İbrahim Hakkı Hazretleri Bir Garip Olay

Harabat ehlini hor görme Zakir hazineye malik viraneler var

Erzurumlu İbrahim hakkı Hazretleri iki oğlu varmış bulardan birinin adı Zakir diğerinin adı ise hakir’miş,  Zakir elinde tespihi dilinden zikir düşmeyen dinine bağlı olan itaatkar bir evlatken Hakir, zamanının çoğunu meyhanelerde geçirir çoğu zaman oralarda sabahlar, çoğu zamanda ayık gezmeyen biriymiş.

Günlerden bir gün İbrahim Hakkı Hazretleri oğlu Zakiri yanına alarak beraber bir yere gideceğini söyler ve yola koyulurlar, yolları Habirin sürekli takıldığı meyhanenin önünden geçer,  bu sırada İbrahim Hakkı hazretleri meyhaneden içeri girer, oğlu Hakir’in masanın başında sızıp kaldığını görünce onun oraya olan borcunu ödeyerek hemen çıkar.

Hakir kendine gelince borcunu ödemek için kasaya gidince meyhaneci,

– Baban geldi ve bütün borcunu ödeyerek çıktı der.

Bunları duyan Hakirin içini tarifsiz bir hüzün alır ve neredeyse kendisini yiyip bitirecek hemen gidip bir abdest alarak Allaha ulaşma dileğini yapar ve ardından  “Allah” diye diye babası ile kardeşinin peşlerine düşer.

Tamda o sırada Zakir ve babası bir dağın yamacında sohbet ediyorlardı, İbrahim Hakkı Hazretleri Zakir’e kırklarda birisi ölmüş, sen uçta kırklara karışasın der, o sırada üstlerinde 39 tane kuş uçmaktadır.

Zakir öğrenmiş olduklarına rağmen iyice düşünür lakin çekinir, lakin tam o sırada Hakir onlara yanaşarak babacım hakkınızı helal edin diyerek oradan atlar ve kırklara karışır işte vakit İbrahim Hakkı Hazretleri o meşhur sözü söyler;

Harabat ehlini hor görmeyesin Zakir hazineye malik olan viraneler var

Cennet Onun Cehennem ondan uzak,  işte o istediğini alır.

Önerilen İçerik : Otuz Yıllık Ekmek

Ayrıca kontrol et

Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler

Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler

Aşk üzerine söylenmiş olan birbirinden güzel okuyanı derinden etkileyen, felsefi sözleri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Philip …

Şifa-Hatun-ve-Suheyf-Aşkı

Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı

Aşk Hikayeleri serisinden Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir