Habib Baba | Sultan Murat

Habib Baba|Sultan Murat: Osmanlı Padişahlarından Sultan 4. Murad zamanında yaşamış evliyalardan biri olan Habib Baba kendi halinde yaşayan gariban bir insanmış, yapmış olduğu uzun bir seyahat sonucu İstanbul’a ulaşan Habip Baba, İstanbul’da bulunan bir hamam’a gitmiş ama o esnada Sultan 4. Murad’ın vezirleri hamamda olduklarından hamama alınmamıştı.

Habip Baba hamamcıya,

-Evladım uzun yoldan geliyorum benden kimseye zarar gelmez, yıkanıp temizlenmem lazım toz ve toprak içerisindeyim, bu şekilde ibadetlerimi nasıl eda ederim ne olur Allah rızası için müsaade et de bende bir köşede yıkanayım demiş.

Habip Baba’nın ısrarlarına en sonunda dayanamayan Hamamcı, hamamın içerisindeki en son odayı ona göstererek,

-Baba ne olur vezirlere görünmeden çarçabuk yıkanıp çıkasın, bana laf getirtmeyesin olur mu? Para falanda istemem senden

Habib Baba hamamcının kendisine müsaade etmesine çok sevinmiş “Allah senden razı olsun evladım” diyerek hamamcının gösterdiği odaya sessizce girmiş.

Habib Baba Ve Sultan Murat

Aradan 5 dakika gibi bir süre geçmeden üstü başı tozlu olan biri daha hamamın önüne gelmiş, fakir giyinimli, uzun boylu ve heybetli olan bu adam vezirleri gizliden kontrol etmeye gelmiş Sultan 4. Murat’tan başkası değildi, tanınmamak içinde kılık kıyafetini değiştirmişti.

Hamamcı,

Şuan sizi alamam içeride yıkanan vezirler var, onlar çıktıktan sonra gelin lütfen demiş.

Sultan Murad ısrarcı davranarak,

Şu halde ibadetlerimi nasıl yerine getirebilirim ne olur müsaade edin, kimseye görünmeden yıkanıp çıkarım.

İyi niyetli olan hamamcı en sonunda dayanamayarak “peki öyleyse” diyerek padişaha da Habip Baba’nın yıkandığı odayı göstererek,

-Orada yaşlı bir amca var sizde şuradan bir peştamal alarak ses çıkarmadan oraya gidip, yıkanın ve sonrasında da sessizce çıkın sizden para falanda istemiyorum.

Sultan Murad, usulca o odaya girerek selam vermiş ve yıkanmaya başlamış, bu arada yıkanan vezirlerin sesleri rahatça duyulmaktaydı, vezirlerin konuşmalarından eğlendikleri de açıkça anlaşılıyordu.

Habip Baba Sultan Murad’a dönerek

Kibar bir sesle evladım sırtın epey kirlenmiş gözüküyor istersen sırtını keseleyebilirim

Sultan Murad,

Tabiki amcacım buna memnun kalırım demiş,

Habip Baba padişahın sırtını usulünce keselerken padişah ilk defa bir insanın, kendisinin bir padişah olduğunu bilmeden ona yardım ettiğini düşünüyordu.

Padişahın sırtını güzelce bir keseledikten sonra, Sultan Murad eğer müsaadeniz olursa bende sizin sırtınızı keselemek isterim demiş ve başlamış onun sırtını keselemeye bu arada da konuşuyorlarmış,

Padişah,

Amca duyuyor musun içerideki eğlence seslerini şu hayatta sultana vezir olmak varmış, gönüllerince eğleniyorlar demiş 

Habib Baba;

Evladım Sultan Murad dediğin bu dünyadaki bir padişah? Sen asıl alemlerin Rabbi olan Allah’a dost ol ve ona ulaşmaya çalış,  ona teslim olunca, bak o zaman o, sırtını Sultan Murad’a bile keselettirir.

Gerçek Hikayeler arasında bulunan Habib Baba ile Sultan Murat hikayesini  okurken çok  güzel vakit geçirdiğinizi umarız, sizler için derlediğimiz diğer ibretlik hikayeleri okuyabilir, dilerseniz sizin için önereceğimiz Sevginin Hayatımızdaki Önemi hikayesini  okuyabilir dilerseniz Hikaye Oku bölümünü ziyaret edebilirsiniz 

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir