Hayatta Pozitif Olmanızı Sağlayacak 6 Alışkanlık

Hayatta Pozitif Olmanızı Sağlayacak 6 Alışkanlık

Kiminiz için bazen mutlu bazen ise mutsuz bir hayat sürebilmenin artıları ve eksileri ile boğuşurken, mutluluğun bir adım ötemizde olduğunu çoğu zaman görmezden gelebiliyoruz? İşte günlük yaşamınızda pozitif olmanıza katkı sağlayacak olan 6 alışkanlık hakkında sizlere bilgi veriyoruz.

Hayatta Pozitif Kalmanızı Sağlayacak 6 Alışkanlık

Hayatınızda mükemmel yada ideal olan bir dünyada mutlu bir yaşam sürdürebilmeniz için, her daim pozitif kalarak olaylara olumlu bakmanız gerekmektedir. Kendiniz her ne kadar hayatınızda pozitif olmak isterseniz de, yaşanan tüm sıkıntılar ve sorunlar sizi mi buluyor? Evet, size göre tüm talihsizlikler ve problemler sizin etrafınızı sarmış durumdaymış gibi gözükebilir. Ancak, sizin her zaman pozitif bir insan olmanızı sağlayacak ve dış dünyayla olan ilişkilerinizi biçimlendirecek bazı önemli ve faydalı alışkanlıklar kazanmanız gerekiyor olabilir. Günlük hayatınızda her zaman pozitif olmanızı sağlayacak olan bazı alışkanlıklar bulunduğunu da asla unutmayınız.

İç dünyanız içerisinde oluşan negatif düşünceleri bu yazıyı okuduktan sonra artık bir kenara bırakmanın zamanı geldiğini artık sizlerde anlayacaksınız,her şeyden önce olumlu düşünmenin, olumlu ve olumsuz durumlara karşı göstermiş olduğunuz tepkilerle alakalı zihinsel bir durum olduğunu hiç unutmayınız.

İşte yaşamınıza adeta renk katacak, sizi her zaman enerjik ve motivasyonunuzu her daim yüksek tutacak olan bir insan olmaya götürecek olan altın kurallar.

Dünyaya Sadece Gerekli Şeyler Bırakın

Bu konuda anlatmak istediğimiz gereksiz şeyler arasında ilk önce dedikodu yapmak, başkalarına yalan söylemek, başkalarının hakkında kötü ve olumsuz şeyler söylemek gibi alışkanlıklar asla ama asla yapılmaması gereken ve her zaman sizleri huzursuz eden şeylerdir. Başkaları ile ilgili yapacağınız konuşmaların sonucu başkaların da aynı şekilde sizin hakkınızda konuşmasına sebep olacağını unutmayın. Kendinize olan saygınızın kaybolmaması ve daha da üst seviyede olması için başkaları ile kıyaslama yapmadan kendi değerlerinizi kendiniz keşfetmelisiniz.

Mevlana Hazretlerinin şu güzel sözüyle bu adımı geçmek istiyorum “Aldırma söylenenlere varsın görenler seni bir ot sansın sen gül ol da uğruna ötmeyen bülbül utansın”

Kendiniz Olun

Şuan yer yüzünde yaşayan yaklaşık yedi milyar insan bulunmaktadır bunlar arasında benzersiz ve harika bir birey olduğunuzu biliyor muydunuz? Evet, söylediklerimizi yanlış anlamadınız,siz bu kadar insan içerisinde en özel, en değerli ve en kıymetli olan kişilerden biri de sizsiniz. Her zaman olumlu yöndeki davranışlarınız ve başarılarınız ile kendinizi daha mutlu etmeyi başarabilirsiniz. Ancak olumlu olan hayatınız ve başarılarınız ile asla böbürlenmeyesiniz, her daim kendiniz olmaya çalışın!

Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin şu güzel sözünü hatırlamakta fayda var “Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın, öldüm der durur, yinede yaşarsın”

Başka İnsanlara Karşı Nazik Olun

Kendinize verdiğiniz değerin yalnızca bir kısmını da başka insanlara vermeyi ihmal etmeyiniz,neden mi? Gerçekten başka insanlara önem verdiğiniz zaman, zihniniz her daim insanlara karşı iyi olan hareketleri görecektir. Onun haricinde bu hareketiniz ile her zaman başkaları tarafından takdir alacağınızı unutmayınız hayatınızda her daim pozitif biri olabilmeniz için, çevrenize her daim negatiflik vermemeniz en önemli unsurlardan birisidir.

Ludwig van Beethoven şu güzel sözünü unutmayın “Mutlu olmak istiyorsan başkalarının mutluluğu içinde çalış, bunun sevinci seni mutlu etmeye yetecektir.”

Tartışmaktan Kaçının

Günlük hayatta, kendiniz için belirlemiş olduğunuz hedeflerle her zaman iddialı olmayı öğrenebilmeniz gerekiyor,eğer ki inandıklarınızı karşı insana kabul ettirmekten vazgeçerseniz, çevrenizdekilerle tartışmaya girmeyeceğinizi unutmayın.

Duygularınızı, isteklerinizi karşı tarafa ifade etmekten asla çekinmeyin ve her daim kesin ve kararlı biri olun bu durum çoğu zaman sizi tartışmalardan uzak tutacaktır.

Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri derki “Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana ya da yazık olur adabına.”

Tebessüm Edin

Her daim gülümsemekten asla vazgeçmeyin, çünkü bir tebessüm dahi, mutluluk hormonlarını harekete geçirir ve olumlu düşüncelerin oluşumunu desteklemektedir. Bu konu ile ilgili olarak Kansas Üniversitesinde gerçekleştirilmiş olan bir araştırmada, şahsın ağzına bir kalem yerleştirilerek belli aralıklarla tebessüm etmesi sağlanmıştır, alınan sonuçlar harika! Küçücük bir gülüşün dahi sizi daha olumlu düşüncelere sevk ettiği, daha az stresli ve daha iyimser bir birey yapacağını unutmayın.

Charlie Chaplinb der ki; “Tebessüm, kana en hızlı karışan ilaçtır.”

Spor Yapın ve Zinde Kalın

Günlük yaşamınızda sizlere enerji verecek en önemli aktiviteler arasında spor ve egzersizler de bulunmaktadır. Spor yapan birey hem beden hem de zihin sağlığına katkı sağlamaktadır.

Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ve spor, sizin daha iyi beslenmenizi ve düzenli bir şekilde uyumanıza büyük bir katkı sağlayacaktır.

Jim Rohn der ki;”Vücudunuza iyi bakın çünkü yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orasıdır.”

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir