlılar tarafından türbeye verilmiş olan isim gerçekten üzücü ve bir o kadarda ilginç

İran’ın Kazvin il sınırları içerisinde bulunan ve  “Şerefsiz İmamzade” [Emamzade Bigayret] adıyla meşhur olan herkes tarafından bilinen bir türbe bulunmaktadır. Kazvin ilinin  doğusunda 25 km uzaklıktaki  Tahran şehrinden  Kazvin’e giden eski yol üzerinde bulunan Hisar Hürvan köyü yakınındaki türbenin kapıları  sürekli olarak kapalı tutulmaktadır.

Bölgenin yerli halkı tarafından bu türbeye gelerek şifa talebinde bulunanların şifa bulmadığı için yani hiç kimsenin sorununu çözmediği, ayrıca türbede bulunan değerli eşyaların hırsızlar tarafından çalındığı halde o mallara sahip çıkmadığı için “Şerefsiz İmamzade” olarak  halk arasında  tanındığını söylenmektedir.

Bu türbenin peygamber efendimiz ashabı ve  Ehl-i Beyt torunlarından birinin  mezarı olmadığı, Mirza Hasan Şeyhul İslam isminde  şahsa ait olduğu söylenmekle beraber birçok ilginç türbe bulunmaktadır.

Somuncu Baba ve Hızır a.s Ulu Cami Buluşma HikayesiHikayeParmaklarım Ne Zaman Çıkacak Baba

Ayrıca kontrol et

Oduncu-İle-Şeytan

Oduncu İle Şeytan Dövüşü

Oduncu İle Şeytan Dövüşü Geçimini odunculuk yaparak kazanan bir adam vardı, kendi halinde kimseye karışmayan …

Kırık-Testi-ve-Gözyaşı

Kırık Testi ve Gözyaşı

Kırık-Testi-ve-Gözyaşı On sekizinci yüzyılın başlarında avcı Mehmet olarak bilinen Sultan Mehmed’in annesi olan Turhan Sultan,  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir