Hangi Hastalığı Bulunanlar Evlenemez?

Hangi Hastalığı Bulunanlar Evlenemez?

Düğün sezonlarının açılmasıyla beraber evlenmek isteyen çiftler nikâh için gün almaya başladılar, bazı hastalıkları olan kişilerin evlenmeleri tehlikeli olduğundan çoğu zaman evlenememektedirler

Hastalıklar ve evlenme şartları hakkında

Türk Medeni Kanunu’na göre evlenmek isteyenlerin yaptığı resmi nikah başvurusu sonucu evleneceklerden talep edilen belgeler içerisinde “evlenme işlemine ait sağlık raporu” da bulunmaktadır. Sağlık raporu istenilmesinin asıl nedeni ise evlenecek olan kişilerin bilmedikleri, cinsel yolla bulaşma ihtimali olan hastalıklara sahip olup, olmadığını ortaya çıkarmaktır.

Ayrıca resmi nikah kıyacak olan kişilerden herhangi birinin bulaşıcı hastalıkları varsa bu hastalıklar için evlilik öncesinde gerekli olan tedbirlerin alınmasını sağlamakla birlikte ileride doğacak çocukları etkileyebilecek olan kan uyuşmazlığı gibi problemleri önceden saptamak için evlilik işlemleri için sağlık raporu şart koşulmaktadır.

Evlenmeden önce Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nu zorunlu hale getirilmiş olan kapsamlı sağlık raporunu yeni evlenecek olan bütün çiftler yaptırmalı. Söz konusu yasada “bel soğukluğu, frengi, yumuşak şankrı, cüzzam ve akıl hastalığı olanların evlenemeyeceği” belirtilmiş olup, “Hepatit B, Hepatit C, AİDS” gibi hastalığı bulunan kişilerin ise evlenmeleri mümkün olmaktadır.

Evlilik Öncesi Yapılan Sağlık Testleri

Evlenmeyi düşünen bireylerin Aile Sağlığı ve Toplum Sağlığı merkezlerine başvurması halinde gerekli olan tüm testler yaptırabilmektedirler,  yapılmakta olan kapsamlı test ve muayeneler sonucu bireyin herhangi bir hastalığının olup, olmadığı kolaylıkla ortaya çıkarılmaktadır. Yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonucunda evlenecek olan çiftlere ücretsiz bir şekilde danışmanlık hizmeti de sunulmaktadır. Böylelikle olası muhtemel ve ilerde oluşabilecek hastalık, sakatlık ve ölüm gibi durumların önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Yalnızca evlilik sebebiyle değil, dileyen bireylerin hastalıklarının ortaya çıkartılmasında da bu tür testlerin önemli bir yere sahip olduğu vurgulanmaktadır. Erken tanı ile yeni evlenecek çiftlerde olası hastalıklar belirlendikten sonra bu hastalıkların hangisinin evliliğe engel olduğu, hangisinin ise evliliğe herhangi bir engel teşkil etmediği çiftlere anlatılmaktadır.

Hangi Hastalığı Bulunanlar Evlenemez? adlı yazımızda istediğiniz bilgileri bulduğunuzu umarız, dilerseniz Zekâ ve Sınırları yazımızı okuyabilir Dilerseniz birbirinden farklı bilgilerin yer aldığı  Yaşam sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir