Her Çocuğun Mutlaka İzlemesi Gereken En Güzel Filmler

Her Çocuğun Mutlaka İzlemesi Gereken En Güzel Filmler

Gün geçtikçe vizyona giren yeni ve kaliteli filmlerin sayısı artarken, daha önce vizyona girmiş ve izleme fırsatı bulamadığınız en iyi çocuk filmleri ’ni izlemek, hatta bazılarını  defalarca izlemek istersiniz.

Her çocuğun mutlaka izlemesi gereken bu harika animasyon filmlerinden oluşan Ailece izleyebileceğiniz film gecelerinin vazgeçilmezleri arasında olan birbirinden güzel en iyi çocuk filmleri listemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Coco, (2017)

coco

Disney/Pixar yapımı olan film ilhamını Meksika’da kutlanmakta olan Ölüler Günü Festivali’nden almaktadır. Şimdiye kadar bir değil, tam iki defa Oscar ödülünü kazanarak 2017 yılında en iyi Animasyon Filmi ve en iyi şarkı ödüllerinin sahibi olan en başarılı çocuk filmlerinden bir tanesidir.

Akrabaları tarafından müzik yapması yasaklanan ve tek isteği müzisyen olmak isteyen henüz 12 yaşında olan Miguel’i başından geçen olayları konu edinen filmde,  Miguel bir gün sihirle bir şekilde Ölüler Diyarı’na yolculuk yapar ve orada yaşadığı çeşitli maceralar sonucu, Ailesinin kendisine olan sevgileri ve gelenekleri ile ilgili birçok şey öğrenir…  İzlenmesi gereken duygu yüklü çok güzel bir film!

 • 7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Wall-E

Wall-E1

Pixar filmi olan bu filmin ilk yarısında fazla bir konuşma olmamasına rağmen adeta çocukların gönlünü kazandığını söyleyebiliriz. Wall-E, Dünya üzerinde bulunan son bir robottur.

Onun asıl işi,  dünyada geçmiş dönemlerden kalmış olan atıkları yani çöpleri toplamaktır, Wall-E,  EVE ismindeki dişi bir robotla tanıştığı andan itibaren hayatı değişir ve yeni bir tutkuyu da keşfeder.

İkisi beraber, çocuklara dünyayı korumak ve temiz tutmak ile ilgili çok önemli mesajlar ileterek onlara heyecan dolu dakikalar yaşatırlar.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Karlar Ülkesi, (Frozen)

Karlar ÜlkesiVizyona çıktığı günden beri adeta her çocuğun gönlünü kazanmış olan bu filmi de listemize eklememek olmazdı.

Seslendirmesini Kristen Bell ile Idina Menzel ‘in yaptığı, Anna ve Elsa, adında birbirinin zıttı olan iki kız kardeşin başından geçenlerin konu edindiği bu filmde:

Elsa,  istediği her şeyi buza çevirmekle lanetlenmiş olan bir karlar kraliçesidir. O bütün herkesten kendisini saklarken,  sıcak kanlı ve sevecen biri olan kız kardeşi Anna ise her zaman yeni kişilerle tanışmayı ve kapılarını dışarıya kapatmış olan krallıkları yani Arendelle’nin kapısını insanlara açmak için gayret ederdi.

Şimdiden sizleri uyarıyoruz, filmdeki her şarkı izleyenlerin aklına kazınacak.

 • 5 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Külkedisi, (Cinderella)

KülkedisiDisney, o dillerde dolaşan masalları etkileyici bir şekilde anlatmayı gerçekten biliyor! Külkedisi genç ve güzel bir kadının bir prense aşık olma hikayesini güzel bir şekilde anlatıyor.

Filmde aynı zamanda konuşan fareler, sakar kahraman bir köpek, iyilik perisi, birbirinden güzel şarkılar ve kötü yürekli üvey anne ve kardeşler gibi çeşitli karakterler yer almıştır. Sizlerde ailece bu filmi izlemekten zevk alacaksınız.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Küçük Deniz kızı, (The Little Mermaid)

dnzkizi

filminde, bir prense aşık olduktan sonra insan olma hayali kuran Ariel ismindeki genç ve güzel bir denizkızı, çaresizlikten kötü deniz cadısı Ursula ile bir anlaşma yapar.

Yaptıkları anlaşmaya göre, Deniz kızı’ nın şarkı söyleme yeteneğine karşılık Deniz cadısı Ursula ona karada yaşayabilmesi için bir çift bacak verecektir. Bu film içindeki güzel şarkılarla birlikte muhteşem karakter kadrosuyla adeta göz dolduruyor.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Oyuncak Hikayesi, (Toy Story)

Oyuncak Hikaye

İlk defa yapılan Oyuncak Hikayesi, Andy çok sevdiği oyuncaklarını tanıtmaktadır. Oyunda yer alan karakterler arasında  komik bir T-Rex, köpek, Slinky Şerif ve Woody bu oyuncaklardan bazıları.

Doğum gününü kutlayan Andy’e astronot Buzz Light year ismindeki bir oyuncak hediye edildiğinde, Andy’in favori oyuncağı olan Woody ise onu kıskanmaya başlar.

Daha sonrasında ise oyuncaklar Buzz’ı kurtarmak Andy’in yanında olmak için bir araya gelirler.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, (How to Train Your Dragon 2)

Ejderhanı Nasıl EğitirsinÖnceki filmde olduğu gibi bu filmlede büyük bir gişe başarısı göstermiştir. Hem senaryoyu yazan hemde Yönetmen koltuğunda oturan Dean Deblois’in oturmuş olduğu bu filmde Astrid, Snoutlout ve grubun geri kalanı düzenlenen ejderha yarışında birbirleriyle yarışırken, ayrılmaz olan ikili yolculuklara çıkıyor.

Kubo ve Sihirli Telleri,(KuboandtheTwoStrings)

Kubo ve Sihirli Telleri

Bu filmde intikam almak istemekte olan bir ruh, küçük Kubo’nun peşine düşmüştür, Kubo ondan kaçmaya çalışırken Maymun ve Böcek ile tanışır, Kubo onlarla birlikte geçmişine ait sırların çözmeye çalışır ve samuray olan babasının gerçek hikayesini ortaya çıkartırlar. Macera dolu bu filmde zaman zaman kubo sihirli iki tele sahip olan enstrümanı kullanmayıda ihmal etmemektedir.

 • 9 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Neşeli Ayaklar, (Happy Feet)

Neşeli Ayaklar

Mumble, Antarktika’daki güzel bir hayata sahip olan genç bir imparator penguendir, ama o diğerlerinden biraz farklıydı tüm penguenler o güzel sesleriyle şarkılar söyleyerek kendisine eş bulabiliyorken, Mumble bir türlü onlar gibi yapamaz.

İşte burada devreye “neşeli ayaklar”ı girer, ailece izlerken mutlu olacağınız harika bir film

 • 5 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Karmakarışık, (Tangled)

Karmakarışık

Herkes tarafından bilinen Klasik Rapunzel masalını tekrardan yorumlayan güzel bir film,  Kulede yaşadığı sıkıcı hayatından kurtulmak için çırpınan hem şımarık hemde çok akıllı prenses, en sonunda Flynn Rider ismindeki suçluyla kaçınca ailesi ile ilgili bilmediği gerçekleri de tesadüfen öğrenir.

Doğuştan sahip olduğu yeteneklerini, güzel ve uzun saçı olmadan kullanabileceğini keşfeder. Her yaştan izleyiciye hitap eden ve adeta kadının gücünü anlatan güzel bir hikaye!

 • 5 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Komşum Totoro, (My Neighbor Totoro)

Komşum Totoro

Bu filmde 1958 yılında Japonya’da Satsuki ismindeki  küçük kız, annesi hasta olduğu için ailesiyle kırsal bölgede bir eve taşınırlar.

Bu evde, bulunan büyülü yaratıklar Satsuki’ye kendilerini gösterirler ve onuda heyecanlarla dolu olan ormana yönlendirirler.  Bu ormanın koruyucusu Totoro isminde, tavşana benzeyen kocaman bir hayvandır. Satsuki’ye yeni çevresine alışması için artık yardım eder.

 • Genel izleyici kitlesi için.

İyi Bir Dinazor

İyi Bir Dinazor

Pixar Animasyon Stüdyolarının çektiği harika bir animasyon filmi olan İyi Bir Dİnazor animasyonunda; Arlo isimli bir Apatozorun olağan dışı bir arkadaşlık edinmesi üzerine dinozorlar dünyasında destansı bir yolculuğa çıkıyorlar. Arlo, öylesine zorlu ve gizemli bir arazide yolculuk yaparken korkularıyla yüzleşerek kendi  gücünü adeta keşfediyordu.

Shrek

Shrek

Çok güzel görsel bir yapıda bulunan ve keskin bir mizaha sahip olan bu film, Shrek adındaki bir devin bataklıkta bulunan evini, arkadaşlarını ve aşık olduğu Prenses Fiona’yı kurtarma macerası anlatıyor. Maskaralık ve eğlenceyle dolu olan harika bir karakter kadrosuna sahip olan bu film, izleyenleri güldürecek.

 • 6 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Peter Pan

Peter Pan

J.M. Barrie’nin o eskimeyen kitabına dayanan Peter Pan filmi, macera dolu hayatı isteyen ve hiç büyümek istemeyen çocuklar için yapılmış harika bir film.

Bir gece Peter Pan, Londra bulunan Wendy ve iki erkek kardeşinin yaşamış olduğu eve uçar. Peter arkadaşı Tinkerbell ile birlikte, Wendy ve iki erkek kardeşlerini alıp Var olmayan Ülke’ye götürürler.

Macera burada başlar ailece izlenecek en iyi çocuk filmleri arasında bulunmaktadır.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Moana

Moana

Animasyon türündeki çok güzel  hikayesiyle oldukça fazla dikkat çeken bu film  Moana’da bulunan, Maui ismindeki yarı tanrı, Ana Adada bulunan Te Fiti’nin kalbini çalması üzerine bir lanete neden olur, o lanet yüzünden o bölgede yaşayan halk ne balık tutabilir ne de toprağını işleyebilir.

Lanetin sona ermesi için tek çözümleri, yarı Tanrı olan Mui’yi bularak, Te Fiti’nin kalbini tekrardan eski yerine koymasını sağlamaktır. Bakalım Moana bu işin üstesinden gelebilecek mi?

 • 6 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Aslan Kral, (TheLionKing)

Aslan Kral

Genç bir aslan yavrusu olan Simba, ormanın kralı olan babasının yolundan gitmek arzu içerisindedir. Ancak babası yaşanan bir izdiham esnasında ölünce, yalnız kalan Simba kötü yürekli amcası Scar’ı bularak hakkı olan krallığı geri almak için mücadeleye girer.

Mirket Timon ve domuz Pumbaa gibi unutulmaz nitelikteki karakterler filmi oldukça eğlenceli bir hale getirmişler. Ayrıca filmdeki “Hakuna Matata” adlı şarkı ise gerçekten çok güzel filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Kayıp Balık Nemo, (FindingNemo)

Kayıp Balık Nemo

Çok sevimli bir balık olan Nemo, yuvasının ötesindeki o dünyayı keşfetme arzusu taşıyan genç bir palyaço balığıdır. Bir gün babası Marlin’nden uzaklaşınca bir dalgıcın tuzağına düşmüş, Marlin ise Nemo’yu bulmak için çaresizce her tarafta bir arayışa girer.

Bu sırada, Kayıp Balık Nemo bir köpek balığını ve diğer tehlikeleri atlatmak zorunda kalır. Aynı zamanda hem esprili hemde sevimli balık olan nemo filmini izlemeyi ihmal etmeyin.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Ters Yüz, (Inside Out)

Ters Yüz

Riley, Orta batılı hayatının tadını çıkarmaya çalışan 11 yaşlarında tatlı bir çocuktur. Ailesinin ülkenin diğer bir ucuna taşıyacağı haberini alır. O günden sonra aniden Öfke, Korku ve Tiksintinin kendisinde baş göstermesi üzerine sağlıklı kararlar veremez hale gelir.

Bu güçlü  ve hassas duygu yüklü film izleyenlerin gözyaşı dökmesine sebep olabilir.

 • 6 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Ratatuy, (Ratatouille)

Ratatuy

Yemek yemeyi oldukça sevdiği halde her şeyi yemeyen parisli bir fare olan Remy, yedikleri konusunda oldukça seçicidir ve her zaman tek hayali ünlü bir şef olmaktır.

Şansı yaver giden Remy, Paris’in en iyi restoranın bulunduğu yerin altındaki kanalizasyona düşer.  Ayrıca, Alfredo ile tanışır ve ikisi beraber bir ekip olarak hayallerini gerçekleştirmeye başlarlar.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Benim Küçük Midillim, (My Little Pony: The Movie)

Benim Küçük Midillim

Çocukların en sevdiği midillilerin yolu bu filmden geçtiği söylenebilir.  Apple jack, Twilight Sparkle, Pinkie Pie, Rainbow Dash, Flutter shy ve Rarity Midilli Kasabası’nı işgal etmek için çalışmakta olan karanlık güç, Fırtına Kralı’na engel olmaya çalışırlar, macera dolu güzel bir çocuk filmi.

 • 5 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Lego Filmi, (The Lego Movie)

Lego Filmi

Emmet, Kendine söyleneni daima yapan genel özelliklere sahip olan bir Lego figürüdür. Bir gün, “özel” bir Lego ile istemeden karıştırılınca kendisini macera içerisinde bulur.

Bu arada dünyayı elde etmek yani yönetmek isteyen kötü bir zorbaya engel olma görevini üstlenir.

İzleyenleri kahkaha attıracak şakalara (bazı şakaları yetişkinlere yönelik) sahip olan bu en iyi çocuk filmi ‘ni tüm ailecek izlemelisiniz.

 • 6 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

Zootropolis

Judy Hopps, her cinsten hayvanların bulunduğu Zootro polis’te bulunan ve polis memuru olabilen ilk tavşandır.

Yeni bir davada kendisine yardım etmesi için sinsi tilki Nick Wilde’dan yardım talep ettiğinde işler karışır ve epeyce komik bir hal alır.

Şehirdeki Motorlu Taşıtlar Departmanı’nda görevli olan hem çok tembel hemde kötü şöhretli suç mafyası fare izleyenleri kahkaha tufanına boğacak.

 • 8 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Çizmeli Kedi, (Puss in Boots)

Çizmeli Kedi

Çok eskilerden bilinen çizmeli Kedi şimdiki ününe büyük bir ihtimalle Shrek ile kavuştu, ancak bu güzel filmde oynayan başrol karakteri o kadar çok sevimli ki, beklide bu filmi izledikten sonra evinize turuncu bir kedi getirmemek için kendinizi zor tutacaksınız!

Filmde, Kitty Soft paws ve Humpty Dumpty ile birlikte Kedi, altın yumurtlayan bir kazı çalma girişiminde bulunuyor.

 • 6 yaş ve üzeri için.

Sevimli Canavarlar, (Monsters, Inc.)

Sevimli Canavarlar

Sevimli Canavarlar filmi içerisinde bulunan canavarlar şirketi, canavarların fildeki çocukları korkutmaları için eğitildikleri başarılı olarak görülen bir fabrikadır.

Bu şirkette alışanlardan Sullivan ve en iyi arkadaşı Mike Wazowski, insanların yaşadığı dünyadan bir küçük bir kızı yanlışlıkla şirkete alırlar ve o günden sonra işler aniden ters gitmeye başlar. Zeki ve esprilerle donatılmış olan harika bir senaryoya sahip bu film içerisinde bolca sevgi bulunan çok güzel bir çocuk bir filmi.

 • Genel izleyici kitlesi için.

İnanılmaz Aile, (TheIncredibles)

İnanılmaz Aile

Önceleri bir süper kahraman olan bay İnanılmaz,  hükümet bütün süper güçleri yasakladığı günden sonra oda sıradan bir hayat yaşamaya başlamıştır. Neyse ki bu durum çok fazla sürmez ve son bir macera için göreve çağrılır.

Kendisine güce aç olan bir robotu yakalamak ve alt etmek görevi verilir bu görevde zorlanınca bu sefer ailesinin yardımına ihtiyaç duyar. İzlenecek macera dolu çocuk filmleri arasında bulunmaktadır. izlemenizi tavsiye ederiz.

 • 7 yaş ve üzeri izleyici kitlesi için.

Bambi

Bambi

Dünyasını yeni yeni keşfetmiş olan bambi adında bir geyik yavrusunu konu edinen filmde, Bambi Geyik Faline, Tavşan Thumper ve kokarca Flower ile arkadaş olur.

Bambi’nin çok sevdiği orman hayatı bir trajediyle epey sarsılır, ormandaki avcılarla karşılaşması sonucu girmiş olduğu tehlike sonucu zorlu bir ders öğrenir. Genellikle, renkli karakterlerin yer aldığı bu orman hayatı küçük çocukların çok hoşuna gidecektir.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Aladdin

Aladdin

Bilinen bu meşhur filmde maymun Aladdin, arkadaşı Abu ile beraber sırf hayatta kalabilmek için yiyecek çalar.

Günler bu şekilde geçerken bir gün, sihirli bir lamba bulur ve içinden çıkan cin ile maceraya koşar. O günden sonra hayatı değişen Aladdin macera dolu filmini ailecek heyecanla izleyeceksiniz.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Kayıp Balık Dori

Kayıp Balık Dori

Nemo ve Marlin ile mutlu ve mesut bir hayat yaşayan, herkesin çok sevdiği çok unutkan mavi Tang balığı Dori birden ailesinin kendisini arıyor olabileceğini düşününce Marlin ve Nemo ile beraber okyanusu aşarak Kaliforniya’da bulunan Deniz Yaşam Enstitüsü’ne giderler.

Anne ve babasını arayan Dori, DYE’nin üç ilgi çekici sakinlerinin yardımına başvurur. Bunlar, çalışanlardan sürekli kaçan huysuz ahtapot “Hank”, Beluga balinası “Bailey”  ile köpek balığı olan “Destiny”‘dir.

Enstitünün o karmaşık iç yüzünü araştırmakta olan Dori ve arkadaşları, hayatlarını değiştirecek bir maceraya atılırlar.

 Cesur

 Cesur

Okçuluk konusunda oldukça yetenekli olan Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un çocuğudur, kendi kaderinin elinde olduğu inancıyla yaşayan Merinda, ülkede yüzyıllardan süre gelen bir geleneğe karşı çıkar.

O yüzden Lord Mac Guffin, Lord Macintosh ve Lord Ding wall gibi ülkenin ileri gelenleri bu yetenekli, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmıyorlardı.

Merida’nın almış olduğu kararlar krallık içerisinde düzeni bozduğu gerekçesiyle ona karşı gelirler kendisini bir uğursuzluğun beklediğini öğrenen Merinda çok fazla zaman kaybetmeden korkunç laneti ortadan kaldırmak için hareket eder ve bir aynadan da gerçek cesaret ile yüzleşir…

Yukarı Bak

Yukarı Bak

Oscar ödüllü bu film tesadüfen yolları kesişen iki çocuk, belki senelerce sürecek bir hayatın baş kahramanlarıdır. Maceracı doğan ve çocuksu meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir.

Sessiz bir yapıya sahip olan Carl ise o kocaman kalbiyle Ellie’nin tek dileğini gerçekleştirebilmeyi istemektedir.  Bu iki çocuk gün geçtikçe büyür, evlenir, yaşlanır…

Bir gün ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise çok sevdiği kişiden kalan tek şey olan o çocuksu hayali gerçekleştirmek için işe koyulur. Müthiş bir film olan bu film, animasyonun her kesimden izleyiciye hitap ettiği gerçeğini bir kez daha bizlere kanıtlıyor.

Arabalar

Arabalar

Düzenlenen yarışmada Piston Kupasını kazanmak için The King ve Chick Hicks’e rakip olarak yarışmak için Kaliforniya’ya giden meşhur yarış arabası Lightning Mc Queen, istemden Radiator Springs ismindeki küçük bir kasabanın yollarına zararlar verir.

Bu kazadan sonra üstelik kendisini tamir etmesi için çok çalışması gerekmektedir. Bu olaylar yaşanırken kasabada geçirdiği süre zarfında yeni dostluklar edinir ve orada gerçek sevgiyi tadar.

Bu küçük kasabada kaldığı süre zarfında değerlerinde değişmeler meydana gelir. İşte artık gerçek bir kazanan olmaya hazır hale gelmiştir. Çok keyifli ve hareketli bir animasyon.

 Tavuklar Firarda, (Chicken Run)

Tavuklar Firarda

2000’li yıllarda vizyona girmiş olan bu film, bir çiftlikte yaşayan bir grup tavuğu konu edinen Chicken Run, çocukların severek izleyebileceği türden zevkli ve efsanevi bir animasyon filmi.

Çiftlikte diktatörlük yapan bayan Tweety’nin o aşırı baskıları yüzünden bıkan tavuklar, artık bazı adımlar atarak bu baskıdan sıyrılmanın çeşitli yollarını düşünmekteydiler.

O tavuklar arasında bir tanesi vardı ki  amacı diğerlerinden oldukça farklıydı. O, çiftlikten kurtulup bir daha geri dönmemek üzere oradan kaçmanın planlarını yapmaktaydı. Üzerlerinde o kadar çok baskı varken, firar etmeleri hiçte kolay olmayacaktı.

 • Genel izleyici kitlesi için.

Hugo, (2011)

Hugo

Çocuk romanından uyarlanmış olan Hugo filmi, Pariste bulunan tren istasyonunun duvarları arasında yaşamakta olan  ve saatlerden sorumlu bir çocuğun, saatleri tamir etmesinden sonra yaşanan onca gizem dolu macerayı konu etmektedir.

 • Genel izleyici kitlesi için.

 Yaman Tilki, (Fantastic Mr. Fox)

Yaman Tilki

Bu filmdeki hikayenin asıl kahramanı Mr. Fox isimli bir Tilki, Tilki ailesinin karnını doyurmak için her akşamüzeri zengin bir çiftçinin çiftliğine girerek tavuk ördek vb. hayvanlar çalmaktaydı. Artık bu tilkiden bıkmış olan çiftçiler Tilkiyi yakalamak için her türlü planı yapmaktaydılar. En sonunda yakalanan Tilki, kaçmak için müthiş bir plan yapmak zorundadır.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz Sinemaya Uyarlanan En İyi Aşk Filmleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Christopher Nolan'ın Yeni Filmi Tenet Ertelendi

Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Tenet Ertelendi

Merakla vizyona çıkması beklenen Nolan Filmi Tenet ile ilgili alınan ikinci bir erteleme kararı ile …

Aslan-Çocuk

Aslan Çocuk (2019)- The Lion Kid

Vizyon tarihi: 6 Eylül 2019 Yönetmen: James Snider Tür Animasyon Ülke ABD Teknolojinin gelişmesiyle beraber son yıllarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir